Maskvoje iškilmingai vainikuotas naujasis visos Rusijos stačiatikių patriarchas Kirilas. Ceremonija buvo nepaprastai iškilminga ir išsiskyrė puikiu reginiu.
Istorinė Maskvos ir visos Rusios patriarcho intronizacija - iškilminga metropolito Kirilo pasodinimo į sostą ceremonija - buvo pirmas toks įvykis šiame amžiuje ir pirmą kartą vykęs Maskvos Kristaus Išganytojo katedroje. Pirmasis žmogus, kuriam komuniją suteikė naujasis 16-asis Rusijos stačiatikių Bažnyčios patriarchas, buvo prezidento žmona Svetlana Medvedeva.
Su seniausiom regalijom.
Per liturgiją du vyriausi metropolitai paėmė patriarchą už parankių ir tris kartus pasodino altoriaus centre. Tuo metu archijerėjai tris kartus sušuko žodį: „Aksios!“ („Vertas!“ - graik.). Po to vyriausieji diakonai nurengė nuo paskelbtojo patriarcho archijerėjaus liturginius drabužius ir aprengė jį patriarcho apdarais - jam pasiūta žalia mantija, ant galvos uždėjo baltą patriarcho mitrą. Naujajam Maskvos patriarchui taip pat buvo įteiktas ganytojiškos tarnystės simbolis - XIV amžiaus Maskvos metropolito Petro medinė lazda. Šios relikvijos saugomos Kremliaus Ginklų rūmuose ir dabartinėje istorijoje juos buvo palikusios tik du kartus - per patriarcho Aleksijaus II intronizaciją ir švenčiant jo jubiliejų.
Nuo šiol vasario 1-oji visose rusų stačiatikių šventovėse bus minima kaip Maskvos ir visos Rusios patriarcho intronizacijos diena.
Aukšti svečiai
Nuo pat ankstyvo sekmadienio ryto gatvėse aplink Kristaus Išganytojo katedrą rinkosi minios tikinčiųjų. Katedroje jų tilpo maždaug 5 tūkstančiai, o apie 700 jų buvo arkivyskupai, vyskupai, dvasininkai, vienuoliai, visų Maskvos patriarchato vyskupijų atstovai, vienuolynų vadovai, dvasinių seminarijų atstovai. Žmonės buvo puošniai apsirengę, dauguma moterų ryšėjo baltas skareles ir rankose laikė gėlių puokštes. Apie Kirilo atvykimą į katedrą paskelbė 15 minučių gaudęs visų katedros varpų skambesys.
Iškilmėse dalyvavo Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas ir premjeras Vladimiras Putinas, o prezidento žmona pirmoji priėmė iš Bažnyčios vadovo rankų komuniją. Ceremonijoje taip pat dalyvavo Romanovų dinastijos kunigaikštienė Marija Vladimirovna, Moldovos prezidentas Vladimiras Voroninas, Maskvos meras Jurijus Lužkovas, pirmojo Rusijos prezidento našlė Naina Jelcina. Šventovėje buvo susirinkę daug žymių Rusijos kultūros ir meno žmonių, tarp jų režisierius Nikita Michalkovas.
Patriarchas su savo nuomone
Po pamaldų naujasis patriarchas susirinkusiesiems pasakė kalbą, kurioje, be kita ko, pabrėžė tai, jog savo uždaviniu laiko užkirsti kelią Bažnyčios susiskaldymui. „Patriarchas turi rūpintis, kad kiekviena nepakartojama asmenybė susirastų savo vietą Bažnyčios organizme, ir kad tuo pačiu metu skirtingas mąstymas nepažeistų meilės ir nesusilpnintų bendrų pastangų sukurti Dievo namus, - kalbėjo Kirilas. - Ši tarnystė įgyja itin svarbią reikšmę, kai istorinės Rusijos teritorijoje atsirado nepriklausomų valstybių. Gerbdamas jų suverenitetą ir rūpindamasis kiekvienos jų gerove patriarchas turi siekti išsaugoti ir stiprinti dvasinius ryšius tarp jose gyvenančių tautų, kad būtų išsaugota ta vertybių sistema, kuri yra pasauliui vieninga Šventosios Rusijos ortodoksų civilizacija.“
62 metų Kirilas, pasaulietiniame gyvenime - Vladimiras Gundiajevas, buvo išrinktas į sostą sausio 27 dieną pagal pirmą Vietinio Susirinkimo dieną vykusio balsavimo rezultatus. Už jo kandidatūrą balsavo daugiau kaip 70 proc. delegatų.
Ekspertai Kirilą laiko tvirtu tradicionalistu, manančiu, kad Bažnyčia turėtų vaidinti didelį vaidmenį visuomenėje. Savo atvirai reiškiama nuomone Kirilas galėtų kelti problemų ir Rusijos politiniams lyderiams. Anksčiau Kirilas vadovavo Bažnyčios išorės ryšių skyriui, tad galėdavo susitikinėti su Vakarų Bažnyčių dvasininkais, tarp jų - popiežiumi Benediktu XVI, tad kai kurie ekspertai mano, kad jis galėtų pagerinti įtemptus santykius su Vatikanu.
Kirilas gimė 1946 metų lapkričio 20 dieną religingoje šeimoje. Jo senelis, kuris buvo dvasininkas, Stalino laikais daug metų praleido kalėjime Solovkų salyne tolimoje šiaurėje.