„Jūs turite laikrodžius, mes turime laiko,“ – taip 2001 metais NATO pajėgoms žengus į Afganistaną pareiškė Talibanas. Praėjus beveik 20 metų kruvino konflikto, didžiausia NATO Bagramo bazė Afganistane skendi tyloje.
Paskutiniams britų ir amerikiečių kariams ją tyliai palikus, talibano kovotojams prireikė vos kelių dienų perimti kone pusės šalies kontrolę. Talibai jau valdo ir sienas su su Iranu, Kinija ir Tadžikistanu. Pagrindinius kelius, perėjas ir pasienio kirtimo taškus.
Užvirus mūšiams šalies šiaurėje, tūkstantis NATO paruoštų afganų karių spruko į Tadžikistaną, tačiau pasak šalies valdžios, vėliau į mūšį buvo sugrąžinti. Visgi kitose vietose NATO treniruoti afganai Talibano staigų veržimasi sustabdė. Vyriausybės rankose vis dar visi didžiausi šalies miestai.
„Mūsų operacija vis dar tęsiasi ir teroristai patyrė didelių nuostolių. Pagrindiniai jų kovotojai buvo nukauti“, – sako Lakhmano policijos vadas Lutfullah Kamaraan.
Žaibiškai puolant daugelyje šalies vietų į talibų rankas pateko ir dalis Goro provincijos, kurioje per beveik 20 metų trukusią atstatymo misiją, tarnybą atliko ir 5000 Lietuvos karių.
„Kiekvieno iš jo indėlis yra svarbus, ir be abejonės, mes prisimename ir tuos žmones, kurie neteko gyvybės, paaukojo savo sveikatą“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Paskutiniai amerikiečių daliniai Afganistaną palikti turi rugpjūčio 31. Prezidentas Joe Bidenas pripažįsta, kad afganų galimybės patiems spręsti savo ateitį atrodo miglotos, tačiau kategoriškai atmetė galimybę, kad valdžią šalyje galutinai perims Talibanas.
„Aš neišsiųsiu kitos amerikiečių kartos į karą Afganistane. Be pagristų lūkesčių, kad galime pasiekti kitokį rezultatą“, – teigia JAV prezidentas Joe Bidenas.
„Dabar prasideda kitas Afganistano istorijos etapas. Kaip jis atrodys? Daug kas priklauso jau ne nuo mūsų ir sąjungininkų, bet ir nuo pačių afganistano žmonių“, – sako A. Anušauskas.
NATO Afganistaną paliekant, galios vakuumą čia užpildyti skuba Rusija. Nors Talibanas Rusijoje laikomas teroristine organizacija kaip ir Aleksėjaus Navalno judėjimas. Maskvoje ramiausiai besilankantys džihadistai čia surengė ir spaudos konferenciją.
„Mes garantuojame, kad daugiau niekada mūsų teritorija jokie svetimšaliai nesinaudos“, – teigia Talibano atstovas Shahabuddin Delawar.
Su talibais kalbas vedantis Kremlius nerimauja, kad sieną su Tadžikistanu valdantis Talibanas gali padidinti šiuo keliu į Rusiją gabenamų narkotikų kiekį ir pabloginti ir taip nestabilią saugumo situaciją regione.
„ISIS aktyviai užiminėja teritorijas, visų pirma Šiaurės Afganistane, prie pat šalių sienų, kurios yra mūsų sąjungininkės“, – sako Sergej Lavorov, užsienio reikalų ministras.
Skurdus Rusijos sąjungininkas Tadžikistanas įsakė mobilizuoti 20 000 rezervistų, kurie turėtų sustiprinti sienos su Afganistanu apsaugą.