Savo valdymo pradžioje V. Putinas deklaravo bendradarbiavimą su NATO aljansu, nors ir nepalankiai vertino aljanso plėtrą, tačiau jokių kategoriškų pareiškimų nebuvo.
Analogiškai ir santykiuose su Ukraina pirmąjį V. Putino valdymo dešimtmetį nebuvo net minčių, kad Rusija abejotų šios šalies valstybingumu.
Maža to, Rusija nuo 1994-ųjų Budapešto susitarimo, mainais į branduolinio ginklo atsisakymą, tapo Ukrainos saugumo garantu.
Putinas: Ukraina yra suvereni valstybė
2002 m. gegužę bendroje spaudos konferencijoje Romoje, kartu su tuometiniu NATO generaliniu sekretoriumi J. Robertsonu ir Italijos premjeru S. Berlusconi kalbėjęs V. Putinas neturėjo „rimtesnių prieštaravimų“ Ukrainos stojimo į NATO klausimu.
„<...> Tuo pat metu neseniai Ukraina pareiškė apie savo norą stoti į NATO. Sakykite, prašau, kaip galimos Ukrainos stojimo į NATO derybos gali paveikti Rusijos ir NATO santykius“, – Rusijos užsienio reikalų ministerijos archyviniame tekste cituojamas klausimas iš salės Vladimirui Putinui.
„Rusija ir Ukraina dvišalius santykius plėtoja ypatingu režimu. Tai artimos valstybės, kilusios iš tos pačios sovietinių respublikų šeimos. Pastaraisiais metais Rusijos ir Ukrainos santykiai plėtojami ypač teigiamai. Kalbant apie NATO plėtrą apskritai, jūs žinote mūsų požiūrį į šį klausimą. Jis nepasikeitė, tačiau tai nereiškia, kad Ukraina turėtų likti nuošalyje nuo procesų, kuriais siekiama stiprinti taiką ir saugumą Europoje, ir visoje Žemėje. Su kolegomis šios temos dar išsamiai neaptarėme. Ukraina yra suvereni valstybė ir ji turi teisę pasirinkti savo saugumo užtikrinimo būdą, tarkime, dalyvauti šiandien mūsų sukurtoje Taryboje. Tai reikėtų aptarti su Tarybos nariais, Šiaurės Atlanto bloko nariais, generaliniu sekretoriumi. Manau, kad tai visiškai įmanoma, ir iš esmės nematau nieko ypatingo ar kažko, kas galėtų pakenkti Rusijos ir Ukrainos santykiams.
Jūs žinote, kad visai neseniai buvau susitikęs su prezidentu Kučma, ir mes neabejojame Ukrainos vadovybės, Ukrainos žmonių, Ukrainos valstybės ketinimais kuo geriau kurti santykius su Rusija“, – tuomet atsakė V. Putinas.
Pasikeitusi V. Putino nuomonė apie Ukrainą ir NATO
Tačiau nuo pat 2014-ųjų, kuomet Ukrainoje buvo nuversta prokremliška V. Janukovyčiaus valdžia (dėl jos atsisakymo žengti stojimo ES kryptimi), Rusija ir V. Putinas kardinaliai pakeitė savo požiūrį šiais klausimais.
Tuomet V. Putinas pradėjo išsakyti ir abejones ne tik dėl Ukrainos valdžios legitimumo, bet ir dėl pačios Ukrainos valstybingumo.
Jau 2021-2022 m. V. Putinas pareiškė, kad ukrainiečiai ir rusai yra viena tauta, išreiškė abejones dėl Ukrainos valstybės egzistavimo: pačią valstybę vadino „istorine klaida“ ir „Vakarų įrankiu“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!