Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius „Financial Times“ pasakojo, kad kyla „nesusipratimų, tam tikrų veiksmų, kurie nėra suderinti su vadovybe“ rizika, kitą mėnesį prasidėsiančių Rusijos karinių pratybų „Zapad“ metu. Vyksta pasienio krizė, vykdomos didelio masto karinės pratybos NATO pasienyje, taip pat yra išaugęs pasieniečių ir karinių dalinių dalyvavimas iš mūsų, iš lietuvių, lenkų ar estų pusės, aiškino jis.
„Savaime suprantama, tai didina incidentų tikimybės riziką“, – pažymėjo E. Rinkevičius.
Kaip ir Baltijos šalyse, taip ir Briuselyje auga nerimas dėl autoritarinio Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo veiksmų. Ypač aiškiai tai matyti po diskredituotų rinkimų praėjusiais metais ir priverstinio „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo gegužę siekiant sulaikyti žurnalistą R. Pratasevičių.
Baltijos šalių valdininkai tvirtina, kad nauja diktatoriaus taktika – siūlyti migrantams iš Irako, Sirijos ar kelių Afrikos valstybių turistinį bilietą, įskaitant kelionę iki Lietuvos sienos. Vien šiais metais į Lietuvą atvyko daugiau nei 4 tūkst. migrantų, kas yra bent 50 kartų daugiau negu per visus praėjusius metus, pažymima „Financial Times“.
Anot Latvijos užsienio reikalų ministro, tikslingas migracijos panaudojimas, taikantis į ES ir Lietuvą – „tai labai aiškus hibridinio karo pavyzdys“. „Migrantus faktiškai panaudoja kaip ginklus. Kuo ilgiau mes gyvename XXI a., tuo baisiau darosi“, – pareiškė jis.
A. Rinkevičiaus teigimu, jam vilčių teikia Irako sprendimas stabdyti skrydžius į Minską. Kartu su nauja Lietuvos pasieniečių taktika grąžinti migrantus atgal į Baltarusijos pusę pastarosiomis dienomis leido ženkliai sumažinti kertančiųjų sieną skaičių.
Maskvos įtaka Baltarusijai
Įtampa Baltijos šalyse išauga kas keturis metus, pažymima leidinyje, kuomet kasmetinės karinės pratybos Rusijoje persikelia į Vakarų pusę, pasienyje su Estija, Latvija ir Lietuva. Tačiau A. Rinkevičius pažymi, kad šiais metais „Zapad“ vyksta ypač sudėtingu metu dėl „išlikusio hibridinio karo poveikio“.
„Neabejotinai, tai pasižymi gana aukštu incidentų potencialu. Aišku, jeigu kažkas planuoja kokias nors sąmoningas provokacijas, tai yra matyti. Tačiau aš, tiesą pasakius, nemanau, kad yra interesas privesti tai iki plataus masto karinės provokacijos“, – pridūrė jis.
A. Rinkevičius pareiškė, kad jo manymu, pernelyg stiprus ryšys su neseniai įvykdytais „pernelyg skandalingais“ A. Lukašenkos veiksmais Maskvai ne į naudą. Tačiau jis taip pat tvirtina, kad Rusija, ko gero, kažkokiu būdu yra susijusi su dabartiniais įvykiais Baltarusijoje.
„Gana sunku įsivaizduoti, kad tokio pobūdžio veiksmai galėjo būti įgyvendinti be kažkokio palaikymo, koordinacijos ar bendradarbiavimo“, – cituojamas politikas.