Rusija sutiko bendradarbiauti su NATO kuriant Europos priešraketinės gynybos skydą.
Kaip pranešė LTV naujienų tarnyba, pasibaigus NATO viršūnių susitikimui, vyko NATO tarybos ir Rusijos aukščiausio lygio posėdis.
Anot Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo, įtemptų santykių periodas baigėsi.
Prie Lisabonoje susitinkančių NATO lyderių šiandien prisijungė ir Rusijos prezidentas D. Medvedevas.
Tai pirmasis po 2008-ųjų Gruzijos karo NATO ir Rusijos tarybos susitikimas.
NATO generalinis sekretorius, pradėdamas posėdį, aljanso ir Rusijos saugumą pavadino nedalomu. Bene svarbiausia susitikimo tema – bendradarbiavimas kuriant Europos priešraketinės gynybos sistemą. Susitikime pabrėžta – Rusija ir NATO viena kitai nekelia grėsmės.
D. Medvedevas po susitikimo pareiškė, jog sunkus įtemptų santykių periodas baigėsi.
„Tai nereiškia, kad dėl visko sutariame. Turbūt didžiausias skirtumas – kaip vertiname tai, kas įvyko 2008-ųjų rugpjūtį ir požiūris į geopolitinius pokyčius, tai yra dviejų naujų valstybių, Pietų Osetijos ir Abchazijos, atsiradimą. Bet mes nusprendėme, kad ši tema neturėtų tapti nesantaikos akmeniu“, - kalbėjo Rusijos prezidentas.
„Pirmą kartą istorijoje NATO šalys ir Rusija bendradarbiaus, kad apsigintų. Rusija neabejos, kad sistema negali būti nukreipta prieš ją“, – sakė NATO generalinis sekretorius Andresas Foghas Rasmussenas.
Pakvietęs Rusiją jungtis, aljansas mėgino išsklaidyti Rusijos įtarimus dėl NATO Europos priešraketinės gynybos planų.
O B. Obamos dvišalė vadinamoji perkrovimo politika, kalbant apie santykius su Rusija, stringa. B. Obamą prieš Jungtinių Valstijų Senatą remia ir sąjungininkai Europoje. Anot NATO generalinio sekretoriaus, tai, kad Senatas neratifikuoja atnaujintos strateginių ginklų mažinimo sutarties, kelia grėsmę Europos saugumui. Sutartis sumažintų Jungtinių Valstijų ir Rusijos dislokuotų kovinių galvučių skaičių dar 30 procentų nuo 2002 nustatyto limito.
Su Rusija taip pat sutarta išplėsti reikmenų Afganistane esančioms NATO pajėgoms tranzitą per jos teritoriją. NATO vadovas detalių nepateikė, tačiau pareigūnų teigimu, Maskva sutiko rusiškais geležinkeliais leisti ne tik įvežti, bet ir išvežti iš Afganistano ne mirtinai pavojingus reikmenis. Taip pat pirmą kartą leista pervežti šarvuotas transporto priemones.
Rusija taip pat didins indėlį kovojant su narkotikų problema Afganistane.
Laura TAUTVAIŠAITĖ