Pasaulyje nepripažinta Abchazija ekonomiškai yra mažne 100 proc. priklausoma nuo Rusijos. Nepaisant to, šios teritorijos politikai metė iššūkį Kremliaus diktatui ir nesutiko pasirašyti gyventojams nenaudingos „investavimo sutarties“, kurią vietos ekspertai vadino tiesiog ekonominiu išnaudojimu.
Po to, kai sostinėje Suchumyje lapkritį kilo masiniai protestai buvo priversta atsistatydinti vietos prorusiška valdžia ir kontrolę perėmė opozicijos atstovai. Nepaisant to, kad net ir protestų metu nebuvo demonstruojami akivaizdžiai prieš Rusiją nukreipti veiksmai, netgi atvirkščiai, protesto akcijos dalyviai į kameras deklaravo savo „draugystę su Rusija“, Kremlius Abchazijai „užsuko kranelius“.
Rusijos ir Abchazijos investicijų susitarime buvo numatytos privilegijos Rusijos verslininkams, kurie nepripažintoje respublikoje įgyvendintų projektus, į kuriuos investuojama ne mažiau kaip 2 mlrd. Rusijos rublių (apie 19 mln. eurų). Dokumentas buvo pasirašytas spalio mėnesį, tačiau tam, kad jis įsigaliotų, jį turėjo ratifikuoti parlamentas.
Atjungia elektrą, prašo Rusijos malonės
Nuo Rusijos dotacijų priklausanti Abchazijos ekonomika sulaukė triuškinančio smūgio. Šiuo metu abchazai neturi iš ko mokėti atlyginimų biudžetininkams, o iš soc. išmokų išmokamos tik pensijos (kurios taip pat išmokamos iš Rusijos biudžeto). Iki tol socialinėms reikmėms Abchazija gaudavo dotacijų iš Rusijos. Vos tik buvo atsisakyta su Rusija pasirašyti ekonominio bendradarbiavimo sutartį, dotacijų teikimas buvo nutrauktas.
Rusija taip pat pusdykiai nebeduoda elektros, kurios žiemą Abchazija turi importuotis, o tai reiškia, kad už perkamą elektrą tenka Rusijai mokėti pilną kainą, kuri nebuvo numatyta prieš tvirtinant metų biudžetą.
Gruodžio 9-ąją Abchazijos valdžia paskelbė, kad gruodžio 10-17 dienomis stabdomi užsiėmimai mokyklose ir darželiuose – nėra pinigų jų šildymui.
Taip pat visoje nepripažintos respublikos teritorijoje šiąnakt turėjo būti atjungiamas internetas (nuo vidurnakčio iki 7 val. ryto). Tokiu būdu siekiama apriboti neteisėtą kriptovaliutų kasimą ir elektros energijos naudojimą. Valdžios teigimu, būtent kriptovaliutų kasėjai dar labiau stiprina ir taip įsismarkavusią energetinę krizę.
Abchazijos ministro pirmininko pareigas einantis Valerijus Bganba šią savaitę paprašė Rusijos ministro pirmininko Michailo Mišustino atnaujinti socialines išmokas šalyje.
„Kreipiausi laišku į Mišustiną, kad būtų atšaldomas bendras atlyginimų finansavimas, apskritai socialinės išmokos“, – sakė jis.
Rusijos kontroliuojama teritorija
Rusija po 2008 m. karo, kai įsiveržė į Sakartvelą, nepriklausomomis valstybėmis pripažino šio separatistinius regionus Abchaziją ir Pietų Osetiją. Tačiau absoliuti dauguma pasaulio šalių, išskyrus kelias nuo Rusijos priklausančias teritorijas, tam nepritaria.
Abchazija ribojasi ir su Rusija, ir su Juodąja jūra. 2023-iaisiais Rusija paskelbė įkursianti Abchazijoje savo karinę jūsų laivyno bazę. Regionas tiek ekonomiškai, tiek politiškai yra kontroliuojamas iš Rusijos, nepaisant to, kad formaliai Abchazija vadina save nepriklausoma valstybe.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!