„Jei tose teritorijose bus NATO dalinių, šios teritorijos taps taikiniu – arba galimu taikiniu – smūgiui“, – „UnHerd“ pareiškė jis.
Suomija šiandien paskelbė, kad pateiks paraišką tapti NATO nare. Tikimasi, kad tokį patį žingsnį žengs ir Švedija, abi šalys jau surengė bendras diskusijas.
Prisijungti prie karinio aljanso šias šalis paskatino Rusijos invazija į Ukrainą.
Rusija anksčiau sakė, kad jei šalys įstos, ji imsis atsakomųjų veiksmų, nes prie jos sienos bus dislokuoti NATO kariai.
„NATO mums yra labai nedraugiškas blokas – tai priešas, o pati NATO pripažino, kad Rusija yra priešas“, – sakė D. Polanskis.
„Tai reiškia, kad Suomija ir Švedija, užuot buvusios neutralios šalys, staiga tampa priešo dalimi ir joms tenka visa rizika“, – kalbėjo jis.
Suomijos prezidentas ir premjerė remia stojimą į NATO
Suomijos prezidentas Sauli Niinisto ir ministrė pirmininkė Sanna Marin ketvirtadienį išplatintame pareiškime paskelbė remiantys stojimą į NATO.
„Suomija turi skubiai pateikti paraišką dėl narystės NATO“, – cituojami Suomijos prezidentas S. Niinisto ir ministrė pirmininkė S. Marin visuomeninio transliuotojo YLA tinklapyje.
„Tapusi NATO nare, Suomija sustiprintų visą gynybinį Aljansą. Tikimės, kad nacionaliniai žingsniai, kurių dar reikia šiam sprendimui priimti, bus skubiai atlikti per kelias artimiausias dienas“, – priduriama šalies vadovų pareiškime.
Po tokio pareiškimo Suomija, turinti beveik 1300 km sieną su Rusija, vienu žingsniu priartėjo prie narystės JAV vadovaujamame kariniame aljanse.
„Šį pavasarį įvyko svarbi diskusija dėl galimos Suomijos narystės NATO. Prireikė laiko, kad parlamentas ir visa visuomenė nustatytų savo poziciją šiuo klausimu. Prireikė laiko glaudiems tarptautiniams ryšiams su NATO ir jos valstybėmis narėmis, taip pat su Švedija.
Norėjome suteikti diskusijai reikiamos erdvės. Dabar, kai artėja sprendimų priėmimo momentas, pareiškiame vienodas savo nuomones, taip pat informuodami frakcijas ir partijas“, – skelbiama Suomijos lyderių pareiškime.
Kitą savaitę Suomijos parlamentas turėtų svarstyti prisijungimo prie Aljanso klausimą, jam pritarus, Suomijos atstovas pateiks stojimo į NATO prašymą. Jei Šiaurės Atlanto Taryba prašymui pritars, jį turės ratifikuoti visos 30 NATO narių. Tikimasi, kad Suomija Aljanso gretas galėtų papildyti per kelis artimiausius mėnesius.
Rusijos vasario 24 dieną pradėta invazija Ukrainoje dramatiškai pakeitė Suomijos politikų ir visuomenės nuomonę dėl galimybių įstoti į NATO, siekiant apsisaugoti nuo potencialios Kremliaus agresijos.
Naujausios apklausos rodo, kad suomių palaikymas tokiam žingsniui viršijo 70 proc., nors pastaraisiais dešimtmečiais potencialią šalies narystę NATO remdavo tik apie 20–30 proc. gyventojų. Visuomenės nuomonė smarkiai pakito po vasario 24-osios, kai Rusija pasiuntė savo pajėgas į kaimyninę Ukrainą ir pradėjo invaziją, kurią Kyjivas ir Vakarų valstybės vadina neišprovokuota ir nepagrįsta.
Švedijos žiniasklaida: pirmadienį Švedija teiks paraišką stoti į NATO
Švedijos laikraštis „Expressen“ tvirtina, kad Švedija pirmadienį pateiks paraišką prisijungti prie NATO.
„Vyriausybė pirmadienį rengia papildomą posėdį, kad priimtų oficialų sprendimą dėl Švedijos paraiškos NATO. Iš karto po susitikimo paraiška bus pateikta, jei neatsitiks nieko nenumatyto, „Expressen“ sakė šaltiniai.
Tuo metu Suomijos prezidentas Sauli Niinisto ir premjerė Sanna Marin ketvirtadienį pareiškė paramą šalies stojimui į NATO.
Bendrame prezidento ir premjerės pareiškime, paskelbtame prezidentūros tinklalapyje, pabrėžiama, kad „narystė NATO sustiprintų Suomijos saugumą“.
Rusijos vasario 24 dieną pradėta invazija Ukrainoje dramatiškai pakeitė Suomijos politikų ir visuomenės nuomonę dėl galimybių įstoti į NATO, siekiant apsisaugoti nuo potencialios Kremliaus agresijos.