Pasak teismo salėje buvusių naujienų agentūros AFP žurnalistų, teisėjas nusprendė „pripažinti tarptautinį LGBT visuomeninį judėjimą ir jo padalinius ekstremistine organizacija ir uždrausti jo veiklą Rusijos teritorijoje“.
Rusija anksčiau šį mėnesį paprašė savo Aukščiausiojo Teismo uždrausti „Tarptautinį LGBT visuomeninį judėjimą“, nenurodydama, kam būtent turėtų būti taikomas šis draudimas.
Tai naujausias smūgis šalies LGBTIQ bendruomenei, kuri ir taip jau yra engiama vis labiau konservatyvėjančioje šalyje, o prezidentas Vladimiras Putinas yra nekart sakęs, kad savo valdymo kertiniu akmeniu laiko „tradicines šeimos vertybes“.
Teisingumo ministerija anksčiau teigė, kad valdžios institucijos nustatė „ekstremistinio pobūdžio požymių ir apraiškų“ Rusijoje veikiančio LGBTIQ judėjimo veikloje, įskaitant „socialinės ir religinės nesantaikos kurstymą“.
Nėra aišku, ką konkrečiai ši etiketė reikš LGBTIQ žmonėms Rusijoje.
Sistemingai mažina LGBTIQ teises
Prieš dešimtmetį prasidėjęs susidorojimas lėtai, bet užtikrintai mažino LGBTIQ teises Rusijoje. 2013 metais Kremlius priėmė pirmąjį LGBTIQ žmonių teises ribojantį teisės aktą, vadinamąjį „gėjų propagandos“ įstatymą, draudžiantį bet kokį nekritinį viešą „netradicinių lytinių santykių“ vaizdavimą nepilnamečiams.
2020 metais V. Putinas prastūmė konstitucinę reformą, kad pratęstų savo valdymą dar dviem kadencijoms, kuria taip pat buvo uždraustos tos pačios lyties asmenų santuokos.
2022 metais, pasiuntęs karius į Ukrainą, Kremlius sustiprino retoriką apie „tradicinių vertybių“ apsaugą nuo, kaip jis vadino, „žeminančios“ Vakarų įtakos, o teisių gynėjai tai įvertino kaip bandymą legitimizuoti karinius veiksmus Ukrainoje.
Tais pačiais metais valdžios institucijos priėmė įstatymą, draudžiantį „netradicinių lytinių santykių propagandą“ suaugusiesiems, iš esmės uždraudžiant bet kokį viešą LGBTIQ žmonių palaikymą.
Kitu šiais metais priimtu įstatymu buvo uždraustos lyties keitimo procedūros ir atitinkama priežiūra translyčiams asmenims. Įstatymas uždraudė bet kokias „medicinines intervencijas, kuriomis siekiama pakeisti asmens lytį“, taip pat lyties keitimą oficialiuose dokumentuose ir viešuosiuose registruose.
Juo taip pat buvo iš dalies pakeistas Rusijos šeimos kodeksas, įvardijant lyties pakeitimą kaip priežastį anuliuoti santuoką ir įtraukiant lytį pakeitusius asmenis į sąrašą asmenų, kurie negali tapti globėjais ar įtėviais.
JT pasmerkė Rusijos sprendimą uždrausti „tarptautinį LGBT judėjimą“ kaip „ekstremistinį“
Jungtinių Tautų vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Volkeris Turkas ketvirtadienį pasmerkė Rusijos Aukščiausiojo Teismo sprendimą, kuriuo „tarptautinis LGBT judėjimas“ uždraustas kaip „ekstremistinė organizacija“.
„Niekas neturėtų būti įkalintas už žmogaus teisių gynimo darbą arba iš jo neturėtų būti atimtos žmogaus teisės dėl jo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės“, – teigiama V. Turko išplatintame pranešime.