„Chemnice pirmadienio vakarą naciai suorganizavo pilietinio karo repeticiją,“ – rašoma „Tageszeitung“. Vokiečius nustebino susirinkusių tūkstančių savo šalies piliečių primityvumas, grubus elgesys ir gyvuliški instinktai.
„Rodosi, judėjimo Pro Chemnitz organizatoriai ir jų slapti bendrai visoje šalyje tik ir laukė preteksto, tokio kaip galimai migranto įvykdyta žmogžudystė, kad ir vėl įsivelti į peštynes. Ne tik prieš nekenčiamus svetimtaučius, tačiau ir prieš viską, kas dar išlaiko sąžinę, kas skiriasi nuo jų ir jiems neįtinka,“ – rašoma leidinyje, pažymint, kad labiausiai šiuo atveju gąsdina kraštutinių dešiniųjų organizuotumas ir gebėjimas greitai mobilizuotis.
Kritikos sulaukė ir Vokietijos policija. „Policija nebuvo pasiruošusi tramdyti kelis tūkstančius nacių nei taktiškai, nei pareigūnu skaičiumi,“ – aiškinama „Tageszeitung“.
Vyro nužudymas sukėlė riaušes
Neramumų, į kuriuos įsitraukė gausios policijos pajėgos, ir kurių metu visas miestas atrodė tarsi apgultyje, pradžia yra laikomas vieno 35-erių vokiečio nužudymas naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Teigiama, kad du vyrai, iš Sirijos ir Irako, buvo sulaikyti dėl šio nusikaltimo.
Politinio nusikaltimo motyvo įžvelgti nepavyksta, kad ir kaip žiūrėtume. Du užsieniečiai užpuolė ir nužudė vietos gyventoją. Tai nėra nuolatos pasikartojantis teroras, duomenų apie tai, kad svetimšaliai tikslingai peiliais medžioja vokiečius, nėra. To nepasakytum apie neonacius, kurie jau ne sykį skelbė „užsieniečių medžioklę“, o nuo 1990-ųjų nuo jų rankų žuvo 83 atvykėliai, skelbia „Tageblatt“.
Ultradešinieji susiorganizavo mikliai, o čia jau prasidėjo politika – emocinga žinutė netruko išplisti socialiniais tinklais ir sulaukti „susirūpinusių gyventojų“ ir aršesnių politikų palaikymo.
Dabar Vokietijos valdžios laukia sudėtingi laikai, kuomet teks atlaikyti dešiniųjų radikalų, jau pajautusių savo galią, spaudimą, ir migrantų integracijos problemų iškilimą. Kiekvienas toks ar panašus atvejis gali išsirutulioti į daug didesnius neramumus, ar net sudaryti pagrindą pokyčiams valdžioje, kur tradicinės partijos ir be to susiduria su vis platesniu radikalų spaudimu.