Taline rengiama diskusija, kurios tema dvigubai neparanki Kremliui, nes primena ne tik apie Molotovo ir Ribbentropo paktą, bet ir apie jo pasmerkimą 1989-aisiais.
Europos Sąjungai minint dvi svarbias sukaktis - 20 metų po geležinės uždamgos žlugimo ir didžiausios ES plėtros penkmetį - Estija rengia tarptautinę konferenciją, per kurią mokslininkai, diplomatai bei analitikai nagrinės nacių ir sovietų pasirašytą Ribbentropo ir Molotovo paktą bei akcentuos jo pasmerkimą 1989 metais Maskvoje.
Konferenciją surengęs Estijos užsienio politikos instituto direktorius prof. Andresas Kasekampas primena, kad 1989 metais Maskvoje vykusios diskusijos rezultatas "turėjo reikšmingų padarinių visai sovietų sistemai ir pagreitino šaltojo karo pabaigą. Galiausiai tai baigėsi demokratinių valstybių, kurios per Antrąjį pasaulinį karą buvo nušluotos nuo Europos žemėlapio, atkūrimu".
Konferenciją, kuri vadinasi "Praeities įvertinimas kaip demokratėjimo pagrindas: 20 metų po slaptųjų nacių ir sovietų pakto protokolų paviešinimo", atidarys Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas. Kalbėtojai iš Vokietijos, Rusijos, Ukrainos, Estijos, Lietuvos, Lenkijos bei Suomijos tyrinės, kaip naudojamasi ir piktnaudžiaujama istorija, taip pat jos poveikį valstybių santykiams ir galimybes šalims kaimynėms susitaikyti. Bus akcentuojamas sąžiningas nacių ir sovietų nepuolimo sutarties, žinomos kaip Molotovo ir Ribbentropo paktas, įvertinimas, kuriuo 1989 metais rėmėsi gimstantys demokratiniai judėjimai Sovietų Sąjungoje.
1939 metų rugpjūčio 23 dieną Molotovo ir Ribbentropo pasirašyti slaptieji protokolai leido Hitleriui pradėti Antrąjį pasaulinį karą ir atėmė ne vienos Europos tautos nepriklausomybę.
Į diskusijas Taline atvyksta Vitalijus Korotičius, buvęs žurnalo "Ogoniok", kuris "glasnost" laikais pirmasis į viešumą iškėlė daugybę iki tol uždraustų temų ir buvo svarbiausias naujosios epochos šauklys, vyriausiasis redaktorius. Jis, kaip ir kitas konferencijos dalyvis Estijos mokslų akademijos prof. Endelis Lippmaa, 1989 metais buvo sovietų liaudies deputatų suvažiavimo, kuris pripažino slaptųjų protokolų egzistavimą ir juos pasmerkė, narys. Tarp kalbėtojų bus ir dr. Janas Lipinsky iš Herderio instituto Marburge (Vokietija), Anna Sevortian iš Andrejaus Sacharovo centro Maskvoje, dr. Arto Luukkanenas iš Helsinkio universiteto ir kiti.
Iš Lietuvos pakviestas Nepriklausomybės akto signataras Kazimieras Motieka. Jis buvo SSRS liaudies deputatų suvažiavimo sudarytos komisijos nepuolimo sutarčiai politiškai ir teisiškai įvertinti narys.
Per renginį bus pristatyta Talino Šiaurės akademijos prof. Heiki Lindpere sudaryta knyga "Molotovo - Ribbentropo paktas: iššūkis sovietų istorijai", išleista anglų ir rusų kalbomis. Į ją įtrauktos 1989 metų debatų Maskvoje stenogramos, jų dalyvių estų ir rusų prisiminimai, daugybė dokumentų. Taip pat bus parodytas filmas "Estai Kremliuje".