Tai, kad „gerinami“ net ir praėjusios žiemos rekordai atsispindi ne tik statistikoje. Šoktelėjo karstų ir antkapių kryžių kainos: karsto kaina išaugo 30-60 proc., „Handelsblatt“ patvirtino laidojimo namų bendrovės „Žuravli“ vadovas Ilja Boltunovas.
Oficialiai kainų augimas aiškinamas pabrangusia mediena ir metalu. Tačiau Maskvos žiniasklaidoje taip pat pažymima, kad visas laidojimo verslas yra faktiškai monopolinis ir korupciniais ryšiais susijęs su valdininkais.
Vietos žiniasklaidos manymu, tikroji kylančių kainų priežastis yra milžiniškas karstų poreikis dėl perteklinio mirtingumo: dešimtys tūkstančių mirusiųjų nuo koronaviruso nebuvo oficialiai užregistruoti kaip „mirę su COVID-19 diagnoze“; jų mirties išrašuose nurodomos šalutinės ligos, pavyzdžiui, plaučių uždegimas.
Pasiūlymas vėl skelbti priverstines atostogas
Vien per 2020-uosius Rusijoje buvo užregistruota vos 57,6 tūkst. mirusiųjų nuo koronaviruso, atitinkamai tai yra 0,04 proc. visų šalies gyventojų. Šis rodiklis yra gerokai žemesnis už šalis, kurios stipriai nukentėjo nuo pandemijos, pavyzdžiui, JAV ar Ispanijos (po 0,11 proc.).
Tačiau bendras mirusiųjų kiekis Rusijoje 2020-aisiais tiek viršijo ankstesnių metų vidurkį, kad ekspertų vertinimu, perteklinės mirtys nuo koronaviruso pandemijos sudarė 264 tūkst. žmonių.
Vienintelis teigiamas pandemijos statistikos pavyzdys galėtų būti gimstamumas. Pasirodo, Maskvos gyventojai pasinaudojo praėjusių metų „lokdaunu“: nuo gegužės gimstamumas Rusijos sostinėje išaugo 148 proc., lyginant su analogišku praėjusių metų laikotarpiu.
Atsakas į pandemiją – atostogos ir vyresnio amžiaus žmonių izoliavimas namuose
Rusijos vicepremjerė Tatjana Golikova spalio 19-ąją pasiūlė skelbti spalio 30 – lapkričio 7 dienas nedarbo dienomis visoje Rusijoje, o šį siūlymą jau palaikė ir šalies premjeras Michailas Mišustinas. Panašią „visuotinų atostogų“ taktiką Rusija taikė ir anksčiau pandemijos metu.
Taip pat siūloma darbdaviams suteikti 2 nedarbo dienas besiskiepijantiems, o vyresnius nei 60 metų asmenis mėnesiui „išsiųsti“ į nuotolinį darbą. Maža to, turinčius lėtinių susirgimų ir vyresnio amžiaus žmones siūloma vėl „karantinuoti“ namuose.
Darbdaviai taip pat būtų įpareigojami bent 30 proc. darbuotojų palikti dirbti nuotoliniu būdu.
Siūlymą paskelbti apmokamas atostogas visiems rusams dar trečiadienį suskubo patvirtinti šalies prezidentas V. Putinas, patvirtinęs, kad ribojimų teko imtis dėl kilusios epidemiologinės krizės. Jis pažymėjo, kad vakcinacijos lygis Rusijoje yra žemas, todėl tenka imtis papildomų priemonių.
Vangi vakcinacija
Ekspertų manymu, staiga išaugusio užsikrėtimų ir mirtingumo skaičiaus priežastis yra standartinė: daugelis vis dar nenoriai skiepijasi. Nors 2020 rugpjūtį Rusija įregistravo vakciną „Sputnik V“, ir pasiskelbė pirmieji pasaulyje sukūrę vakciną nuo koronaviruso, šiai dienai pilnai vakcinuotų šalyje tėra 32,8 proc. gyventojų.
Tuo metu didžioji dalis Europos yra peržengusi 50 proc. ribą, o lengviausiai su koronavirusu kovojančios valstybės daugeliu atveju yra vakcinavusios daugiau nei 75 proc. savo populiacijos. Dar vasarą V. Putinas žadėjo, kad vakcinacijos lygis sieks 60 proc., pažymima „Handelsblatt“
Kovoti su augančiu užsikrėtimų skaičiumi turėtų padėti privaloma vakcinacija ir nauji viešų renginių draudimai. Iš 85 Rusijos regionų tik 18-oje dar nėra įvestas privalomas valstybės tarnautojų, parduotuvių, bankų ir kai kurių kitų verslo sričių darbuotojų vakcinavimas.