• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Netflix“ išleido serialą „Obuolių actas“, kuris paremtas tikra istorija: tinklaraštininkė iš Australijos apsimetė serganti nepagydomu vėžiu, kad užsidirbtų pinigų iš „alternatyvių“ gydymo metodų propagavimo. Tikimasi, kad seriale pateikta istorija privers susimąstyti apie kritinio požiūrio svarbą, vertinant nuomonės formuotojų propaguojamus netradicinius gydymo būdus. 

Netflix“ išleido serialą „Obuolių actas“, kuris paremtas tikra istorija: tinklaraštininkė iš Australijos apsimetė serganti nepagydomu vėžiu, kad užsidirbtų pinigų iš „alternatyvių“ gydymo metodų propagavimo. Tikimasi, kad seriale pateikta istorija privers susimąstyti apie kritinio požiūrio svarbą, vertinant nuomonės formuotojų propaguojamus netradicinius gydymo būdus. 

REKLAMA

2013 m. pasaulį sukrėtė sensacija: jauna moteris sveiku gyvenimo būdu įveikė vėžį. Jos mobilioji programėlė su sveikatingumo patarimais buvo atsisiųsta daugiau nei 200 tūkst. kartų, maždaug tiek pat žmonių sekė jos „Instagram“ įrašus, rašoma CNN.

Ji keliavo po pasaulį skaitydama įkvepiančias paskaitas ir pardavinėjo knygą „The Whole Pantry“, kurioje daugiausia dėmesio skyrė sveikai mitybai ir „natūraliam“ gydymui.

REKLAMA
REKLAMA

2014 m. „Elle Australia“ ją paskelbė „Metų įkvepiančia moterimi“, o „Cosmopolitan“ įteikė jai „Fun, Fearless Female“ (liet. „Linksma, bebaimė moteris“) apdovanojimą.

REKLAMA

2009 m. dvidešimtmetė australė Belle Gibson prenumeratoriams pranešė, kad jai diagnozuotas smegenų vėžys ir kad gydytojai prognozavo, jog jai liko gyventi nuo šešių savaičių iki keturių mėnesių.

Ji sakė, kad atsisako chemoterapijos ir „pradeda natūralaus savęs išgydymo paieškas pasitelkdama mitybą, kantrybę, ryžtą ir meilę“.

Visa tai buvo melas. B. Gibson niekada nebuvo diagnozuotas smegenų vėžys. 2014 m., kai Australijos žiniasklaida įtarė, kad jos istorija gali būti išgalvota, moteris „Instagram“ rašė, kad jos vėžys buvo „kraujyje, blužnyje, smegenyse, gimdoje ir kepenyse“ – ir tai taip pat nebuvo tiesa.

REKLAMA
REKLAMA

Serialo pavadinimas taip pat turi tam tikrą prasmę – „Obuolių actas“ yra pačios B. Gibson pasakota istorija – ji neva gėrė actą ir tokiu būdu tariamai atsikratė kaspinuočių.

Serialas „pateks į vieną gretą tarp kitų dramų apie aferistus“

2015 m. B. Gibson prisipažino apgaudinėjusi. Interviu žurnalui „Women's Weekly“ ji pareiškė, kad visos jos istorijos apie vėžį buvo netiesa. Pasak jos, ji „šokinėja“ tarp to, kas atrodo tikrovė, ir to, kas yra iš tikrųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent tokiais „šuoliais“ tarp tikrovės paremtas serialas „Obuolių actas“. Scenarijaus autorė Samantha Strauss siužetą pavertė tokiu pat klampiu, kaip ir B. Gibson santykis su tikrove.

Painus montažas nukelia žiūrovą į 2015-uosius metus ir į laiką prieš „vėžį“, sumaišydamas faktus ir fikciją taip, kad sunku suprasti, kas iš tiesų įvyko.

Praėjusiais metais pasirodžius tikrais įvykiais paremtam televizijos serialui „Fawn“, „Netflix“ į teismą padavė moteris, kuri teigė, kad šiame seriale ji buvo atpažinta.

