Vokietijos policija tiria įtarimus, kad sekmadienį Liudvigshafeno mieste kilęs gaisras buvo padegimas, skelbia „Spiegel“.
Kaip jau pranešėme, per tą gaisrą žuvo 9 žmonės, tarp jų – ir 5 vaikai. Visi žuvusieji – imigrantai iš Turkijos. Be to, Turkijos žiniasklaida skelbia, kad prieš gaisrą turkai susilaukė rasistinio pobūdžio grasinimų susidoroti. Turkijos dienraščiuose teigiama, kad padegimas gali būti neonacių gaujos darbas. Jei įtarimai pasitvirtins, tai Vokietija susilauktų tokio pat pasmerkimo kaip ir 1993 metais, kai per vokiečių jaunuolių gaujos sukeltą gaisrą Solingene žuvo 5 turkės moterys bei mergaitės.
Turkijos dienraštis „Zaman“ teigė, kad turkų Kaplanų šeima, prieš įsikeldama į Liudvigshafene esantį keturaukštį namą, susilaukė radikalios dešinės grupuotės ekstremistų grasinimų. Grasinimai pasipylė, kai pirmajame namo aukšte buvo atidaryta turkų kavinė. Tačiau, kaip teigia Kaplanų giminaičiai, šeima į grasinimus rimtai nežiūrėjo.
Kiti Turkijos dienraščiai teigia, kad, likus kelioms dienoms iki gaisro, ant netoliese esančio namo sienos buvo išpurkštas prieš turkus nukreiptas grafiti.
Vokietijos policija taipogi tiria dviejų turkių mergaičių, iš kurių vienai yra 8, o kitai – 9 metukai, teiginius, kad jos esą matė namą padegantį vyriškį, kuris vėliau iš įvykio vietos pabėgo. Tačiau policija teigia, kad dar anksti daryti išvadas, ar namas iš tikrųjų buvo padegtas.
Šį namą mėginta padegti ir 2006 metų rugpjūtį. Tuomet nežinomas padegėjas grindinio akmeniu išdaužė pirmame aukšte buvusio baro langą ir į vidų įmetė dvi padegamąsias bombas. Laimei, bare tuo metu lankytojų nebuvo, o patirti nuostoliai buvo itin menki.
Incidentas jau atsiliepė dvišaliams Vokietijos bei Turkijos santykiams. Teigiama, kad Vokietijos vidaus reikalų ministras Wolfgangas Schauble supeikė Turkijos ambasadorių Vokietijoje už pastarojo kaltinimus policijai, kad ši neva, dar neturėdama jokių įrodymų, pareiškė, jog gaisras sukeltas iš rasistinių paskatų. W. Schauble pareiškė, kad ir diplomatus kartais reikia mokyti deramų elgesio manierų.
Vidaus reikalų ministrą įsiutino ir primygtiniai Turkijos vyriausybės siūlymai į šalį atsiųsti savo tyrėjų brigadą, kuri padėtų išaiškinti gaisro priežastis. Vokietijos policija pagal dviejų turkių mergaičių apibūdinimą netrukus sudarys įtariamojo padegėjo fotorobotą.
Į gaisro vietą šią savaitę turėtų atvykti ir Turkijos ministras pirmininkas Tayyipas Erdoganas. Penktadienį turi vykti oficialus jo susitikimas su Vokietijos kanclere Angela Merkel. T. Erdoganas išreiškė viltį, kad blogiausia prognozė, t.y. kad gaisras sukeltas iš ksenofobinių paskatų, vis dėlto nepasitvirtins.