Žaidėjai
Gruzija buvo Rusijos dalimi nuo XIX amžiaus pradžios. Po to, kai komunistai atėjo į valdžią 1917 metais, Gruzija paskelbė apie savo nepriklausomybę. 1923 metais Sovietų Sąjunga vėl prisijungė Gruziją. Žlungant SSRS, 1989 metais Gruzija vėl pradeda siekti nepriklausomybės. Nepaisant pralieto kraujo, 1991 metais šis tikslas pasiekiamas. Tačiau etniniai neramumai priveda prie dviejų pilietinių karų, kurių metu Rusija remia pajėgas, kovojančias prieš centrinę šalies valdžią.
Vienas iš pilietinių karų kyla Abchazijoje, kur gruzinai sudarė mažiau nei pusę regiono populiacijos. Antroji konflikto vieta buvo Pietų Osetija. Abejose šiose teritorijose po konfliktų liko Rusijos taikos palaikymo pajėgos.
Rusija JAV aljansą su Gruzija, kaip ir bendradarbiavimą su Lietuva, Estija, Latvija, Ukraina, Lenkija, Kazachstanu ir kitomis buvusiomis Sovietų Sąjungos valstybėmis, vertino kaip iššūkį dominavimui regione. Kai JAV ir Europa pripažino Kosovo nepriklausomybę, Vladimiras Putinas paskelbė, kad sieks ir Abchazijos bei Pietų Osetijos nepriklausomybės. Tuo metu Rusija jau de facto kontroliavo teritorijas.
JAV smulkutę Gruzijos demokratinę valstybę laikė natūralia sąjungininke. Amerikiečiai gruzinams tiekė ginklus, treniravo kariuomenę. Po Rožinės revoliucijos 2003 metais, kurios metu į valdžią atėjo Michailas Saakašvilis, Gruzija JAV tapo savotišku instrumentu regione, kuriuo galima mažinti Rusijos įtaką.
Chronologija
2004–2008: įtampa auga
Oranžinė revoliucija Ukrainoje ir Rožinė revoliucija Gruzijoje. Rusija nepatenkinta.
Rusija kaltina Gruziją palaikant čečėnus antrajame Čečėnijos kare, nors jokių įrodymų neturi.
Rusija siekia visais būdais priešinti M. Saakašvilio iniciatyvoms kovoti prieš separatizmą šalyje.
Gruzija pradeda karines iniciatyvas prie Abchazijos ir Pietų Osetijos. Rusija padidina savo taikdarių pajėgas abejose teritorijose.
Gruzija JAV prašo narystės NATO. Rusija dar labiau nepatenkinta.
Rusijos galia dėl naftos ir dujų auga.
1 diena: rugpjūčio 8, penktadienis
Rusijos ir Gruzijos karo metinės: konflikto chronologija (nuotr. SCANPIX)
Rusijos tankų kolona kartu su kariniais lėktuvais pajuda į Pietų Osetiją, atsakydama į Gruzijos ataką prieš separatistus regiono sostinėje Tschinvalyje.
2 diena: rugpjūčio 9, šeštadienis
Rusijos ir Gruzijos karo metinės: konflikto chronologija (nuotr. SCANPIX)
Rusijos kariniai lėktuvai bombarduoja Gorį ir Potį pačioje Gruzijos teritorijoje, o Rusijos pajėgos pajuda į dar vieną ginčytiną teritorija – Abchaziją, kad palaikytų vietinius separatistus.
3 diena: rugpjūčio 10, sekmadienis
Rusijos ir Gruzijos karo metinės: konflikto chronologija (nuotr. SCANPIX)
Gruzijos pajėgos neatsilaiko ir pradeda trauktis iš Tschinvalio, kol Rusija bombarduoja taikinius prie sostinės Tbilisio. Rusijos kariniai laivai Juodojoje jūroje pradeda Gruzijos portų blokadą.
4 diena: rugpjūčio 11, pirmadienis
(nuotr. SCANPIX)
Staigia operacija Rusijos pajėgos atkerta Tbilisį nuo vakarinių šalies provincijų ir stumia Gruzijos pajėgas iš rytinio miesto Gorio.
5 diena: rugpjūčio 12, antradienis
(nuotr. SCANPIX)
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pareiškia, kad karo veiksmai bus sustabdyti, tačiau kovos tęsiasi.
6 diena: rugpjūčio 13, trečiadienis
(nuotr. SCANPIX)
JAV prezidentas George'as Bushas įspėja, kad Rusija „turi laikytis duoto žodžio ir užbaigti krizę“. Tuo tarpu JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice teigia, kad Rusija „gerokai persistengė“.
7 diena: rugpjūčio 14, ketvirtadienis
(nuotr. SCANPIX)
Pirmoji humanitarinės pagalbos dalis iš JAV pasiekia Gruziją. Rusijos kariuomenės vadas regione pareiškia, kad jo pajėgos pradeda atsitraukimą.
8 diena: rugpjūčio 15, penktadienis
(nuotr. SCANPIX)
G. Bushas tęsia kaltinimų Rusijai bangą. Rusiją supykdo JAV ir Lenkijos išvakarėse pasirašyta sutartis dėl priešraketinės gynybos skydo. Rusija teigia, kad toks JAV veiksmas negali būti nenubaustas.
9 diena: rugpjūčio 16, šeštadienis
(nuotr. SCANPIX)
D. Medvedevas galiausiai pasirašo su Gruzija paliaubų sutartį. Pajėgos turi atsitraukti į pozicijas iki konflikto.
10 diena: rugpjūčio 17, sekmadienis
(nuotr. SCANPIX)
Rusija teigia, kad nuo pirmadienio pradės savo pajėgų atitraukimą. Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy tvirtina, kad bet koks žodžio nesilaikymas turės rimtų pasekmių Rusijos ir Europos Sąjungos santykiams.
11 diena: rugpjūčio 18, pirmadienis
(nuotr. SCANPIX)
Rusija tvirtina, kad pradėjo karių atitraukimą iš Gruzijos, tačiau įspėja, kad bet kokios operacijos prieš Rusijos piliečius ateityje sulauks „triuškinamo atsakymo“. Gruzijos valdžia kaltina rusus nesilaikant paliaubos sąlygų ir išlaikant karius šalies teritorijoje.
12 diena: rugpjūčio 19, antradienis
(nuotr. SCANPIX)
Geranoriškumo gestas: Rusija ir Gruzija apsikeičia 20 karo belaisvių. NATO įvyksta susiskaldymas, kai Europos šalys atmeta JAV pasiūlymą nutraukti ryšius su Rusija.