„Mano įsitikinimu, tai yra tam tikra derybinė pozicija. Nes išgirdus tokius kategoriškus pareiškimus, daugelis politikų iškart pasislenka į tą pusę – „palauk, gal mes galim susitarti, gal kažkokią nuolaidėlę (padaryti – ELTA), galbūt (įkurti – ELTA) papildomą karinę bazę, kurią galime išplėsti, gal tada bendromis pastangomis to regiono saugumą užtikrinkime, gal mes prisidėsime daugiau finansavimo“. Tai paprastai veikia tokiu būdu“, – šią savaitę interviu Eltai sakė G. Paluckas, pažymėdamas, jog tokios laikysenos D. Trumpas ėmėsi ir pirmosios kadencijos metu.
„Atvažiavus į Europą, buvo pasakyta – žiūrėkite, mes išeiname iš NATO arba dedate pinigus ant stalo. Vieni tai išgirdo iš karto, kiti – neišgirdo. Na, dabartiniai pareiškimai yra dar kategoriškesni, stipresni, nes, matyt, prezidentas ir patirties įgijo po pirmos kadencijos. Bet aš tai vertinu kaip tam tikrą instrumentą derybose – tokį grubų, tiesmuką. Paprastai politikoje tokie nenaudojami, nes yra diplomatinė kalba, atsargūs formatai. O čia toks išskirtinis veikimo būdas“, – dėstė jis.
Visgi, tokioje D. Trumpo retorikoje ir viešai reiškiamose pretenzijose į kitos nepriklausomos valstybės teritoriją G. Paluckas grėsmės nemato.
„Aš manau, kad JAV, būdama lydere, taip pat yra suinteresuota Vakarų pasaulio taisyklėmis arba teisės viršenybe grįsta pasaulio tvarka. Galų gale, tuo mes ir skiriamės nuo kitų valstybių“, – aiškino ministras pirmininkas.
Tuo metu vertindamas, kokios pozicijos šiuo klausimu turėtų laikytis Lietuva, G. Paluckas pabrėžė – Vilnius yra teisės viršenybės pusėje.
„Mes galime tik dar kartą pabrėžti ir akcentuoti, jog mes remsime teisės viršenybės principus ir taisyklėmis grįstą pasaulio tvarką. Ir aš manau, kad tuo visiškai viskas yra pasakyta. Tuo tarpu visi kitokie užkulisiniai ar tiesioginiai, diplomatiniai ar nediplomatiniai kalbėjimai, pakalbėjimai, pasisakymai – jie nereikalauja kažkokių vertinimų. Taip, pasaulis keičiasi. Taip, politika keičiasi“, – kalbėjo jis, nesureikšmindamas ir užsienio reikalų ministrui Kęstučiui Budriui reiškiamos kritikos dėl jo pasisakymų Grenlandijos klausimu.
„Aiškinti kitų valstybių vadovams, kaip jie turėtų kalbėti su kitų šalių vadovais – aišku, galima, bet nelabai prasminga“, – pridūrė socialdemokratas.
Trečiadienį užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys teigė, jog JAV siekiant prisijungti Grenlandiją, Lietuva nestoja nei Vašingtono, nei Danijos pusėn. Politiko teigimu, JAV bei Danija yra Lietuvos partnerės, todėl visi klausimai turi būti sprendžiami „sąjungininkų ir tarptautinės teisės dvasioje“.
„Lietuva nesirenka nė vienos pusės. Lietuva sako, kad mes esame visi sąjungininkai, kuriuos sieja tiek ilgametis bendradarbiavimas, tiek kieti įsipareigojimai vieni kitiems. Ir tokioje dvasioje mes sprendžiame visus klausimus, kurie mums tarpusavyje iškyla“, – trečiadienį žurnalistams sakė K. Budrys.
Savo ruožtu Prezidentūra susilaiko nuo komentarų apie JAV ir Danijos ginčą – viliamasi, jog sąjungininkės taikos dvasioje išspręs šį klausimą pačios.
ELTA primena, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas tarptautinėje bendruomenėje sukėlė diskusijas pareiškęs, kad Danijai pavaldi Grenlandija turėtų priklausyti Valstijoms. D. Trumpas tvirtino, kad JAV „gaus Grenlandiją“, nes tai susiję su pasaulio laisve, o JAV yra vienintelė jėga, galinti tą laisvę užtikrinti.
Respublikonas neatmetė, kad siekiant prisijungti Grenlandiją JAV gali panaudoti karinę jėgą ar ekonomines priemones. Šiuo metu JAV turi karinę bazę salos šiaurėje.
Savo ruožtu Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen antradienį lankėsi Berlyne, Paryžiuje ir Briuselyje, siekdama užsitikrinti Europos šalių vadovų paramą Kopenhagai. Sausio viduryje M. Frederiksen telefonu kalbėjosi su D. Trumpu ir pokalbio metu pabrėžė, kad Grenlandija dėl savo ateities turi apsispręsti pati.
Grenlandija, didžiausia pasaulyje ne kontinentinė sala, iš esmės yra autonomiška, pavaldi Danijos karūnai, Danija rūpinasi salos gynyba ir užsienio reikalais. Ji užima svarbią geopolitinę padėtį Arktyje ir, kaip manoma, joje yra gyvybiškai svarbių naudingųjų iškasenų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!