• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vien šiemet Austrijoje buvo nužudyta 14 moterų, o tai įžiebė masinius protestus ir aukščiausių politikų pasmerkimą. Ekspertai teigia, kad COVID-19 pandemija paskatino smurtą šeimoje, nes dauguma aukų yra įstrigusios namuose su savo smurtautojais.

Vien šiemet Austrijoje buvo nužudyta 14 moterų, o tai įžiebė masinius protestus ir aukščiausių politikų pasmerkimą. Ekspertai teigia, kad COVID-19 pandemija paskatino smurtą šeimoje, nes dauguma aukų yra įstrigusios namuose su savo smurtautojais.

REKLAMA

35-erių moteris, dirbusi vienoje Vienos tabako parduotuvių, kovo mėnesį buvo apipilta benzinu ir padegta savo buvusio vaikino. Balandį, tokio paties amžiaus moteris buvo rasta nušauta savo namuose Austrijos sostinėje. Naujienų agentūra AP praneša, kad ir ją nužudė jos buvęs partneris.

Jos buvo šeštoji ir devintoji šiemet Austrijoje nužudytos moterys. Po jų mirčių buvo atimtos dar penkių moterų gyvybės. Iš viso šalyje šiemet buvo nužudyta 14 moterų, ir Austrija tapo viena iš nedaugelio Europos Sąjungos valstybių, kur moterys yra nužudomos dažniau nei vyrai.

Šios plačiai nuskambėjusios bylos sukėlė masinius protestus. Visuomenė reikalauja vyriausybės įsikišimo, ir kad Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas ir prezidentas Aleksanderis van der Bellenas pasmerktų šią situaciją.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra daroma per mažai, siekiant apsaugoti moteris nuo smurto“, – sakė prezidentas po susitikimo su moterų krizių namų ir smurto prevencijos organizacijų atstovais.

REKLAMA

Ekspertų teigimu, šią problemą sukėlė daugybė veiksnių. Tarp jų ir kai kurių Austrijos konservatyvių katalikų, o pastaruoju metu ir musulmonų, žeminantis požiūris į moteris. Kaltinama ir kraštutinių dešiniųjų „Laisvės“ partija, normalizuojanti seksistinę kalbą. Dabar ši partija yra opozicijoje, tačiau prieš tai jis net du kartus buvo į Austrijos valdančiojoje koalicijoje.

„Mes pastebėjome, kad kalbėjimas apie ir su moterimis suradikalėjo“, – sakė Maria Roesslhumer, jau seniai apie šią problemą kalbanti aktyvistė ir didžiausio moterų krizių namų tinklo Austrijoje vadovė. „Ir kuomet valstybėje toks verbalinis smurtas yra galimas, atsiveria kelias ir į fizinį smurtą.“

REKLAMA
REKLAMA

2008 m. finansinė krizė dar labiau išryškino šią problemą, nes finansinis nestabilumas padidino smurtą šeimoje. Moterų gynėjai teigia, kad koronaviruso pandemija turėjo panašų poveikį – daugumai žmonių praradus darbą ir galiojant įsakymams likti namuose, aukos lieka įkalintos su savo smurtautojais.

M. Roesslhumer tikisi, kad valdantieji politikai pagaliau išgirs šią žinią ir skirs daugiau finansavimo tokioms organizacijoms, kokiai vadovauja ir ji, taip pat gerins galiojančių įstatymų, neleidžiančių smurtauti artimoje aplinkoje, vykdymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes turime gerus įstatymus, tik jie nėra vykdomi“, – sakė R. Roesslhumer. „Jeigu tikrai norite užtikrinti arba pagerinti moterų saugumą, reikia į tai investuoti.“

Balandžio mėnesį savo namuose sostinės Brigittenau rajone nužudytos 35-erių metų moters byloje pagrindiniu įtariamuoju pripažintas vyras 2018 m. yra siuntęs grasinančių ir seksualinio pobūdžio žinučių vienai politikei iš „Žaliųjų“ partijos. Likus kelioms savaitėms iki nužudymo, jis žodžiu grasino aukai ir jos šeimai.

REKLAMA

„Jis išsitraukė pistoletą ir pasakė: „Tu žinai, kas tai“, – austrų televizijai sakė aukos tėvas.

Nors žmogžudysčių skaičius Austrijoje yra nedidelis – 100 000 žmonių tenka 1 žmogžudystė – čia žūsta daugiau moterų nei vyrų. Pagal šią problemą stebinčios M. Roesslhumer vadovaujamos nevyriausybinės organizacijos duomenis, pernai šalyje iš viso buvo nužudyti 43 žmonės, iš kurių 31 asmuo, arba 72 proc., buvo moterys.

REKLAMA

Ir nors yra keletas kitų valstybių, kur moterys yra nužudomos dažniau, pavyzdžiui, mažajame Liuksemburge, „Eurostat“ duomenimis, 75 proc. visų Europoje nužudytų žmonių būna vyrai.

„Eurostat“ suskaičiavo, kad nuo 2014 m. iki 2018 m., moterų nužudymai Austrijoje beveik padvigubėjo. Šis skaičius išaugo nuo 23 iki 44 atvejų per metus.

Austrijoje aukos yra įvairaus amžiaus ir iš skirtingų aplinkų, tačiau beveik visas jas nužudė jų dabartiniai ar buvę partneriai, dažniausiai pačių aukų namuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastarieji nužudymo atvejai ir smurto šeimoje išaugimas nuo pandemijos pradžios: „Visiškai nestebina šiame lauke dirbančių specialistų“, – sakė Laura Wiesboeck, Vienoje įsikūrusi sociologė, nagrinėjanti šią problemą.

„Daug ekspertų prognozavo, kad vyrų smurtas prieš moteris išaugs, ypač artimuose santykiuose, – pasakojo ji – Tačiau politikai to neišgirdo, arba neskyrė tam dėmesio.“

Po paskutiniųjų nužudymų aktyvistai Vienoje surengė keletą protestų, o dabar ieško kitokių būdų, šiai problemai išryškinti.

„Tai yra visuomeninė problema. Ji paveikia mus visus“, – sakė Vienoje gyvenantis rašytojas ir muzikantas Gerhardas Ruissas, kviečiantis rašytojus ir menininkus reikalauti ryžtingų vyriausybės veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų