Praėjusią savaitę generalinis JT sekretorius B. Ki-moonas netikėtai apsilankė Kigalyje, kad perkalbėtų Ruandos prezidentą P. Kagamį neišvesti visų Ruandos taikos palaikymo būrių iš JT vykdomos misijos, įskaitant būrius, Darfure saugančius civilius gyventojus. Karinių pajėgų atšaukimas sugadintų visas JT pastangas Darfure. Bet būtų neprotinga nuvertinti P. Kagamio grasinimą, nes tai yra atsakas į JT ruošiamą pranešimą, kad ta pati Ruandos kariuomenė Kongo Demokratinėje Respublikoje 1996 -1998 m. yra vykdžiusi hutų genocidą. Kaltinimai dar nepatvirtinti teisme.
Nors tokie kaltinimai Ruandai nėra visiškai nauji, reikšminga yra tai, kad šį kartą juos paruošė JT ir tai padaryti reikėjo kelių metų. Nuo 2007 m. JT ieško ir aprašo visus rimtus žmogaus teisių pažeidimus, įvykdytus nuo 1993 iki 2003 m.
Nenumatytai paviešintose 500 puslapiuose yra aprašyti daugiau nei 600 rimtų nusikaltimų, įvykdytų Burundžio, Ugandos, Angolos, Ruandos, Zimbabvės ir Kongo armijų. Vis dėl to didžiausią dėmesį patraukė kaltinimai Ruandos kariuomenei. Netgi B. Ki-moonas apgailestavo, kad šis pranešimas pateko viešumon, o Ruandos užsienio reikalų ministrė L. Mushikiwabo jį pavadino „turinčiu trūkumų“. Ji priminė žurnalistams, kaip 1994 m. JT „tyčia atsuko nugarą Ruandos žmonėms“.
Kad ir kas būtų paviešinęs šį dokumentą, tai atitraukė dėmesį nuo kitos JT nesėkmės kai, vos prieš kelias dienas šiaurinėje Kongo provincijoje Kivu maištininkai, įskaitant hutų karius, vykdžiusius tutsių genocidą, išprievartavo šimtus moterų ir vaikų. A. Khare, JT taikos palaikymo misijų vadovo pavaduotojas, pripažino, kad JT karinės pajėgos Konge nuvylė.
Šis JT ir Ruandos stiprybės išbandymas leido pasklisti gandams, kad galutinis pranešimas, turintis pasirodyti spalio 1 d., bus pakoreguotas. JT žmogaus teisių komisijos narė N. Pillay buvo paprašyta patikrinti, ar žodžio „genocidas“ naudojimas pranešime yra pagrįstas.
Kas iš tikrųjų įvyko Konge nėra aišku. Belgų žurnalistė ir regiono ekspertė C. Braeckman praėjusią savaitę rašė, kad paprasčiausiai kaltinti Afrikos valstybes būtų nepriimtina. Ji sako, kad Kongo karai priklausė nuo tolerancijos ir kompromisų JT saugumo taryboje. Jie taip pat priklausė nuo gamtos išteklių eksploatavimo ir užsienio investicijų apsaugos.
C. Braeckman atskleidžia, kaip hutai Kongo Demokratinėje Respublikoje buvo remiami prancūzų samdinių serbų. Ji netgi pateikia kaltinimą, kad JAV Ruandos kariuomenei suteikė satelitinių žvalgybos priemonių, padėjusių surasti miškuose besislapstančius hutų pabėgėlius. 16 metų vyko karas, žudymai ir prievartavimai
1994 m. genocidas ir po jo vykęs masinis beveik milijono hutų pabėgimas į kaimyninę KDR destabilizavo visą regioną.
guardian.co.uk