• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei Basharo al Assado režimas Sirijoje žlugs dėl sukilėlių puolimo, Rusija praras savo vienintelę karinę bazę Viduržemio jūroje. Tai gali turėti dramatiškų pasekmių Rusijos planams Ukrainoje, rašo „The Telegraph“ karo apžvalgininkas Davidas Axe'as.

Jei Basharo al Assado režimas Sirijoje žlugs dėl sukilėlių puolimo, Rusija praras savo vienintelę karinę bazę Viduržemio jūroje. Tai gali turėti dramatiškų pasekmių Rusijos planams Ukrainoje, rašo „The Telegraph“ karo apžvalgininkas Davidas Axe'as.

REKLAMA

Analitiko teigimu, sukilėliai jau užėmė didžiausią šalies miestą Alepą ir priartėjo prie svarbaus Hamos miesto. Jei sukilėliams pavyks perimti Hamos kontrolę, jie turės perspektyvą įžengti į Viduržemio jūros pakrantę – Latakijos regioną, Tartuso uostamiestį, kur yra vienintelė Rusijos laivyno bazė Viduržemio jūroje. 

Maskva šią bazę naudoja nuo 1970-ųjų. 2017 metais Rusija ir Sirija pasirašė 49 metų sutartį, suteikiančią Maskvai dar daugiau galimybių patekti į Tartusą. Būtent iš čia keli Rusijos laivai atvyko į Juodąją jūrą prieš puolant Ukrainą. 

Kaip pažymi apžvalgininkas Davidas Axe'as, be šiuolaikinių patikimų laivų, galinčių atlaikyti ilgus reisus jūrose, Rusija yra priversta pasikliauti savo laivyno vadinama „pakrantės navigacija“, kai plaukiama iš uosto į uostą. Ir Tartuso bazė šiuo aspektu yra svarbi.

REKLAMA
REKLAMA

„Tartuso praradimas būtų katastrofiškas Rusijos galios projekcijai Pietų Europoje ir Šiaurės Afrikoje. Realiai vienintelis būdas Kremliui pakeisti gyvybiškai svarbią pakrančių infrastruktūrą Tartuse yra atkurti prieigą prie Viduržemio jūros per Bosforą, [uždarytą Rusijos kariniam jūrų laivynui dėl karo Ukrainoje]", – pažymi apžvalgininkas. 

REKLAMA

Pasak jo, praradęs Tartusą, Kremlius gali susidurti su sunkiu pasirinkimu: toliau kovoti Ukrainoje ir prarasti įtaką Viduržemio jūros regione arba skelbti taiką su Ukraina ir atblokuoti Turkijos sąsiaurius savo laivynui.

JAV generolas: praradęs bazes Sirijoje, V. Putinas praras pozicijas Viduržemio jūroje

Karinių bazių praradimas Sirijoje Basharo al Assado režimo nuvertimo atveju atimtų iš Vladimiro Putino gebėjimą daryti įtaką padėčiai Viduržemio jūroje.

REKLAMA
REKLAMA

Tokią nuomonę išsakė su CNN kalbėjęs buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas, į pensiją išėjęs generolas Markas Hertlingas.

Jis priminė, kad Sirijoje Rusija turi karinio jūrų laivyno ir aviacijos bazes. „Abi šios bazės suteikia jam (V. Putinui) prieigą prie Viduržemio jūros. Kai tik jis tai praras dėl galimo B. al Assado nuvertimo, praras ir galimybę daryti įtaką Viduržemio jūroje“, – sakė buvęs vadas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pabrėžė, kad Rusija dėl vykstančio karo su Ukraina jau prarado dalį savo įtakos Juodojoje jūroje, o Rusijos karinio jūrų laivyno bazėms Baltijos jūros regione, Kaliningrade, taip pat kyla grėsmė.

„Matyti, kad V. Putinas tikrai yra įspraustas į kampą. Visos šios bazės yra labai svarbios jų kariniam buvimui šiose teritorijose, o suaktyvėjęs sukilėlių aktyvumas Šiaurės Sirijoje ir Turkijos įsiveržimai padidino susirūpinimą dėl Rusijos tiekimo kelių net į šią sritį“, – pabrėžė M. Hertlingas.

REKLAMA

Generolas pridūrė, kad rusai susiduria su ekonominėmis problemomis ir sumažėjusia sąjungininkų pagalba. „Kad ir kokie ramūs atrodo V. Putinas ir jo atstovas spaudai, jie neturi pagrindo jaustis labai gerai dėl to, kas vyksta“, – įsitikinęs M. Hertlingas.

Anksčiau Karo tyrimų institutas (ISW) pranešė, kad Rusija evakuoja karines jūrų pajėgas iš savo bazės Sirijos Tartuso mieste. Tai gali reikšti, kad Kremlius artimiausiu metu neketina siųsti reikšmingų pastiprinimų Sirijos prezidento B. al Assado režimui paremti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų