Po lapkritį įvykusio pilietinio pasipriešinimo dėl planuojamo pasirašyti Rusijos ir Abchazijos „ekonominio bendradarbiavimo“ dokumento, Rusija ėmėsi ekonominių smaugimo veiksmų prieš šią kvazivalstybę.
Rusija uždraudė mandarinų iš Abchazijos importą, skelbiama „Echo Kavkaza“, remiantis nepripažintos respublikos laikinojo premjero Valerijaus Bganbos pranešimais.
Jo teigimu, Rusija aptiko vaisiuose „kažkokią muselę“, nors Abchazijos sanitarijos tarnybos jokių pažeidimų nenustatė.
„Įprastai tą muselę Rusijos pusėje aptinka rinkimų Abchazijoje išvakarėse. Deja, ši priemonė palies liaudies neturtingiausiuosius, kurie gyvena iš savo derliaus“, – cituojamas nepripažintos Abchazijos valdininkas.
Pažymima, kad mandarinų eksportas į Rusiją yra pagrindinis abchazų ūkininkų uždarbio žiemos sezonu šaltinis.
„Rosselchoznadzor“ valdininkai neigia mandarinų importo iš Abchazijos draudimą.
„Ši informacija neatitinka tikrovės. Rusija nėra įvedusi jokių importo iš Abchazijos draudimų“, – pranešė agentūros spaudos tarnyba RBC.
Prokremliškos informavimo priemonės tikina, kad tariamą mandarinų blokados pranešimą pirmieji išplatino satyrinis leidinys „Panorama“.
Nutrauktas ir finansavimas
Nepaisant to, kaip iš tiesų yra su abchazų mandarinų draudimu, Rusija taip pat beveik visiškai nutraukė Abchazijos finansavimą, skelbiama „Nexta“ ir Rusijos informavimo priemonėse.
Abchazijoje dėl lėšų trūkumo sustabdytas atlyginimų mokėjimas viešojo sektoriaus darbuotojams. Apie tai pranešė laikinai einantis finansų ministro pareigas Vladimiras Delba.
„Paprasčiau tariant, šiandien, išskyrus pensijas, sustabdytos visos kitos bendro finansavimo priemonės“, – „Vedomosti“ laikinai prezidento pareigas einantis Badra Gunba.
Maža to, visos šalies biudžeto lėšos naudojamos apmokėti už elektros energijos srautą iš Rusijos, o jei tai tęsis ir toliau, nebus mokami atlyginimai.
Anksčiau pagal finansinę pagalbą Abchazijai Rusija mokėjo socialines išmokas, ir šios lėšos buvo skirtos mokytojų, gydytojų ir saugumo pajėgų atlyginimams. Tačiau Maskva nuo rugsėjo 1 d. sustabdė šių išmokų mokėjimą – toks sprendimas priimtas dėl to, kad respublika tariamai nevykdo savo įsipareigojimų pagal Rusijos Federacijos ir Abchazijos teisės aktų derinimą.
Be to, rudens-žiemos laikotarpiu Rusija pradėjo tiekti elektrą komercine kaina, o būtent šiuo metu respublikoje dėl didelio vartojimo trūksta elektros energijos ir Abchazija priversta ją importuoti iš Rusijos. Kasdien pertekliui išleidžiama apie 15 mln. rublių, o šie pinigai nebuvo įtraukti į 2024 m. biudžetą. Siekdama kaip nors sutaupyti pinigų elektrai, valdžia įvedė netgi tam tikrus elektros naudojimo ribojimus.
Po trumpo karo su Sakartvelu 2008 metais Rusija pripažino Abchaziją ir Pietų Osetiją nepriklausomomis valstybėmis ir išlaikė jose savo karines pajėgas.
Lapkritį tuometiniai Abchazijos vadovai turėjo pasirašyti ekonominio bendradarbiavimo sutartį su Rusija, tačiau liaudis sukilo dėl nesąžiningų sutarties sąlygų. Vietos ekspertai atkreipė dėmesį, kad investiciniu vadinamas susitarimas iš esmės reiškė Abchazijos eksploatavimą, patys abchazai pelninguose projektuose taptų tik pigia darbo jėga.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!