Tyrėjai nustatė, kad 25 proc. koronaviruso pacientų, sirgusių 2020 m. balandį, patyrė liežuvio uždegimą ar iškilimus bei opas ant jo. Be to, beveik 40 proc. tų pacientų taip pat patyrė delnų ir padų paraudimus, deginimą ir dilgėlinę.
Daliai tyrimo dalyvių pakito liežuvis
Mokslininkų tyrėjų komanda iš ligoninės universiteto La Paz, Madride, sako, kad gydytojai ir slaugytojai turėtų ištirti įtariamai koronavirusu sergančių pacientų burnos ertmes, rankas ir kojas, kad galėtų juos greičiau diagnozuoti.
Rezultatai buvo paskelbti „British Journal of Dermatology“ rugsėjo mėnesį „tyrimo laiško“ forma, tačiau buvo pristatyti tik šių metų sausį.
Tyrime dalyvavo 666 lengva ar vidutinio sunkumo koronaviruso forma sergantys pacientai, balandžio 10–25 dienomis gydomi mobiliojoje ligoninėje, kuri buvo laikinai įkurta IFEMA, Madrido parodų centre.
Apskritai, 45,7 proc. pacientų pranešė apie liežuvio, rankų ar kojų pokyčius. Maždaug kas ketvirtas pacientas (25,7 proc.) pastebėjo liežuvio pokyčius, kurie tapo žinomi kaip „koronaviruso liežuvis“.
Dažniausias pokytis buvo laikinas liežuvinio papilito atsiradimas, t.y., nedidelių liežuvio paviršiaus nelygumų atsiradimas.
Dar 6,9 proc. pranešė, kad turi opinį stomatitą, kuris atsiranda susiformavus gerybinėms ir neužkrečiamoms burnos opoms. Be to, 6,6 proc. pacientų pranešė apie glositą – liežuvio uždegimą, dėl kurio jis išsipučia ir pakeičia spalvą. Beveik 4 proc. patyrė dėmėtą depapiliaciją, kai ant liežuvio paviršiaus atsiranda balkšva danga.
Atsirado ir kitų simptomų
Maždaug 40 proc. pacientų pranešė, kad pastebėjo pakitimus ant savo rankų ir kojų. Dažniausiai pacientai pastebėjo besilupančią odą, kai pašalinamas išorinis sluoksnis.
Maždaug 15 proc. pacientų pastebėjo delnų ir padų paraudimą, kuris kartu kėlė ir niežulį. 7 proc. pacientų ligos pradžioje pranešė apie deginimo pojūtį, vadinamą eritrodizestezija. Mažesnė dalis (6,9 proc.) pranešė apie dilgėlinę, o 2,9 proc. pastebėjo bėrimus.
„Apibendrinant galima sakyti, kad beveik pusė pacientų, sergančių lengva ar vidutinio sunkumo koronaviruso forma, patekę į mobiliąją ligoninę dviem savaitėms, skundėsi įvairiais odos pažeidimais“, – rašė tyrimo autoriai.
„Burnos ertmės pažeidimai buvo dažnas simptomas ir nusipelnė specialių tyrimų esant tam tikroms aplinkybėms, kad būtų išvengta užkrėtimo rizikos. Rankų ir kojų paraudimas ir patinimas, rausvai rudos dėmės gali padėti mums diagnozuoti koronaviruso infekciją, todėl tai reikia reguliariai tikrinti“, – aiškino tyrėjai.