Valstybinė naujienų agentūra CNA citavo Taivano valdančiosios Demokratinės pažangos partijos įstatymų leidėjo Kuo Kuo-Weno pareiškimą, kad W. Lai atšaukė kitus planus ir išvyko į Japoniją prezidentės Tsai Ing-wen nurodymu.
Šis vizitas yra „diplomatinis proveržis“, pranešime cituojamas Kuo Kuo-wenas.
Be to, kaip pranešė keli Taivano leidiniai, W. Lai tapo aukščiausio rango vyriausybės pareigūnu, apsilankiusiu Japonijoje nuo 1972 metų, kai Tokijas nutraukė oficialius ryšius su Taibėjumi ir pripažino Pekino vyriausybę.
Taivaniečių vyriausybė apie šį vizitą iš anksto nepaskelbė, žinodama, kad jis gali išprovokuoti Pekino įtūžį. Kinija laiko Taivaną savo teritorijos dalimi ir žada kada nors ją užimti, prireikus – jėga.
Paprašyta pakomentuoti šiuos pranešimus Užsienio reikalų ministerija Taibėjuje pareiškė neturinti daugiau informacijos apie „viceprezidento Lai asmeninės kelionės maršrutą“.
Nors Japonija formaliai nepripažįsta Taivano, pastaraisiais metais abiejų šalių santykiai atšilo, Tokijui paaukojus salai kelias vakcinos nuo COVID-19 partijas ir pradėjus atviriau kalbėti apie augančią Kinijos įtaką regione.
Taivaniečių žiniasklaida Sh. Abe praminė „Taivanui draugiškiausiu Japonijos ministru pirmininku“. Atsistatydinęs jis toliau reiškė paramą salai Kinijos karinio ir ekonominio spaudimo akivaizdoje.
Pirmadienį vėliavos ant Taivano valstybinių įstaigų pastatų ir mokyklų buvo nuleistos iki pusės stiebo, o prie Japonijos faktinės ambasados Taipėjuje buvo iškabinti užuojautos laiškai.
„Visų laikų geriausias Taivano draugas“, – savo laiške parašė Tsai Ing-wen, pareiškusi pagarbą Sh. Abe improvizuotame memoriale.
„Dėkoju už Jūsų indėlį į Taivano ir Japonijos draugystę, taip pat į pasaulio demokratiją, laisvę, žmogaus teises ir taiką“, – pridūrė prezidente.