Savaitgalį Jungtinių Valstijų prezidento D. Trumpo specialusis pasiuntinys Ukrainai ir Rusijai Keithas Kelloggas pareiškė, kad „daugumoje demokratinių valstybių rinkimai vyksta net karo metu“.
„Manau, kad tai svarbu. Manau, kad tai naudinga demokratijai. Stiprios demokratijos grožis yra tas, kad yra daugiau nei vienas potencialus kandidatas“, – tvirtino jis.
Ukrainoje – nerimas
Savo ruožtu Kyjivas baiminasi, kad rinkimų rengimas šiuo metu pakenktų Ukrainos sanglaudai ir atvertų šalį destabilizuojančioms Rusijos įtakos kampanijoms.
K. Kelloggo pastabos ir greitas Kremliaus pritarimas joms sukėlė nerimą.
Buvęs Ukrainos ministras, kuriam buvo suteiktas anonimiškumas, kad galėtų laisvai aptarti jautrią temą, sakė „Politivo“, kad „Vašingtono ir Maskvos derinimasis dėl rinkimų kelia nerimą“, ir pridūrė: „Aš tai laikau pirmuoju įrodymu, kad Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas sutaria, jog nori, kad Volodymyras Zelenskis pasitrauktų.“
Trumpo pasiuntinys: tiek Ukraina, tiek Rusija turi padaryti nuolaidų
JAV pasiuntinys Ukrainoje sekmadienį pareiškė, kad tiek Kyjivas, tiek Maskva turėtų padaryti nuolaidų, jei norėtų sėkmingai derybų keliu išspręsti dabartinį karą.
„Manau, kad abi pusės šiek tiek atiduos“, – per interviu stočiai „Fox News“ sakė į pensiją išėjęs generolas leitenantas K. Kelloggas, kuris neseniai lankėsi Ukrainoje.
Jis tvirtino, kad Ukrainos prezidentas V. Zelenskis „jau užsiminė, jog sušvelnins savo poziciją sausumoje“, ir pridūrė, kad Rusijos vadovas V. Putinas „taip pat turės sušvelninti savo pozicijas“.
V. Zelenskis jau kurį laiką atmeta bet kokias teritorines nuolaidas Rusijai, kurios kariai kontroliuoja nemažą pietryčių Ukrainos dalį, tačiau jis patiria spaudimą, nes fiksuojami didėjantys nuostoliai mūšio lauke ir tvyro neapibrėžtumas dėl tolesnės JAV paramos. Rusija savo ruožtu siekia garantijų, kad Ukraina niekada neįstos į NATO.
D. Trumpas savo rinkiminės kampanijos metu žadėjo greitai užbaigti šį jau beveik trejus metus vykstantį karą, tačiau nepateikė daug detalių, kaip tikisi tai padaryti.
V. Putinas praėjusį antradienį nurodė, kad jo šalis galėtų surengti taikos derybas su Ukraina, tačiau atmetė galimybę tiesiogiai kalbėtis su V. Zelenskiu ir pavadino jį „neteisėtu“, kadangi baigėsi jo kadencija prezidento poste. Ukraina nuo karo pradžios ir karo padėties paskelbimo nėra surengusi rinkimų, tačiau K. Kelloggas sekmadienį teigė, kad tai leidžia Ukrainos konstitucija.
V. Zelenskis savo ruožtu sako, kad V. Putinas bijo derybų.
K. Kelloggas penktadienį „Fox News“ tvirtino, kad D. Trumpas „nori tai padaryti“, ir pridūrė esąs „visiškai įsitikinęs, jog iš tikrųjų galime kažką padaryti“. Paklaustas, kiek laiko visa tai gali užtrukti, jis nurodė: „Norėčiau pasakyti, kad kelis mėnesius, tačiau ne kelis metus.“
D. Trumpas po sugrįžimo į valdžią sausio 20 d. pagrasino įvesti griežtesnes sankcijas Rusijai ir pareiškė, kad V. Zelenskis yra pasiruošęs derėtis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!