Dešimtys tūkstančių žmonių reguliariai išeina į gatves nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ prieš kelias savaites nusprendė sustabdyti derybas dėl stojimo į ES. Policija vis dažniau ėmė naudoti prievartos ir bauginimo taktikas bandydama išsklaidyti protestus.
„Europa turi rasti svertų veikti. Jei Europa negali daryti įtakos 3,7 mln. gyventojų turinčiai šaliai, kaip ji gali tikėtis konkuruoti su XXI amžiaus milžinėmis?“, – ES įstatymų leidėjams Strasbūre, Prancūzijoje, kalbėjo S. Zurabišvili.
ES 2023-iųjų gruodį suteikė Sakartvelui šalies kandidatės statusą, tačiau birželį suspendavo stojimo procesą ir nutraukė finansinę paramą, Tbilisiui priėmus „užsienio įtakos“ įstatymą, kuris, kritikų nuomone, sudavė smūgį demokratinėms laisvėms.
Pirmadienį ES užsienio reikalų ministrai sutarė įvesti vizų apribojimus Sakartvelo diplomatams ir vyriausybės pareigūnams. Jie taip pat svarstė, kokiems valdžios atstovams taikyti sankcijas, tačiau susitarti šiuo klausimu nepavyko.
S. Zurabišvili teigė, jog šito nepakanka. Ji ragino pasaulio didžiausią ekonominį bloką panaudoti savo, kaip Sakartvelo didžiausio rėmėjo, didžiausios ekonominės rinkos ir namų didžiausiai kartvelų diasporai, įtaką.
„Jei atvirai, Europa iki šiol ne iki galo įsitraukė. Kol kas Europa šį iššūkį sprendė tik iš dalies, – sakė ji. – Jei kartvelai kovojo dieną ir naktį, tai europiečiai budinosi lėtai ir lėtai reagavo.“
„Sakartvelo svajonės“ kontroliuojama rinkikų kolegija šeštadienį naujuoju Sakartvelo prezidentu išrinko buvusį futbolininką Micheilą Kavelašvilį. Valdančioji partija tokiu būdu sustiprino savo valdžią po spalį įvykusių rinkimų, kurie, kaip teigia opozicija, buvo suklastoti padedant Rusijai.
„Nors Tbilisyje pradedamos uždrausti Europos vėliavos, kartvelai vis dar laukia įpareigojančių priemonių iš Briuselio ir Vašingtono“, – sakė S. Zurabišvili. Jos teigimu, protestai gatvėse nesiliaus, „kol Sakartvele nebus surengti laisvi ir sąžiningi rinkimai“.
„Arba mes einame į rinkimus, arba einame kažkur, kur nežinome, bet tai tikrai bus krizė, kurią turėsite spręsti daug blogesnėmis sąlygomis“, – perspėjo ji.
Antradienį ES Europos reikalų ministrai dar kartą pasmerkė policijos smurtą.
„Kartvelų pareigūnai privalo gerbti teisę į susirinkimų ir saviraiškos laisvę, ir susilaikyti nuo jėgos naudojimo. Visi smurto veiksmai turi būti ištirti, o atsakingi asmenys patraukti atsakomybėn“, – teigė jie.
Ketvirtadienį Briuselyje vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime ES lyderiai aptars įvykius Sakartvele.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
AR LR neužilgo turės dar vieną pezidentę? - dar viena Cichan..