Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) ir Indijos ministro pirmininko Narendros Modi (Narendros Modžio) bendrai rengiamo susitikimo tikslai – sudaryti DI valdymo gaires visame pasaulyje, propaguoti etiškesnio, prieinamesnio ir taupesnio DI idėją ir siekti Europos suverenumo šios technologijos atžvilgiu.
Pirmadienį Prancūzijos sostinės prabangiuose „Grand Palais“ rūmuose vyksiančiame susitikime, kuriame dalyvaus apie 1,5 tūkst. svečių, maždaug nuo 9 val. 30 min. vietos (10 val. 30 min. Lietuvos) laiku bus skaitomos paskaitos ir rengiamos diskusijų grupės, kuriose bus aptariamos DI perspektyvos ir keliami iššūkiai.
Politiniai lyderiai, įskaitant JAV viceprezidentą J. D. Vance'ą (Dž. D. Vansą) ir Kinijos vicepremjerą Zhang Guoqingą (Džang Guočingą), ketina susitikti su tokiais asmenimis kaip „OpenAI“ vadovas Samas Altmanas (Semas Oltmanas) ir „Google“ vadovas Sundaras Pichai (Sundaras Pičajus).
Praėjus dvejiems metams nuo „OpenAI“ pokalbių roboto „ChatGPT“, galinčio atsakyti į įvairias užklausas, atsiradimo, E. Macronas sekmadienį aukštino dirbtinio intelekto naudą ir Prancūzijos pastangas šioje srityje.
„Stargate“ nustato tempą
Viename interviu televizijai E. Macronas pasakojo, kad artimiausiais metais Prancūzijoje į DI bus investuota 109 mlrd. eurų.
Pinigus skirs Jungtiniai Arabų Emyratai, Amerikos ir Kanados investiciniai fondai bei Prancūzijos bendrovės, sakė prezidentas.
Sekmadienį paskelbta 109 mlrd. eurų suma Prancūzijai yra „lygiavertė tam, ką JAV paskelbė apie „Stargate“ – 500 mlrd. dolerių (484 mlrd. eurų) vertės JAV programą, kuriai vadovauja „ChatGPT“ gamintoja „OpenAI“, pridūrė jis.
Pastarosiomis savaitėmis paaiškėjo, kokie techniniai iššūkiai kyla ir kiek kainuoja patekti į rinką valstybėms, norinčioms neatsilikti DI lenktynėse.
Kinijos startuolis „DeepSeek“ pribloškė Silicio slėnio sunkiasvorius savo nebrangiais, didelio našumo dirbtinio intelekto modeliais.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) „Stargate“ projektą parėmė savo biuro autoritetu. Šia programa siekiama sukurti skaitmeninę infrastruktūrą, pavyzdžiui, duomenų centrus.
Šiuose milžiniškuose pastatuose vienoje vietoje sutelkta duomenų saugojimo ir apdorojimo galia, reikalinga pažangiausiems DI modeliams kurti ir veikti.
„Europa turi rasti būdą, kaip užimti poziciją, imtis iniciatyvos ir susigrąžinti kontrolę“, – sakė Sylvainas Durantonas (Silvenas Durantonas) iš „Boston Consulting Group“.
Tikimasi, kad aukščiausiojo lygio susitikime dalyvausianti Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) paskelbs apie 10 viešųjų superkompiuterių, skirtų naudoti mokslininkams ir startuoliams.
Pasaulinio valdymo galvosūkis
Atitolusi nuo didžiųjų investicijų, grupė šalių, bendrovių ir filantropinių organizacijų sekmadienį pareiškė, kad 400 mln. dolerių (387 mln. eurų) skirs partnerystei, pavadintai „Current AI“, kuri skatins „viešojo intereso“ požiūrį į šią technologiją.
„Current AI“ siekia surinkti iki 2,5 mlrd. dolerių (2,42 mlrd. eurų) savo misijai – suteikti DI kūrėjams prieigą prie daugiau duomenų, siūlyti atvirojo kodo priemones ir infrastruktūrą, kuria galėtų remtis programuotojai, ir „kurti sistemas, skirtas įvertinti DI poveikį visuomenei ir aplinkai“.
„Matėme, kokią žalą daro nekontroliuojama technologijų plėtra ir kokį transformacinį potencialą ji turi, kai yra suderinta su viešuoju interesu“, – sakė „Current AI“ įkūrėjas Martinas Tisne'as (Martinas Tisnas).
Antradienį plenarinėje sesijoje dalyvaus maždaug 100 šalių politiniai lyderiai, tarp jų – N. Modi, J. D. Vance'as, Zhang Guoqingas ir U. von der Leyen.
Prancūzija tikisi, jog vyriausybės susitars dėl savanoriškų įsipareigojimų, kad DI taptų tvarus ir nekenksmingas aplinkai.
Tačiau bet koks susitarimas gali pasirodyti sunkiai pasiekiamas tarp tokių skirtingų politinių jėgų kaip Europos Sąjunga (ES), Jungtinės Valstijos, Kinija ir Indija, kurių kiekviena turi skirtingus prioritetus technologijų plėtros ir reguliavimo srityje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!