Italų „La Repubblica“ duotame interviu armėnų lyderis kritikavo rusų taikdarių kontingentą Kalnų Karabache, pareiškęs, kad šis neatlieka numatytos funkcijos.
„Armėnijos saugumo architektūra 99,99 proc. buvo susijusi su Rusija, įskaitant ir ginkluotės ar amunicijos įsigijimą. Tačiau šiandien, kuomet Rusijai pačiai reikia ginklų ir amunicijos, aišku, kad net jei norėtų, negalėtų užtikrinti Armėnijos poreikių saugumo srityje“, – aiškino Armėnijos premjeras.
Jo teigimu, Armėnija dėl šios strateginės klaidos „valgo karčius vaisius“ ir tik dabar bando diversifikuoti savo strategiją saugumo srityje.
Išaugusi įtampa pasienyje
Penktadienį žuvo keturi Armėnijos ir buvo sužeisti trys Azerbaidžano kariai, pranešė abi šalys, kaltindamos viena kitą naujais susirėmimais.
Pastaraisiais mėnesiais įtampa tarp Baku ir Jerevano smarkiai išaugo, nes abi pusės kaltina viena kitą susitarimų pažeidimu ir apšaudymais.
Naujausias incidentas reiškia dar vieną kliūtį taikos procesui tarp dviejų buvusių sovietinių respublikų, kurios jau ištisus dešimtmečius yra įsivėlusios į aršų ginčą dėl Kalnų Karabacho regiono.
Jerevanas ir Baku du kartus kariavo dėl regiono, kuris tarptautiniu mastu pripažįstamas kaip Azerbaidžano dalis, bet kuriame daugiausia gyvena etniniai armėnai, kontrolės.
Nepaisant Europos Sąjungos, Jungtinių Valstijų ir Rusijos tarpininkavimo pastangų, abi pusės nesugebėjo pasiekti ilgalaikio taikos susitarimo.
Kalnų Karabachas yra dešimtmečius besitęsiančio Azerbaidžano ir Armėnijos teritorinio ginčo centras – dėl šios kalnuotos teritorijos, kurioje daugiausia gyvena armėnai, Azerbaidžanas ir Armėnija kariavo du karus – 10-e dešimtmetyje ir 2020-aisiais. Pastarasis karas baigėsi Armėnijos pajėgų sutriuškinimu.
2022-ųjų gruodį Azerbaidžanas užblokavo Lačino koridorių – vienintelį kelią, jungiantį Armėniją ir Kalnų Karabachą. Šiuo keliu į regioną patenka viskas: įskaitant armėnų humanitarinę pagalbą ar kurą.
Šių metų balandį Azerbaidžanas įrengė savo patikros postą. Rusijos užsienio reikalų ministerija liepos 23-ąją paragino Azerbaidžaną atblokuoti kelią.
Rugpjūčio viduryje Armėnija paskelbė, kad Kalnų Karabache trūksta geriamojo vandens. Taip pat skelbiama, kad regione, dėl maisto ir vaistų trūkumo, per paskutinius aštuonis mėnesius dukart išaugo mirtingumas.
Armėnijos nusivylimas KSSO
Baltarusijoje, netoli sienų su NATO šalimis, penktadienį prasidėjo daugiau kaip 2 tūkst. Rusijos vadovaujamo saugumo aljanso karių karinės pratybos.
Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) pratybose dalyvauja Rusijos, Baltarusijos, Kirgizijos, Kazachstano ir Tadžikistano kariai. Armėnija taip pat yra KSSO narė, tačiau savo pajėgų nesiuntė. Sausį Armėnija pareiškė, kad šiemet, esant įtemptiems santykiams su Rusija, KSSO pratybų nerengs.
Armėnija 2020-ųjų karo su Azerbaidžanu metu nesulaukė pagalbos iš KSSO narių ir vėliau dėl to kilo nepasitenkinimas, pasibaigęs neformaliu pasitraukimu iš gynybinio aljanso. Azerbaidžaną tuo metu viešai palaiko NATO narė Turkija.