• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panašu, kad besitęsiantis karas daro neigiamą įtaką Rusijos ekonomikai. Visą šį laiką kaip konvejeris veikianti Kremliaus karo finansų mašina pamažu ima perkaisti.

12

Panašu, kad besitęsiantis karas daro neigiamą įtaką Rusijos ekonomikai. Visą šį laiką kaip konvejeris veikianti Kremliaus karo finansų mašina pamažu ima perkaisti.

REKLAMA

Rusijos naujienų agentūra TASS pranešė, jog Rusijos banko „Sberbank“ generalinis direktorius Hermanas Grefas pareiškė, jog šalies ekonomika „neabejotinai ir stipriai perkaito“.

Neįmanoma peržengti linijos

Portalas „Business Insider“ teigia, jog Valstybės Dūmoje kalbėjęs H. Grefas sakė, kad gamybos pajėgumai siekia istoriškai aukštus lygius – 84 proc. Jis pridūrė, kad tiesiog neįmanoma peržengti šios gamybos pajėgumų ribos ir gaminti dar daugiau.

Iš pirmo žvilgsnio Rusijos ekonomika atrodo neįprastai atspari, nepaisant Vakarų sankcijų. Pernai jos BVP augimas siekė 3,6 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau iš Rusijos pranešimų matyti, kad šalies ekonomiką pirmiausia skatina karo veiksmai, dėl kurių atsiranda karinių prekių ir paslaugų paklausa, ekonomiką stabilizuojančios subsidijos ir aštrios politikos formavimas.

REKLAMA

Tačiau gražūs BVP skaičiai nėra geras karo meto ekonomikos rodiklių matas, nes ginklai ir amunicija nepagerina rusų gyvenimo kokybės ir neprisideda prie būsimo ekonomikos augimo.

Griežta politika

H. Grefas taip pat kalbėjo apie Rusijos centrinio banko griežtą politiką. Jis teigė, kad bankas vykdo racionalią politiką ir kad ekonomika turi atlaikyti dabartinį aukštų palūkanų normų ciklą, kuris siekia 16 proc.

REKLAMA
REKLAMA

„Kito kelio nėra. Maždaug žinome, kada palūkanų normos nebuvo didinamos dėl politinių priežasčių, ir kuo tai baigėsi“, – sakė jis, turėdamas omenyje Turkiją. Turkijos centrinis bankas padidino palūkanų normas iki pat 50 proc., siekdamas kovoti su nuolat augančia infliacija.

H. Grefo nuogąstavimai atkartoja Rusijos vyriausiosios centrinės bankininkės Elvyros Nabiulinos, kuri gruodį perspėjo, kad šalies ekonomikai gresia perkaitimo pavojus, nuogąstavimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos darbo jėgos krizė

Rusijos infliaciją iš dalies lemia darbo jėgos krizė. Dėl karo Ukrainoje jos ekonomika praranda darbo jėgą.

Balandį nedarbo lygis Rusijoje pasiekė rekordiškai žemą 2,6 proc. lygį, o realusis darbo užmokestis kovą dėl besitęsiančios darbo jėgos krizės šoktelėjo beveik 13 proc.

Darbo jėgos trūkumas tapo toks didelis, kad Rusijos kariuomenė dabar siūlo stojamąsias premijas ir tokius konkurencingus atlyginimus, kad net pelninga šalies naftos ir dujų pramonė neatsilieka nuo jų.

Tai savo ruožtu skatina kainų kilimą.

Rusijos dujų gigantai, ilgus metus maitinę jos ekonomiką: GAZPROM pasiekė 7 mljd.$ nuostolį, NOVATEX exportas sumažėjo 80%, jos Šiaurės jūros SD projektas sustabdyta negrįžtamai, niekas jiems nestato Arkties dujovežių (Arkties projektas turėjo duoti 60 % exporto prieauglį). Rusijos dujų ekxportas iš super pelningo tapo vis labiau nuostolingu. Didieji naftos pirkėjai Kinija ir Indija perka rusišką naftą žemiau savikainos. Indija moka rupijomis, kurių jos CB neleidžia išvežti iš šalies (taip užstrigę per 37 mljd.$). Vadinti "ekonomika" tankų, šarvuočių ir patrankų atnaujinjmą iš laužyno, kurie fronte per pora savaičių sudeginami? Kitos, ne karo pramonės šakos, stagnuoja dėl lėšų, rinkų ir darbo jėgos trūkumo. O dabar išvadas darykite patys.
Ką tas banko vadovas supranta? Tik Putinas žino kas Rusijai geriausia.

Čia prisidėjo Putinas
Čia prisidėjo Putinas
Rusijos ekonomika šleptels kaip ir Putino Rusija.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų