• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmonija nuo seno bijo skaičiaus 13, manydama, kad jis neša nelaimes. O jei dar jis sutampa su penktadieniu - tikrai lauk bėdos!

REKLAMA
REKLAMA

Per metus „juodųjų“ penktadienių gali būti nuo vieno iki trijų. Šiemet bus net trys - vasarį, kovą ir lapkritį. Bet ar jau toks baisus tas 13-osios dienos penktadienis?



Šėtono diena

REKLAMA

Skaičius 13 nuo seno vadinamas velnio tuzinu - tai reiškia, kad nežinomos jėgos tą dieną pridarys daug bėdų, o jei ji dar sutaps su penktadieniu - blogybių padvigubės. Dėl piktybiško nenuspėjamumo ši data vadinama "šėtono diena".

Tai - ne humoras ir ne tušti prietarai. Netgi toks solidus leidinys kaip britų „The Medical Journal“ ne kartą rašė, kad kai penktadienis sutampa su 13 diena, chirurgai nedaro planinių operacijų, nes rizika padvigubėja! Nors šio keisto reiškinio medicina netyrinėjo, jis egzistuoja.

REKLAMA
REKLAMA

Neteisinga manyti, kad tokiais prietarais tiki tik menko išsilavinimo žmonės. Šios dienos dažnai bijo ir genijai. Pavyzdžiui, Johannas Wolfgangas Goethe stengdavosi tą dieną praleisti lovoje, Napoleonas nesiveldavo į mūšį, o Otto von Bismarckas nepasirašinėdavo jokių dokumentų. Rašytojas Gabriele d'Annunzio 1913 metais visus parašytus laiškus žymėdavo 1912+1, o kompozitorius Arnoldas Schoenbergas, pats gimęs 13 dieną ir dar penktadienį, visą 1951 metų liepos 13 dieną praleido lovoje drebėdamas iš baimės. Kai likus 15 minučių iki vidurnakčio žmona jam pasakė, jog bijoti liko neilgai, kompozitorius sunkiai pakėlė galvą, ištarė žodį „harmonija“ ir mirė 23.47 val., t. y. likus 13 minučių iki vidurnakčio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašių pavyzdžių - gausybė. Penktadienį, 13 dieną, buvo suimtas gangsteris Al Kaponė, sugebėjęs papirkti kone visus miesto ir valstijos valdininkus, bet kažkas „nesuveikė“ tą „juodąjį penktadienį“.

Neseniai Vokietijos automėgėjų klubas išleido per daugybę metų suregistruotų kelių eismo įvykių kroniką. Pasirodė, kad kiekvieną „juodąjį penktadienį“ nelaimių padaugėja beveik 60 procentų!

REKLAMA

Musulmonai laiko penktadienį pačia netinkamiausia diena bet kurios kelionės pradžiai. Šios auksinės taisyklės laikosi ir kai kurios Vakarų turizmo firmos - turistai nesiunčiami į keliones ir kruizus penktadieniais, ypač jei jis sutampa su 13 mėnesio diena!

Policininkai teigia, kad penktadieniais įvyksta daugiau vagysčių, apiplėšimų ir nužudymų nei kitomis savaitės dienomis, o kai ateina „juodasis penktadienis“ - šis skaičius dar labiau padidėja. Pagausėja ir savižudybių bei lėktuvų katastrofų.

REKLAMA

„Juodojo penktadienio“ bijo net kompiuterininkai. „Welcome to www.worm.com! Hacked by Chinese!“ - tokį pranešimą 2001 metų liepos 13-ąją išvydo kai kurių internetinių svetainių lankytojai. Taip virusas, pavadintas „Code Red Worm“, pradėjo savo kelionę per dieną užkrėsdamas 5 tūkst. serverių. Visame pasaulyje nukentėjo 250-300 tūkst. serverių, tarp jų ir Baltųjų rūmų. Virusas pasiekė net Pentagoną - dėl to jame teko atjungti kompiuterius nuo interneto. Viruso sukūrėjas taip ir nebuvo surastas, o netrukus tinkle pasirodė nauja viruso versija. Nuostoliai, kurių pridarė dvi „Code Red“ epidemijos, siekė 2,4-2,6 mlrd. dolerių.



Trylika įširdusių vyriškių

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto ne visi šios dienos bijo. XIX amžiuje Londone buvo įsteigtas „Klubas Nr. 13“, kurio nariai nusprendė kovoti su kvailais įsitikinimais. 1894 metų sausio 13-ąją jie nutarė susėsti didelio restorano 13-oje salėje už 13-os stalų po 13 žmonių prie kiekvieno. Vis dėlto prie vieno stalo pritrūko trylikto žmogaus. George'as R.Simpsas atsiuntė atsiprašymo raštelį: „Paskutiniu momentu netekau drąsos“.

REKLAMA

Mesti iššūkį „juodiesiems penktadieniams“ drąsuoliai bando iki šiol. Filadelfijoje keletas pasiturinčių asmenų nusprendė įrodyti, kad netiki tokiais prietarais. Jie susibūrė į klubą „Penktadienis, 13 diena“ ir iki šiol kiekvieno mėnesio 13 dieną 13 žmonių susirenka viešbučio 13 numeryje, taip mesdami iššūkį likimui. Tą dieną jie surengia prašmatnius pietus, o paskui su įkarščiu ima daužyti veidrodžius, kambariuose išskleidžia skėčius, kas laikoma blogu ženklu, saujomis barsto druską, prileidžia juodų katinų ir t. t.

Likimą bando ir europiečiai. Prancūzijos Tulūzos mieste 13 gydytojų taip pat įsteigė klubą, kurio posėdžiai vyksta kiekvieno mėnesio 13 dieną prie didelio stalo, stovinčio viešbučio 13 numeryje, nors daugelyje tautų laikomasi papročio „po 13 žmonių prie vieno stalo nesėsti“, nes vienas iš jų iki metų galo atsisveikintų su šiuo pasauliu. Tačiau šio klubo nariai tik apgailestauja, kad negali prie 12 metų mėnesių pridėti dar vieno, per kurį linksmai švęstų.



Parengė Danutė Kurmilavičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų