A. Lukašenka susitiko su techninių specialybių studentais. Savo kalboje jiems jis kalbėjo apie Vladimiro Putino sprendimą pakeisti branduolinę doktriną.
Jis pareiškė, kad jeigu Baltarusija bus užpulta, ji panaudos šalyje dislokuotus branduolinius ginklus. A. Lukašenka sako, kad ginti Baltarusijos stotų ir Rusija.
„Todėl Rusija panaudos visą savo arsenalą. Ir tai yra pasaulinis karas. Vakarai to taip pat nenori. Jie nėra tam pasirengę. Bet mes jiems atvirai sakome: raudona linija yra valstybės siena. Jei jie ją peržengs, atsakas bus momentinis. Mes tam ruošiamės“, – kalbėjo A. Lukašenka.
Amerikos mokslininkų federacijos ataskaitoje kovo mėnesį buvo skelbiama, kad Rusija galėjo dislokuoti savo branduolines galvutes karinėje bazėje netoli Osipovičių, už 100 kilometrų nuo Minsko ir už daugiau nei 270 kilometrų nuo Vilniaus.
ES atmeta „neapgalvotą“ Putino grasinimą branduoliniu ginklu
Europos Sąjunga ketvirtadienį kaip „neapgalvotą ir neatsakingą“ atmetė prezidento V. Putino planą leisti branduolinį atsaką į masinę oro ataką prieš Rusiją.
Trečiadienį V. Putinas paskelbė atnaujintą branduolinę doktriną, pagal kurią būtų leidžiama panaudoti branduolinius ginklus prieš nebranduolines valstybes, kai jas remia branduolinės – tai aiški nuoroda į Ukrainą ir jos rėmėjus Vakaruose.
„Ne pirmą kartą V. Putinas žaidžia su savo branduoliniu arsenalu, – žurnalistams sakė ES užsienio politikos atstovas Peteris Stano. – Mes, žinoma, griežtai atmetame šiuos grasinimus“.
Siūlomas Rusijos branduolinių taisyklių išplėtimas, kurį gali patvirtinti pats V. Putinas, yra siejamas su tuo, kad Ukraina siekia gauti Vakarų sąjungininkių leidimą naudoti tolimojo nuotolio ginkluotę smūgiams į taikinius Rusijos gilumoje.
Kyjivas teigia, kad tai būtina norint atakuoti Rusijos aerodromus ir karinę infrastruktūrą, kurią ji naudoja puolimams prieš Ukrainą. JAV ir kitos Vakarų šalys atsargiai vertina tolesnio eskalavimo galimybę.
Anksčiau ketvirtadienį Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad planuojami pakeitimai turėtų būti vertinami kaip „konkretus signalas“ Vakarams.
Vakarų valstybės kaltina V. Putiną pavojingu branduoliniu šantažu viso Ukrainos karo metu. Kremliaus lyderis ne kartą skelbė akivaizdžius grasinimus apie Maskvos pasirengimą panaudoti branduolinius ginklus.
„Tai tik labai neatsakingo ir nepriimtino Putino elgesio tęsinys“, – sakė ES atstovas P. Stano apie naujausią grasinimą, kuris nuskambėjo tuo metu, kai daugelis pasaulio lyderių dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke.
V. Putino pozicija tuo labiau „neapgalvota“, sakė P. Stano, kadangi ją išreiškė nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės vadovas.