Pasak Ukrainos visuomenės plėtros centro politikos ir teisinių programų vadovas Ihorio Reiterovyčiaus, A. Lukašenka savo fantazijose save laiko „pasaulio centru“, „demokratu“ ir apskritai „tautos tėvu“.
„Tačiau niekas neketina pulti Baltarusijos ir niekada nesiruošė to daryti. Šie pareiškimai daromi tam, kad padidintų savo svarbą.
Pirma, tai siekiama padidinti savo vertę Putino akyse. Antra, tai yra priešrinkiminės kampanijos dalis, kurią pradėjo Lukašenka“, – sakė ekspertas komentare „RBK-Ukraina“ „Youtube“ kanale.
Mažas palaikymas
Pasak politologo, A. Lukašenkai artėja rinkimai, ir jis neturi su kuo juos pasitikti. Kadangi visi puikiai žino, koks žemas jo palaikymas, jis išnaudoja vienintelę kortą, kurią turi.
„Kol aš esu gyvas ir valdžioje, Baltarusija bent jau nekariaus“. Tačiau „jei kiltų karas, tai būtų Trečiasis pasaulinis karas, bet mes to neleisime, nes turite mane“. Tai yra primityvi logika, kurią Lukašenka kartoja susitikimuose su darbininkų kolektyvais“, – pabrėžė I. Reiterovyčius.
Ekspertas taip pat pažymėjo, kad A. Lukašenka padarė Baltarusiją potencialia karo atveju taikiniu, nes šalyje dislokuota Rusijos branduolinė ginkluotė.
Paaiškino, kodėl branduoliniai ginklai Baltarusijoje kelia nerimą diktatoriui
Branduolinius ginklus Baltarusijoje galima vadinti diktatoriaus A. Lukašenkos vaikystės svajone, sako Sviatlanos Cichanouskajos vyresnysis patarėjas Franakas Viačorka. Vis dėlto, jis įspėja, kad tai – ne A. Lukašenkos, o Rusijos prezidento V. Putino įrankis ne tik kontroliuoti Baltarusiją, bet ir bauginti kaimynes.
Baltarusijos opozicionierius pažymėjo, kad A. Lukašenka branduoliniams ginklams ruošėsi jau seniai.
„Jis visada nerimavo, kad Baltarusija neturi savo raketų. Įsivaizduokite, jei ji, valdant Lukašenkai, būtų turėjusi branduolinių raketų pastaruosius 30 metų. Dabar jo svajonės pildosi, tačiau jis supranta, kad šios raketos yra ne jo, o Rusijos. Jis nuolat demonstruoja lojalumą, nes supranta, kad šios raketos yra ne jo įrankis daryti įtaką kaimynams, o įrankis, taip pat ir Putino, kontroliuoti Baltarusiją“, – pabrėžė F. Viačorka, rašo UNIAN.
Be to, pasak opozicionieriaus, propagandiniu V. Putino ir A. Lukašenkos pasakojimu apie branduolinių ginklų perdavimą Baltarusijai siekiama įbauginti Vakarus.
„Pirmiausia, branduoliniais užtaisais [bandoma įbauginti] kaimynines šalis, JAV ir Vakarų Europą, siekiant priversti jas nustoti remti Ukrainą“, – sakė F. Viačorka.
Baltarusiai nusiteikę neigiamai
Jis tvirtina, kad baltarusiai apskritai neigiamai vertina branduolinę energetiką ir branduolinius ginklus, nes Baltarusija yra viena iš šalių, nukentėjusių nuo Černobylio avarijos. Ir jokia propaganda negali pakeisti piliečių nuomonės šiuo klausimu.
„Nors Lukašenka kasdien kartoja, kad branduolinės raketos šalies teritorijoje yra skėtis, kuris apsaugos Baltarusiją nuo karo. Tačiau šis melas nebeveikia“, – aiškino F. Viačorka.
Dėl šios priežasties Baltarusijos visuomenė labai neigiamai vertina faktą, kad jų šalies teritorijoje yra užsienio branduolinių ginklų.
„Apklausų duomenimis, net daugiau nei prieš pusmetį 63 proc. respondentų pasisakė prieš branduolinių ginklų dislokavimą. Žinoma, yra „rusiško pasaulio“ ir Lukašenkos pasekėjų, iš kurių net 27 proc. pritaria bet kokiai militarizacijai, tačiau tai absoliuti mažuma“, – teigė F, Viačorka.
Tas pats, jo teigimu, pasakytina ir apie Baltarusijos dalyvavimą kare, net 2022 m. nebuvo tokios konsoliduotos vieningos antikarinės visuomenės pozicijos kaip dabar. Todėl A. Lukašenka dislokuoja branduolinius ginklus be jokio visuomenės palaikymo.
„Visa informacija apie tai, kur yra šie ginklai, yra įslaptinta. Bijoma sabotažo aktų, partizaninių veiksmų, kaip buvo nuo pat karo pradžios 2022 metais. Lukašenkai tai labai skaudi tema, kad šios branduolinės raketos nesužaistų prieš jį ir nesukeltų maišto net jo paties rate“, – pabrėžė F. Viačorka.
Nerimauja, kad Baltarusija taps mūšio lauku
Pasak opozicionieriaus, ne visi baltarusiai turi prieigą prie nepriklausomų žiniasklaidos priemonių, todėl kai kurie piliečiai paprasčiausiai nesupranta, kas vyksta, arba nežino apie branduolines raketas. Tuo pat metu tarp miestų gyventojų, turinčių prieigą prie interneto, aiškiai suvokiama, kad Lukašenka įtraukia baltarusius į karą. Dauguma supranta didelę riziką, kad Baltarusija taps mūšio lauku, ir tai juos gąsdina.
Be to, F. Viačorka pažymėjo, kad pasipriešinimo judėjimas Baltarusijoje yra labai sunkios būklės, yra apie 5 000 politinių kalinių, gavusių bausmes už antikarines ir proukrainietiškas kalbas.
„Tačiau labai aktyviai veikia kibernetiniai partizanai, kurie įsilaužia į valstybinių institucijų sistemas, o partizanų junginiai vykdo smulkius sabotažo aktus. Dabar tokių veiksmų rizika yra labai didelė, nes žmonės suimami praktiškai už komentarus socialiniuose tinkluose. Todėl šiuo metu neįmanoma organizuoti protestų gatvėse, tačiau veikia nedidelių pasipriešinimo sąjungų tinklas.
Be to, sistemos viduryje žmonės nutekina naudingus dokumentus ir duomenis apie nuotaikas kariuomenėje, vyriausybėje, net Lukašenkos administracijoje. Ir ten ne viskas taip rožėmis klota, kaip vaizduoja režimas“, – tvirtina F. Viačorka.
Žvangina branduoliniais ginklais
Priminsime, kad A. Lukašenka, sekdamas Rusijos diktatoriaus V. Putino pavyzdžiu, pradėjo grasinti Vakarams branduoliniais ginklais ir pavadino Baltarusijos valstybės sieną „raudonąja linija“.
A. Lukašenka pareiškė, kad Vakarams įsiveržus į Rusiją arba Baltarusiją, Maskva ir Minskas iškart panaudotų branduolinį ginklą.