Tikimasi, kad moterys galės profilaktiškai gauti šį skiepą Nacionalinėje sveikatos apsaugos tarnyboje (NHS) ir taip išnaikinti šią ligą. Ekspertai teigia, kad skiepas galėtų veikti panašiai kaip žmogaus papilomos viruso (ŽPV) skiepai, kuriais siekiama išnaikinti gimdos kaklelio vėžį.
Gali visiškai išnaikinti kiaušidžių vėžį
Profesorius Ahmedas Ahmedas ir jo komanda MRC Weatherall Molekulinės medicinos instituto Kiaušidžių vėžio ląstelių laboratorijoje siekia nustatyti vakcinos ląstelių taikinius.
Jie nustatys, kuriuos ankstyvosios stadijos kiaušidžių vėžio ląstelių paviršiuje esančius baltymus imuninė sistema atpažįsta geriausiai ir kaip veiksmingai vakcina laboratorijoje naikina ligos modelius.
Tada jie galės atlikti klinikinius tyrimus su žmonėmis, turinčiais BRCA genų mutacijas, kurios labai padidina kiaušidžių vėžio riziką, ir su sveikomis moterimis.
Per ateinančius trejus metus vėžio tyrimų organizacija „Cancer Research UK“ finansuos tyrimą iki 600 tūkst. svarų sterlingų (apie 712 tūkst. eurų).
Paklaustas, ar kiaušidžių vėžys gali būti išnaikintas naująja vakcina, profesorius A. Ahmedas atsakė: „Be abejo, tai būtų tikslas. Mums dar teks nueiti ilgą kelią, tačiau tai tikrai jaudinantis metas. Aš pats esu labai optimistiškai nusiteikęs“.
Turinčioms BRCA mutacijų, vakcina ypač naudinga
Šiuo metu nėra kiaušidžių vėžio atrankinės patikros testo, o šis vėžys dažnai diagnozuojamas vėlai, nes tokie simptomai kaip pilvo pūtimas ir apetito nebuvimas gali būti neaiškūs.
Žinoma, kad moterims, turinčioms BRCA mutacijų, pavyzdžiui, aktorei Angelinai Jolie, gresia didelė rizika.
Beveik 45 proc. žmonių, turinčių pakitusį BRCA1 geną, ir beveik 20 proc. žmonių, turinčių pakitusį BRCA2 geną, iki 80 metų amžiaus susirgs kiaušidžių vėžiu, palyginti su vos 2 proc. visos populiacijos.
Šiuo metu moterims, turinčioms BRCA1/2 genų mutacijas, rekomenduojama iki 35 metų amžiaus pašalinti kiaušides, o tai reiškia, kad joms prasideda ankstyva menopauzė ir ateityje jos negali turėti vaikų.
Kasmet Jungtinėje Karalystėje nustatoma apie 7,5 tūkst. naujų kiaušidžių vėžio atvejų, o BRCA mutacijos sudaro apie 5–15 proc. šių atvejų.
Profesorius A. Ahmedas sakė, kad BRCA mutacijų nešiotojoms naujoji vakcina būtų labai naudinga, nes tai reikštų, kad joms nereikėtų šalinti kiaušidžių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!