REKLAMA

Dėl šios priežasties „Obuolių actas“ serialo kūrėjai nusprendė apsisaugoti nuo tokio ieškinio ir vietoj išlygos „Tai tikra istorija“ kiekvieno epizodo pradžioje pateikia frazę „Tai tikra istorija, paremta melu“ ir „Toliau pateikiama informacija yra įkvėpta tikros istorijos. Konkretūs veikėjai ir įvykiai yra išgalvoti“.

„Netflix“ teigė: „Obuolių actas“ pateks į vieną gretą tarp kitų dramų apie aferistus. Jį galima palyginti su serialu „Inventing Anna“, pasakojančiu apie rusų kilmės apgavikę Anną Delvey (tikroji pavardė Sorokina). Ji apsimetė turtinga paveldėtoja ir 2019 m. buvo nuteista už sukčiavimą.

REKLAMA

Kita panaši istorija – serialas „Dropout“ apie Elizabeth Holms, kuri pritraukė didžiules investicijas į savo įmonę „Theranos“ dėl sukurtos perspektyvios įrangos, neva leidžiančios atlikti sudėtingus tyrimus iš nedidelio kiekio kraujo.

Paaiškėjo, kad jos išradimai neveikė, ir 2022 m. E. Holmes buvo nuteista 11 metų kalėjimo.

B. Gibson yra viena iš pirmųjų „naujosios kartos“ apsimetėlių, kuri savo tikslams pasiekti naudojo socialinę žiniasklaidą ir mobiliąsias programėles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia galima prisiminti Simoną Levievą (apie jį sukurtas dokumentinis filmas „The Tinder Scammer“) ir Hargobindą Tahilramani, kuris apsimetinėjo garsiomis šou pasaulio moterimis ir buvo pramintas „Holivudo sukčių karaliene“. Tačiau net ir jų fone B. Gibson sukčiavimas tėra žiaurus triukas: ji išnaudojo pažeidžiamus žmones siekdama pelno ir šlovės.

„Reikia suprasti, kad Belle neturi draugų, ji turi žmonių, kuriais naudojasi. Jei ji mano, kad esate jai vertingas, ji ras būdą, kaip jus pasisavinti“, – taip apie savo personažą kalbėjo Aisha Dee, vaidinusi B. Gibson draugę Chanel Macauliffe.

REKLAMA

E. Gibson propaguojamos „natūralios terapijos“ atskleidamas per kitų dviejų moterų istorijas

22 metų žurnalistė Milla Blake (ją vaidina Alycia Debnam-Carey) sužino, kad serga epitelioidine sarkoma, ir apie savo ligą rašo tinklaraštyje.

REKLAMA

Savo interneto svetainėje „Wellness Warrior“ ji reklamavo abejotinus „alternatyvius“ gydymo būdus, tokius kaip ekologiška augalinė mityba, šviežios sultys ir natūralūs maisto papildai.

Seriale B. Gibson tampa apsėsta M. Blake. Ji prisijungia prie jos internetinės bendruomenės, o vėliau perima ne tik jos patirtį sergant vėžiu, bet ir kalbėjimo bei bendravimo su auditorija manierą: ji pozicionuoja save kaip nuoširdžią draugę savo prenumeratoriams, kurie ja tiki ir prašo patarimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galiausiai B. Gibson ir M. Blake tampa varžovėmis dėl su vėžiu kovojančio nuomonės formuotojo statuso. Jos abi propaguoja alternatyviąją mediciną.

Trečioji veikėja yra Lucy (aktorė Tilda Cobham-Hervey) yra išgalvota, bet svarbi siužetui: ji atstovauja tai B. Gibson prenumeratorių daliai, kuriai buvo diagnozuotas vėžys ir kuri nusprendė atsisakyti įprastinio gydymo ir rinktis „alternatyvų“.

Toks socialinių tinklų kuriamas tobulas pasaulis vėžiu sergantiems pacientams gali atrodyti kaip viliojanti paguoda, todėl seriale išryškinami šie kruopščiai sukurti vaizdai, siekiant parodyti nesveiką realybę, kurią jie slepia.

