Pažinčių programėlės yra itin patogus įrankis sukčiams. Susikūrę netikrą anketą, jie pradeda ieškoti aukų. Nieko neįtardami žmonės įsitraukia į bendravimą, dalijasi asmenine informacija ir tampa pažeidžiami.
Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų ekspertas Marius Pareščius atskleidžia, kad sukčiai dažnai bando persikelti į kitas platformas.
„Tinder“ geriausias pradėti bendrauti, o vėliau yra užsimenama, kad ten nepatogu susirašinėti ir siūlo persikelti į „WhatsApp“ arba, pavieniais atvejais, siūlo alternatyvią platformą – „Viber“, – aiškina M. Pareščius.
Pasak jo, norint bendrauti per šias platformas, reikalingas telefono numeris. Auka pasidalija savo telefono numeriu, taip suteikiant dar daugiau informacijos apie save.
Ekspertas išskiria du pagrindinius sukčiavimo būdus: kriptovaliutų investavimo schemą ir reketą už kompromituojančią informaciją ar intymius vaizdus.
Kaunietės istorija, kaip ji išvengė sukčių pinklių
Praėjusį pavasarį Kauno gyventoja vos netapo sukčių auka ir nusprendė savo patirtimi pasidalinti socialiniuose tinkluose.
„Per „Tinder“ pradėjau susirašinėti su vyru, kuris save vadina George, sako, kad yra iš Olandijos ir darbo reikalais atvyko gyventi į Kauną. Žmogus yra be galo protingas, skiria daug laiko bendravimui, domisi, atsimena smulkmenas ir panašiai“, – pasakoja gyventoja socialiniuose tinkluose.
Ji pridūrė, kad nepaisant to, bendraujant pradėjo kilti įtarimų, kad kažkas ne taip.
„Susitikti gyvai negali, nes šiuo metu jam skubiai reikėjo išvykti į Olandiją tvarkyti verslo reikalų, socialinių tinklų neturi, nes, kaip sako, išsitrynė, kad pailsėtų, žmogus labai įtartinai daug kalba apie savo investavimą ir kiek daug uždirba investuodamas.
Po kelių dienų bendravimo pradėjo siūlyti išmokti investuoti, kad suorganizuos pamokas, kad padės užsidirbti daug pinigų. Šitą pamačiusi sugalvojau patikrinti jo nuotraukas per „Google“ ir, pasirodo, nuotraukos vogtos iš kito žmogaus. Nusiunčiau jam to tikro žmogaus profilį ir, aišku, tas George iš karto dingo.
Džiaugiuosi, kad aš pati labai atsargiai žiūrėjau į šitą žmogų nuo pat pradžių, bet galbūt kažkuri nepastebės, kad čia apgavystė. Nes žmogus tikrai labai protingas ir gudrus, žino, kaip bendrauti. Taigi, noriu perspėti, kad būtumėt atsargios“, – kitus įspėja moteris.
Kriptovaliutų investavimo spąstai
Lietuvoje jau kelis metus veikia investavimo į kriptovaliutas sukčiavimo schema. Sukčiai veikia sumaniai – iš pradžių leidžia aukoms uždirbti, kad šios labiau įsitrauktų, o vėliau išvilioja dideles sumas.
„Iš pradžių leidžia investuoti nedideles sumas – 100-500 eurų. Siūloma užsidirbti iš kriptovaliutų kursų keitimo arba akcijų biudžeto valiutų keitimo. Pradžioje net leidžiama realiai užsidirbti pinigus“, – aiškina M. Pareščius.
Po kurio laiko siūloma investuoti daugiau – 1, 5 ar net 10 tūkst. eurų.
Kartais prašoma pervesti turimą kriptovaliutą į jų platformą. Tačiau ši platforma dažniausiai yra fiktyvi – aukai sukuriama paskyra, kurios duomenys tėra simuliacija.
Pasak M. Pareščiaus, tikros pinigų operacijos joje nevyksta, o sukčiai, turėdami prieigą prie aukos įrenginio, tam tikru momentu persiveda lėšas į savo sąskaitą ir dingsta.
Reketuojama išviliotais intymiais kadrais
Kaip pasakoja M. Pareščius, kitas dažnas sukčiavimo būdas – romantinis bendravimas, kai badoma išvilioti erotinių kadrų ir vėliau jais šantažuoti auką.
„Logika tokia: susipažįsti su žmogumi, bendraujate, o po kelių vakarų sukčiai pradeda šiek tiek intymiau šnekėtis.
Kitoje pusėje – mergina su kamera, skambučiai ir visa kita. Ji pradeda pasakoti, rodyti šiek tiek intymesnius vaizdus ir tikisi to paties iš tavo pusės, vyksta viliojimo žaidimas.
