Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas liepos 23 dieną Europos Sąjungos Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių taryboje (BRIST) Briuselyje kartu su ES užsienio reikalų ministrais aptarė aktualius ES Rytų kaimynystės klausimus.
P.Vaitiekūnas pažymėjo Europos humanitarinio universiteto svarbą, suteikiant visavertį išsilavinimą Baltarusijos jaunimui, padėkojo Europos Komisijai, Šiaurės Tarybai už teikiamą finansinę paramą universitetui.
Kalbėdamas apie pasirengimą šių metų rugsėjo 14 dieną Ukrainoje vyksiančiam ES ir Ukrainos viršūnių susitikimui, ministras teigiamai įvertino Ukrainos pažangą.
„Reikia nusiųsti stiprų signalą Ukrainai, jos visuomenei, kad Ukraina yra Europos dalis, o suartėjimas su ES galimas einant nuoseklių ir ryžtingų reformų keliu“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas. Svarstant santykių su Rusija klausimus, Lietuva kartu su kitomis ES valstybėmis išreiškė solidarumą su Didžiosios Britanijos pozicija ir parėmė jos veiksmus pastarųjų įvykių kontekste.
Posėdžio metu taip pat buvo svarstoma ES prekybos politika, Artimųjų Rytų taikos procesas, aptarta situacija Irane, Konge, Sudane, taip pat derybų dėl Kosovo statuso eiga.
BRIST susitikimo metu darbą pradėjo tarpvyriausybinė konferencija, kuri įpareigota iki šių metų pabaigos parengti Reformų sutarties projektą.
Briuselyje P.Vaitiekūnas su Lenkijos užsienio reikalų ministre Anna Fotyga dvišaliame susitikime aptarė darbą pradėjusios tarpvyriausybinės konferencijos klausimus, energetikos politiką, pasikeitė nuomonėmis dėl tarptautinės politikos aktualijų.
Pasisako už ES konkurencingumo stiprinimą
Lietuvos diplomatijos vadovas liepos 22 dieną Europos Sąjungos užsienio prekybos ministrų susitikime Briuselyje pasisakė, kad Pasaulio prekybos organizacijos derybose pasauliniu mastu būtų sumažinti muitų tarifai pramonės prekėms ir taip būtų pagerintos konkurencijos sąlygos ES, o kartu ir Lietuvos, pramonės įmonėms.
P.Vaitiekūnas pabrėžė, kad ES muitai ir subsidijos žemės ūkiui turi būti mažinami, būtinai išlaikant sąlygas efektyviam ES žemės ūkio sektoriaus funkcionavimui.
Lietuvos diplomatijos vadovas susitikime pasisakė už ES prekybos su Kinija tekstilės gaminiais režimo taikymo pratęsimą 2008 metams. Šis režimas, pagrįstas kvotų taikymu jautriausiems tekstilės gaminiams, padėtų Lietuvos ir kitų ES šalių tekstilės pramonei baigti prisitaikymo prie naujųjų konkurencijos sąlygų procesą.
Ministras P.Vaitiekūnas taip pat pasveikino Europos Komisijos sprendimą pradėti derybas dėl naujo tipo laisvosios prekybos sutarčių su trečiosiomis šalimis, tarp jų – su Ukraina ir Rusija. Derybos su šiomis šalimis prasidės po jų įstojimo į Pasaulio prekybos organizaciją.
„Laisvosios prekybos susitarimai su Ukraina ir Rusija pagerintų lietuviškų prekių ir paslaugų patekimo į šias šalis sąlygas. Pavyzdžiui, nustatytos prekybos taisyklės dėl muitinių procedūrų ir tranzito taisyklių sudarytų nediskriminuojančias sąlygas Lietuvos gamintojams ir vežėjams bei sumažintų sienų kirtimo kaštus“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras, pabrėždamas Rusijos ir Ukrainos tapimo Pasaulio prekybos organizacijos narėmis svarbą Lietuvai.
Ministras P.Vaitiekūnas taip pat akcentavo, kad Europos Sąjungai yra tikslinga pradėti derybas dėl laisvosios prekybos sutarties su Gruzija, o ateityje taip pat su Moldova ir Armėnija. Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, derybos dėl laisvosios prekybos sutarties galėtų tapti ES kaimynystės politikos instrumentu.