• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinija penktadienį paleido nematomoje Mėnulio pusėje turintį nusileisti zondą, kuris į Žemę atskraidintų grunto mėginių, padėsiančių išsiaiškinti geologinius ir kitus skirtumus tarp mažiau ištirto regiono ir geriau žinomos artimosios Žemės palydovo pusės.

Kinija penktadienį paleido nematomoje Mėnulio pusėje turintį nusileisti zondą, kuris į Žemę atskraidintų grunto mėginių, padėsiančių išsiaiškinti geologinius ir kitus skirtumus tarp mažiau ištirto regiono ir geriau žinomos artimosios Žemės palydovo pusės.

REKLAMA

Raketa su Mėnulio zondu „Chang'e-6“ prieš pat 17 val. 30 min. vietos (12 val. 30 min. Lietuvos) laiku pakilo iš Venčango kosminio paleidimo centro pietinėje Kinijos Hainano provincijoje, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Ši precedento neturinti misija būtų naujas žingsnis į priekį vis sudėtingesnėje ir ambicingesnėje kosmoso tyrinėjimo programoje, kuri šiuo metu konkuruoja su vis dar pirmaujančiomis kosmoso srityje JAV.

Kinija 2019 metais švelniai nutupdė zondą tolimojoje Mėnulio pusėje ir tapo pirmąja šalimi, kuriai tai pavyko padaryti.

REKLAMA
REKLAMA

Žemės palydovo tyrimų zondas „Chang'e“ pavadintas į Mėnulį skridusios mitinės kinų deivės vardu.

Hainano paplūdimiuose susirinko daugybė žmonių, norinčių stebėti raketos paleidimą, surengtą per penkias dienas trunkančias gegužės pradžios šventes.

REKLAMA

Apskriejęs aplink Mėnulį, kad sumažintų greitį, nusileidimo modulis atsiskirs nuo erdvėlaivio ir beveik iškart po nusileidimo pradės rinkti mėginius. Tada jis vėl susijungs su grįžtamuoju aparatu ir keliaus atgal į Žemę. Visa misija truks 53 dienas.

2020 metais zondas pirmą kartą nuo praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio į Žemę grąžino Mėnulio uolienas. Nustatyta, kad jose yra vandens. 

REKLAMA
REKLAMA

Be to, praėjusią savaitę į Žemę po Kinijos kosminėje stotyje praleistų šešių mėnesių grįžo trys kinų astronautai, atvykus įgulai, turėjusiai juos pakeisti.

Kinijos kosmoso programa 

Kinija pastatė savo kosminę stotį po to, kai buvo pašalinta iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) daugiausia dėl Jungtinių Valstijų susirūpinimo Kinijos kosmoso programų glaudžiais ryšiais su kariuomene.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jungtinių Valstijų įstatymai draudžia beveik bet kokį JAV ir Kinijos kosmoso programų bendradarbiavimą be aiškaus Kongreso pritarimo.

Kinijos kosmoso agentūra vykdo ambicingą kosmoso programą, kuria siekiama iki 2030 metų surengti pilotuojamą misiją į Mėnulį, maždaug tais pačiais metais pargabenti mėginių iš Marso ir per ateinančius ketverius metus paleisti tris Mėnulio zondų misijas. Kita misija planuojama 2027 metais. 

REKLAMA

Ilgalaikiuose planuose numatyta Mėnulio paviršiuje įkurti nuolatinę bazę su įgulos nariais, tačiau dar neaišku, ar juos įgyvendinti pavyks, kaip planuojama.

2003 metais Kinija surengė pirmąją pilotuojamą kosminę misiją ir tapo trečiąja šalimi – po buvusios Sovietų Sąjungos ir JAV – savarankiškai į kosmosą iškėlusia žmogų.

2021 metais Kinija iškėlė tris savo kosminės stoties „Tiangong“ modulius ir baigė darbus po pusantrų metų. Kinijos kosminėje stotyje, kuri yra daug mažesnė nei TKS, vienu metu gali gyventi iki šešių astronautų ir ji daugiausia skirta moksliniams tyrimams.

REKLAMA

Įgula taip pat montuos apsaugos nuo kosminių šiukšlių įrangą, atliks naudingosios apkrovos eksperimentus ir transliuos mokslo pamokas studentams Žemėje.

Kinija taip pat yra sakiusi, kad ilgainiui planuoja suteikti galimybę į savo kosminę stotį patekti užsienio astronautams ir kosmoso turistams. Kadangi TKS eksploatacija nenumaldomai artėja prie pabaigos, Kinija ilgainiui gali tapti vienintele, išlaikančia orbitoje stotį su įgula.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad JAV kosmoso programa vis dar turi didelį pranašumą prieš Kinijos kosmoso programą dėl savo išlaidų, tiekimo grandinių ir pajėgumų.

JAV, kuri kol kas yra vienintelė pasaulio šalis, nugabenusi į Mėnulį astronautus, siekia iki 2025-ųjų pabaigos vėl nuskraidinti amerikiečių į Mėnulį. Tai yra dalis atnaujinto įsipareigojimo vykdyti pilotuojamas misijas, prie kurių prisideda privačiojo sektoriaus atstovai, tokie kaip bendrovės „SpaceX“ ir „Blue Origin“.

JAV planuoja nusileisti Mėnulio pietiniame ašigalyje, kur, kaip manoma, nuolat šešėlyje esančiuose krateriuose yra ledo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų