• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pirmadienį ėmėsi spręsti naują krizę, jau trečią dieną tęsiantis pražūtingai priešpriešai tarp Vidaus reikalų ministerijos pajėgų ir ginkluotų ukrainiečių ultranacionalistų viename vakariniame anklave netoli sienos su Vengrija.

REKLAMA
REKLAMA

 

Europos Sąjungos palaikomas lyderis sušaukė savo „karinį kabinetą“ – aukščiausio rango generolus – mėgindamas išsklaidyti įtampą tarp abiejų stovyklų, kurios yra gyvybiškai svarbios P.Porošenkoms užgniaužti prorusiškų separatistų sukilimą kitoje šalies pusėje – Rytų Ukrainoje.

REKLAMA

Nacionalistų judėjimas „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“) atliko nedidelį, bet itin svarbų vaidmenį per tris mėnesius vykusį proeuropietišką Maidano sukilimą, kuris 2014 metų vasarį galiausiai nuvertė ankstesnę Kremliaus palaikomą Ukrainos vadovybę.

Vėliau šio judėjimo nariai sudarė vienus iš geriausiai aprūpintų ir, kaip pranešama, vienus negailestingiausių kovinių batalionų, prasidėjus kautynėms su separatistais, užėmusiais dalį Ukrainos rytinio išvystytos pramonės regiono po Maidano revoliucijos Kijeve.

REKLAMA
REKLAMA

Vidaus reikalų ministerijos batalionai taip pat buvo vienos ir pagrindinių pajėgų jau 15 mėnesių besitęsiančiame konflikte su separatistais, nusinešusiame jau daugiau negu 6,5 tūkst. žmonių gyvybių.

Tačiau nepasitikėjimas tarp savanorių dalinių ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų didėjo, P.Porošenkai stengiantis laikytis vasarį pasirašytos paliaubų sutarties, kurios sąlygos, įskaitant dalinės autonomijos suteikimą separatistams, yra visiškai nepriimtinos ultranacionalistams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pravyj sektor“ nariai taip pat stengėsi vaizduoti save „svieto lygintojais“, ginančiais visuomenę nuo korupcijos, kerojančią Ukrainos valdžios ir policijos struktūrose nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo 1991 metais.

Praeitą savaitgalį prasidėjusią konfrontaciją įžiebė „Pravyj sektor“ paskelbtas užmojis sustabdyti kontrabandinių cigarečių srautą į Vengriją ir Slovakiją, iš kurio esą pelnosi vietos politikai ir saugumo pajėgų vadovai.

REKLAMA

Nacionalistai pranešė, kad du jų nariai žuvo per susišaudymą su priešininkais, tarp kurių, kaip nurodoma, buvo saugumo pajėgų narių ir ginkluotų vietos „banditų“.

Vidaus reikalų ministerija, kuri į incidento vietą pasiuntė šarvuotųjų transporterių ir karinių sunkvežimių, sakė, kad taip pat žuvo vienas civilis – neaiškiomis aplinkybėmis.

REKLAMA

Susirėmimas įsiplieskė, kai keliolika „Pravyj sektor“ narių atvyko į planuotas derybas, ginkluoti raketiniais granatsvaidžiais ir kulkosvaidžiais.

Abi pusės kaltina viena kitą pradėjus šaudyti. „Pravyj sektor“ grupės tvirtina prasmukusio per saugumo užtvaras ir įsitvirtinusios naujose pozicijos aplinkiniuose miškuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tvarka per jėgą“

„Pravyj sektor“ lyderis Dmytro Jarošas – pompastiško būdo parlamento deputatas, sužeistas per kautynes Rytų Ukrainoje, o Maskvos laikomas neonaciu – paragino elgtis ramiai.

„Šiuo metu dirbame su Ukrainos saugumo tarnyba (SBU), siekdami stabilizuoti padėtį“, – jis pirmadienį rašė „Facebook“ žinutėje.

REKLAMA

Šios krizės pradžią žymėjęs susirėmimas įvyko Mukačevės mieste, esančiame nuo likusios Ukrainos dalies Karpatų kalnų atskirtame agrariniame regione, kurį sieja seni kultūriniai ryšiai su Vengrija.

Užkarpatės sritis dažnai palaikydavo prorusiškas partijas, nes daugelis vietos gyventojų taip pat nepasitiki ukrainiečių nacionalistais.

REKLAMA

Apie pusė to regiono gyventojų taip pat turi Vengrijos pasus ir palaiko mažai politinių ryšių su Maskva arba Kijevu.

Ukrainos vyriausybė naujausios krizės pradžios beveik nekomentavo, bet pirmadienį tylą nutraukė premjeras Arsenijus Jaceniukas, kuris tvirtai palaikė „Pravyj sektor“.

Vyriausybės vadovas nurodė „atleisti visus Užkarpatės muitinės darbuotojus“, sakoma jo biuro pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politiškai atsargesnis P.Porošenka atrodė linkęs užimti tarpinę poziciją, kaltindamas abi puses.

Prezidentas pirmadienį surengto saugumo posėdžio pradžioje apkaltino „Užkarpatės kontrabandininkus, metusius iššūkį visai Ukrainai“.

Tačiau jis taip pat kaltino „Pravyj sektor“ įsileidus į savo gretas „banalių nusikalstamų grupuočių“, nors apskritai tą judėjimą gyrė kaip „tikrus patriotus“.

REKLAMA

Vienas Ukrainos saugumo tarnybos šaltinis sakė, kad dauguma vyriausybės narių mano, jog „Pravyj sektor“ nėra toks nekaltas, kokiu dedasi.

Tas judėjimas „pats stengiasi išsikovoti vietą kontrabandos versle“, sakė SBU šaltinis.

„Ukrainos problema – kad joje esama daug ginkluotų žmonių, kurie save laiko didvyriais ir mėgina jėga nustatyti savo tvarką, – pridūrė jis. – Kažkas tokio turėjo įvykti – ir įvyko.“

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų