„Taivanas ir Lietuva yra bendraminčiai partneriai, kuriuos vienija tos pačios laisvės, demokratijos ir žmogaus teisių pagarbos bei įstatymo viršenybės vertybės. MOFA įdėmiai stebi KLR sprendimą įšaldyti Lietuvos maisto importo leidimus dėl šios sprendimo leisti įkurti Taivano atstovybę šalyje, – rašoma „Facebook“ paviešintame pranešime. – MOFA kategoriškai smerkia ekonominių ir prekybos sankcijų panaudojimą, kuris paveikia žmonių gyvenimus, kaip represinę priemonę. Taivano ryžtas stiprinti ryšius su Lietuva ir kitomis Baltijos šalimis išlieka nepajudinamas nepaisant KLR autoritarinio režimo bandymų gąsdinti ir naudoti spaudimą. Mes taip pat tęsime bendradarbiavimą su bendraminčių demokratijomis siekiant sukurti patikimus globalaus tiekimo ryšius. Mes tikimės toliau tęsti prekybos ir investicijų su Lietuva projektus įvairiose srityse, įskaitant technologijas, švietimą ir kultūrą“.
Taivano gyventojai po įrašu suskubo ne tik domėtis, kur ir kokios lietuviškos produkcijos jie galėtų įsigyti, bet ir patys noriai dalijasi savo patirtimi jau paskanavus lietuviško šokolado ar alaus.
Taip pat taivaniečiams primenama, kad būtent Lietuva paaukojo šaliai vakcinų nuo Covid-19.
JAV valstybės sekretorius patvirtino palaikantis Lietuvą dėl Kinijos ir Baltarusijos
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas per pokalbį telefonu su Lietuvos užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu patvirtino, kad Vašingtonas palaiko Vilnių dėl jo politikos dėl Baltarusijos ir dėl Kinijos daromo spaudimo, pranešė JAV valstybės departamentas.
„Valstybės sekretorius A. Blinkenas išreiškė tvirtą JAV solidarumą su mūsų NATO sąjungininke ir Europos Sąjungos (ES) partnere Lietuva, susidūrusia su Kinijos Liaudies Respublikos spaudimu. Valstybės sekretorius A. Blinkenas ir [Lietuvos] užsienio reikalų ministras taip pat aptarė negailestingas [Aliaksandro] Lukašenkos režimo represijas prieš Baltarusijos pilietinę visuomenę“, – nurodoma departamento paskelbtame pranešime.
Pranešime rašoma, kad šalys patvirtino „tvirtą paramą prodemokratiškam Baltarusijos judėjimui ir paragino A. Lukašenkos režimą nedelsiant nutraukti represijas prieš baltarusius bei savo kampaniją organizuojant neteisėtų migrantų srautų judėjimą per savo sienas“.
JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Robertas Menendezas komentare BNS pažymėjo, kad „Lietuva yra ištikima demokratijos ir laisvės šalininkė ir aš didžiuojuosi galimybe dirbti su mūsų partneriais Vilniuje siekiant stiprinti mūsų santykius tuo metu, kai susiduriame su bendrais iššūkiais ir Europoje, ir visame pasaulyje“.
Anot jo, „Lietuvos parama tokioms demokratijoms, kaip Taivanas, yra ypač įkvepianti“.
„Lietuvai susidūrus su Kinijos diplomatiniu ir ekonominiu spaudimu, esu tikras, kad Lietuvos vyriausybė ir Lietuvos žmonės gins mūsų bendras vertybes ir bendrus interesus ir padarys tai, kas yra teisinga, kaip jie jau yra daug kartų darę praeityje. O Jungtinės Valstijos privalo ir toliau remti Lietuvą, kaip jos remia demokratiją“, – pridūrė R. Menendezas.
Kinija dėl gilėjančių Lietuvos ryšių su Taivanu anksčiau šį mėnesį konsultacijoms atšaukė ambasadorių Vilniuje, ji taip pat ragino atšaukti Lietuvos ambasadorių Pekine.
Kinijos užsienio reikalų ministerija tuomet teigė, kad tokį sprendimą paskatino siekis Lietuvoje atidaryti Taivano atstovybę. Ministerija savo pranešime nurodė, kad šis „sprendimas įžūliai pažeidžia Lietuvos ir Kinijos komunikatą dėl diplomatinių santykių užmezgimo ir kenkia Kinijos suverenitetui bei teritoriniam vientisumui“.