Galiausiai, kai vyras nusirengia, jis yra slapta nufilmuojamas, o po kurio laiko sukčiai jam pasako, kad surinko visus jo draugų kontaktus ir gali jiems išsiųsti kompromituojantį vaizdo įrašą“ – pasakoja ekspertas.
Jo teigimu, tada prasideda šantažas – iš pradžių gali prašyti 100 eurų, bet suma vėliau gali išaugti iki kelių ar net keliasdešimties tūkstančių.
Pareščius: 90-ųjų banditai dabar virtualūs
Pasak eksperto, svarbiausia – jokiu būdu nepervedinėti pinigų, nes vos tik sumokėjus pinigus, šantažas nesibaigs ir sukčiai prašys vis daugiau.
„Reketas yra reketas, ar tai buvo 90-ųjų banditai, dabar jie virtualūs. Tai net ne hackeriai, o sukčiai su savo tam tikrais algoritmais, grupuotėmis, pasirinktais tinklais, kur jie tai daro“, – pabrėžia jis.
Pasak jo, tokie sukčiai dažniausiai būna anglakalbiai arba retkarčiais – rusakalbiai.
„Anglakalbiai dažniausiai būna net ne iš Europos žemyno. Pas mane buvo klientų, gavusių užklausas iš Afrikos ar Azijos šalių“ – pastebi specialistas.
Pasak jo, tokius ekonominius tarpžemyninius konfliktus gali sudaryti trijų, keturių ar net šešių šalių grandinė, su skirtingomis jurisdikcijomis, bankais.
Kaip nurodo M. Pareščius, įvykus nusikaltimui ne Europos jurisdikcijoje, surasti sukčių veiklą ir atgauti prarastus pinigus – šansai labai maži.
Kaip atpažinti sukčius?
Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovė Eglė Lukošienė dalijasi, kaip atpažinti pirmuosius romantinio sukčiavimo požymius bei kaip nuo jų apsisaugoti.
„Romantinis sukčiavimas – tai toks sukčiavimo būdas, kai sukčiai susiranda potencialias aukas per pažinčių svetaines, socialinius tinklus, užmezga romantinius santykius ir ilgainiui įtikina aukas paremti juos finansiškai ar pervesti pinigus į jų kontroliuojamas sąskaitas“, – nurodo ji.
Susipažinus internetu, moteris rekomenduoja pasitikrinti galimus partnerio duomenis ir ieškoti ženklų, kurie gali išduoti finansinių sukčių paspęstas pinkles.
„Romantinio sukčiavimo atvejais sukčiai dažnai naudojasi emociniu manipuliavimu ir tam tikrais elgesio modeliais, kurie gali padėti suprasti, kad už profilio, su kuriuo bendraujate – slepiasi sukčius“, – pastebi ji.
E. Lukošaitė nurodo pagrindinius romantinio sukčiavimo požymius:
- Per greitai užmezgami gilūs santykiai. Sukčiai savo aukoms ilgai nelaukiant išsako stiprius jausmus (pvz., meilę) ir spaudžia įsipareigoti, kviečia draugauti, bendrauti (dažniausiai tik nuotoliu). Taip pat siekia gan per trumpą laiką sukurti pasitikėjimo jausmą.
- Išgalvotos istorijos. Finansiniai sukčiai dažnai pasakoja neįtikėtinas istorijas apie savo gyvenimą, pavyzdžiui, apie sėkmingą karjerą užsienyje, tragiškus įvykius ar netikėtas nelaimes.
- Pažadai apie dovanas ar siuntinius. Sukčiai dažnai žada atsiųsti dovanas ar siuntinius, siekdami manipuliuoti aukomis ir išvilioti pinigus už tariamas pristatymo išlaidas, mokesčius ar muitinės procedūras. Svarbu būti budriems ir nepasitikėti tokiais pažadais, ypač jei prašoma sumokėti avansą ar pateikti asmeninę informaciją.
- Atsisako ar vengia susitikti gyvai. Nuolat randa pasiteisinimų, kodėl negali susitikti ar kalbėtis vaizdo skambučiu.
- Užsimenama apie pinigus. Sukčiai prašo finansinės pagalbos jų išgalvotoms problemoms spręsti, pavyzdžiui, ligai gydyti, skrydžiui pas jus apmokėti ar verslo krizei išspręsti.
Įtarus romantinį sukčiavimą, ekspertė ragina iš karto nutraukti bendravimą.
„Jei įtariate, kad susidūrėte su romantiniu sukčiavimu, nedelsdami nutraukite bendravimą, užblokuokite sukčiaus kontaktus ir praneškite apie tai teisėsaugos institucijoms. Kiekvieno iš mūsų asmeninis atidumas ir kritinis mąstymas yra svarbiausi veiksniai, padedantys nepapulti į sukčių pinkles“, – pataria ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!