Kiek anksčiau ketvirtadienį panašų žingsnį atliko Jungtinės Valstijos, paskelbusios, kad išsiunčia 10 Rusijos diplomatų.
Lenkijos užsienio reikalų ministerijos pranešime reiškiamas „visiškas solidarumas“ Vašingtono veiksmams ir pabrėžiama, kad „sprendimai, priimti ir suderinti sąjungininkų, yra tinkamiausias atsakas į Rusijos Federacijos priešiškus veiksmus“.
Ministerija pridūrė iškvietusi Rusijos ambasadorių ir įteikusi jam notą, kurioje sakoma, kad trys šios šalies ambasados Varšuvoje darbuotojai laikomi personae non gratae.
„Tokio sprendimo pagrindas buvo šių asmenų diplomatinio statuso pažeidimai ir Lenkijos Respublikai kenkiantys veiksmai“, – rašo ministerija.
Tuo metu Rusijos Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis pareiškė, kad šis Lenkijos sprendimas „neturi pagrindo“, o Maskva į jį atsakys.
„Esu įsitikinęs, kad mūsų diplomatų išsiuntimui nebuvo realaus pagrindo. Šis eilinis parodomasis rusofobiškas gestas dar labiau pagilina Rusijos ir Lenkijos santykių prarają, kuri negali nekelti apgailestavimo. Mes atsakysime – kaip visada“, – žurnalistams sakė L. Sluckis.
Pasak komiteto pirmininko, „Varšuva veikia kaip tikras JAV vasalas ir stengiasi neatsilikti nuo „didžiojo brolio Vašingtono“ antirusiška retorika ir išpuoliais; tai – JAV sankcijų aidas“.
Minimas Lenkijos žingsnis buvo naujausia palaikymo JAV išraiška, po to, kai Jungtinė Karalystė iškvietė Rusijos ambasadorių Londone, kad išreikštų didelį susirūpinimą dėl to, ką pavadino Maskvos „piktybinės veiklos modeliu“.
NATO irgi išreiškė palaikymą Jungtinėms Valstijoms, „paskelbusioms apie veiksmus, susijusius su atsaku į Rusijos destabilizuojančią veiklą“.
Europos Sąjunga savo ruožtu išreiškė „solidarumą su Jungtinėmis Valstijomis dėl kenkėjiškos elektroninės veiklos poveikio, ypač kalbant apie „SolarWinds“ kibernetinę operaciją“ – prieš JAV vyriausybinę kompiuterių sistemą nukreiptą plataus masto kibernetinę ataką, surengtą praėjusiais metais, pasinaudojus bendrovės „SolarWinds“ programinės įrangos spragomis.
Anksčiau ketvirtadienį paskelbtame pareiškime Lenkijos užsienio reikalų ministerija išreiškė susirūpinimą dėl kibernetinių atakų.
„Šių išpuolių pasekmės apima ne tik JAV, bet ir daro įtaką Europos šalims, – sakė URM. – Nuolatinis kenksmingos veiklos kibernetinėje erdvėje didėjimas (...) daro neigiamą įtaką daugelio šalių visuomenei, ekonomikai ir vyriausybėms.“
JK iškvietė Rusijos ambasadorių dėl Maskvos „piktybinės veiklos“
Jungtinė Karalystė ketvirtadienį pranešė iškvietusi Rusijos ambasadorių, kad išreikštų „gilų susirūpinimą“ dėl to, ką pavadino Maskvos „piktybinės veiklos modeliu“.
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija nurodė, kad turi galvoje „kibernetinius įsilaužimus, kišimąsi į demokratinius procesus ir karinių pajėgų telkimą šalia Ukrainos sienos ir neteisėtai aneksuotame Kryme“.
Rusijos žvalgyba „kliedesiais“ pavadino JAV kaltinimus dėl kibernetinių atakų
Rusijos Užsienio žvalgybos tarnyba (SVR) ketvirtadienį „kliedesiais“ pavadino JAV teiginį, kad ji yra prisidėjusi prie kibernetinių atakų prieš Amerikos infrastruktūrą, Vašingtonui paskelbus Maskvai naujų sankcijų.
„Tepasakysime, kad skaityti šiuos kliedesius neįdomu“, – nurodoma rusų naujienų agentūrų cituojamame SVR pareiškime, turint omeny JAV prezidento įsaką dėl šių baudžiamųjų priemonių.
JAV ketvirtadienį paskelbė ekonomines sankcijas Rusijai ir nurodė išsiunčiančios 10 rusų diplomatų dėl Kremliaus kišimosi į Jungtinių Valstijų rinkimus, didelės kibernetinės atakos ir kitos priešiškos veiklos.
Palaikymą JAV, taip pat ir dėl jų patirtų kibernetinių atakų, savo ruožtu išreiškė NATO ir Europos Sąjunga.
Rusija kiek anksčiau pareiškė, kad jos atsakymas į JAV sankcijas bus „neišvengiamas“.
Pasak Baltųjų rūmų, šios sankcijos, be kita ko, yra atsakas į „piktavališką prieš JAV, jų sąjungininkes ir partneres nukreiptą kibernetinę veiklą“.
Sausį JAV žvalgybos ir teisėsaugos agentūros nurodė, kad Rusija veikiausiai yra susijusi su praėjusių metų plataus masto ataka, naudojantis bendrovės „SolarWinds“ programinės įrangos spragomis, paveikusia daug vyriausybės ir privataus sektoriaus subjektų.
Kibernetinio saugumo ekspertų teigimu, atakos poveikis gali pasireikšti labai plačiai, o jį išsiaiškinti gali prireikti ne vieno mėnesio.