REKLAMA

 B. Gibson yra ligonė, ar nusikaltėlė?

Neurologas Julesas Montague‘as 2015 m. straipsnyje laikraštyje „The Guardian“ rašė, kad simuliacijos sutrikimas (t. y. sutrikimas, kuris nesusijęs su jokia nauda ligą imituojančiam asmeniui) neužkerta kelio siekiant naudos, o išoriniai dirgikliai, kurių iš pradžių nebuvo, gali atsirasti vėliau: „Gibson iš pradžių galėjo patikti vaidinti sergantįjį. Tačiau ji neatsisakė pinigų, kurie ją pasiekė vėliau.“

REKLAMA

2000 m. daktaras Markas Feldmanas pasiūlė konkretesnį terminą „Miunhauzenas internetu“ (angl. Munchausen by Internet, MBI). Juo apibūdinama situacija, kai asmuo prisijungia prie sunkiai sergančių žmonių paramos internetu bendruomenės, o paskui teigia, kad pats serga šia liga.

Paklaustas, ar tokie žmonės, ypač B. Gibson, yra ligoniai, ar nusikaltėliai, M. Feldmanas atsakė kad kartais jie būna ir viena, ir kita. „Tačiau Gibson atveju dėl jos triukų įžūlumo ir [įtariamo] pinigų pasisavinimo labiau tinka žodis „nusikaltėlė“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu kritiškai vertinti internete pateikiamą informaciją

„Netflix“ pabrėžia, kad B. Gibson nebuvo sumokėta už jos istoriją, ir kol kas nežinoma, ką ji apie visa tai mano. Nuo to laiko, kai kilo skandalas, ji retai pasirodo viešumoje. 2020 m. ji buvo pastebėta Melburne nufilmuotame vaizdo įraše. Jame ji apibūdina save kaip Oromo bendruomenės, Etiopijos etninės grupės, narę, sako, kad dabar jos vardas yra Sabontu ir ji renka pinigus bendruomenei.

2024 m. vasario mėn. „A Current Affair“ reporteris susidūrė su B. Gibson degalinėje ir paklausė, kodėl ji dar nesumokėjo baudos. „Parodykite šiek tiek žmogiškumo. Nesumokėjau, nes negaliu sau to leisti“, – teigė ji.

B. Gibson tebėra viena iš labiausiai pagarsėjusių sukčių, melavusių apie sveikatą, tačiau tai nereiškia, kad pasaulyje neatsiranda vis naujų sukčių.

Visai neseniai, 2024 m. gruodį, „gydytojas“ Hongqi Xiao buvo nuteistas už netyčinę žmogžudystę po to, kai 71 metų diabetu serganti moteris mirė nustojusi vartoti insuliną. Tais pačiais metais buvo nuteista sveikatingumo puoselėtoja Kat Torres, kurios pasekėjai gyveno vergovės sąlygomis.

„Obuolių actas“ turėtų priversti susimąstyti tuos, kurie aklai seka medicininiais patarimais, gautais iš nieko bendra su medicina neturinčių, bet daugybę prenumeratorių internete turinčių nuomonės formuotojų, ir priminti, kad vienintelis tikrai sveiko proto požiūris – kritiškai vertinti internete pateikiamą informaciją.

Čia taip pat kaip Šimonytės draugelis Minedas visus apgavo rinkdamas aukas Ukrainai. Kažkaip žiniasklaida tyli, nes kaip ir savas.
Ziuredavau per TV. laidas. Vaiksto per parduotuve ir ima darzoves kvepinti. Pakvepina viena, kita,,, ir isideda pirkimui. Atseit isgydo, ir tt. Melo trumpos kojos, visasa jos islenda! Dar ji melavo , kad kaskas su sirdimi,,, tai kalbas buvo. Tokia jauna ir sitiek ligu,,,, blogas padaras isnaudojo zmones , gavo pinigu,!
Tai ir pas mus yra tokių. Viena gi sirgo 4 stadijos vėžiu, pasveiko per kelis mėnesius ir vėl vaidenasi pusnuogė išsišiepus per visokius renginius...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų