Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
00:55 | Rusijos kariuomenės atitraukimas – tik blefas: Zelenkis skelbia, kad Rusija tęsia bombardavimą
Nepaisant Rusijos pažadų sumažinti karines pajėgas kai kuriose teritorijose, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo naujausiame kreipimesi sakė, kad Ukraina savo gynybos sumažinti neketina.
„Mes galime sakyti, kad signalai, kuriuos gauname derybų metu, yra teigiami, bet Rusija nesumažina sviedinių skaičiaus Ukrainos teritorijoje“, – kalbėjo V. Zelenkis.
Ukrainos prezidentas pridūrė, kad Ukrainos gynyba ir toliau išliks itin didelė, kadangi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir toliau neliepia savo kariuomenei trauktis iš Ukrainos teritorijos.
„Rusijas kariuomenė vis dar turi didelį potencialą tam, kad būtų tęsiamos atakos prieš mūsų valstybę“, – teigė jis.
00:43 | Rusijos kariai galėjo apsinuodyti radiacija: Černobylyje sutrikdė itin pavojingą zoną
Vasario 24 dieną Černobylio atominę elektrinę užėmę Rusijos kariai su savo karine technika važiavo per itin toksišką Raudonojo miško zoną ir sukėlė radioaktyvių dulkių debesis, o tai gali būti itin pavojinga, rašo „Reuters“.
Vietos darbuotojai teigė, kad, Rusijos kariuomenei sutrikdžius itin toksišką zoną aplink Černobylio branduolinės elektrinės nelaimės vietą, okupantai nenaudojo jokios antiradiacinės įrangos, todėl iškilo didelė riziką įkvėpti toksiškų dulkių, kurios galimai vėliau sukels vidinės radiacijos pliūpsnį karių kūne.
00:37 | Nors Irpinė atkovota, sugrįžti čia neįmanoma
Nors Ukrainos karinės pajėgos sugebėjo iš okupantų atsikovoti Irpinės teritoriją, miesto meras teigia, kad kol kas sugrįžti civiliams šioje teritorijoje yra neįmanoma, kadangi Rusija ir toliau vykdo atakas, be to, tam tikrose teritorijose yra primėtyta minų.
Mayor of #Irpen: it is still impossible to return to the city
— NEXTA (@nexta_tv) March 29, 2022
"The city is still being shelled by the enemy, there are many stretch marks, mines and unexploded shells in the city. I ask you very much to stay where you are now". pic.twitter.com/l1muHNsELH
00:18 | Beveik visoje Ukrainoje paskelbtas oro pavojus
Beveik visoje Ukrainos teritorijoje trečiadienio naktį yra paskelbtas oro pavojus.
Be to, pranešama apie apie sprogimus Kyjive, Charkive, ir Chmelnickyje. Taip pat yra pranešimų apie masinį raketų paleidimą į Ukrainą iš Khoyniki rajono, esančio Gomelio regione Baltarusijoje.
❗️Almost all territory of Ukraine is on air alert
— NEXTA (@nexta_tv) March 29, 2022
There is information about explosions in #Kyiv, #Kharkiv and #Khmelnytskyi.
There are reports of a mass launch of rockets towards #Ukraine from the #Khoyniki district of the #Gomel region of #Belarus. pic.twitter.com/akuUQg6tuz
23:48 | Susitarimas – tik grįžus okupantams į savo teritoriją
Pasirašyti susitarimą dėl saugumo garantijų Ukraina galės tik tada, kai Rusijos kariai grįš į savo pozicijas kaip buvo 2022 metų vasario 23 dienomis, sakė Ukrainos nuolatinis atstovas JT Saugumo Taryboje Sergejus Kyslytsya.
22:58 | Okupantai panaudojo hipergarsines raketas
JAV gynybos pareigūnai tvirtina, kad Rusijos karinės pajėgos nenutrauks ugnies, taip pat pastebima, kad okupantai panaudojo hipergarsines raketas, o smūgiai buvo nukreipti į karinius taikinius, rašo „Sky News“.
Karinių oro pajėgų generolas Todas Woltersas sakė, kad Rusija ne kartą paleido itin destruktyvias hipergarsines raketas į karinius taikinius Ukrainoje.
22:36 | Rusija neleidžia evakuoti civilių
Pasak Zaporožės srities gubernatoriaus Oleksandro Staruko, Rusijos okupnatai blokuoja iš anksto sutartus civilių evakuacijos maršrutus iš Enerhodaro ir Berdjansko.
22:11 | Rusijoje užsidaro dar daugiau prekybos vietų
Lenkijos kompanija LPP uždaro „Reserved“, „Cropp“, „House“, „Mohito“ ir „Sinsay“ prekybos vietas Rusijoje.
21:33 | JAV ruošia naujas sankcijas Rusijai
Pasak JAV iždo sekretoriaus pavaduotojo Wally Adeyemo, sankcijos bus nukreiptos į tiekimo grandines, kurios padeda vystyti Rusijos karinį pasirengimą.
Teigiama, kad užkirtus kelią šių grandinių tiekimui, Rusijos gynybos pramonė negalės tinkamai funckionuoti.
21:07 | JAV ir Europa ragina Vakarus neprarasti budrumo dėl Rusijos
Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos lyderiai antradienį paragino Vakarus neprarasti budrumo dėl Rusijos, Maskvai pasiuntus žinią, kad ji sumažins kovos veiksmų mastą prie dviejų Ukrainos miestų.
„Jos susitarė, kad Vakarų ryžtas jokiu būdu negali būti sušvelnintas, kol šis Ukrainai primestas siaubas baigsis“, – sakoma JK ministro pirmininko Boriso Johnsono paskelbtame pranešime.
Rusija apie potencialias deeskalacijos pastangas pranešė po Turkijoje įvykusių derybų su Ukraina. Prieš daugiau nei mėnesį Rusijos prezidento Vladimiro Putino pradėta invazija Ukrainoje jau nusinešė tūkstančius žmonių gyvybių ir dar milijonus gyventojų privertė palikti savo namus.
Kremlius teigė mažinsiantis karinės veiklos mastą prie Kyjivo ir Černihivo miestų.
B. Johnsonas atkartojo skeptišką požiūrį, anksčiau išsakytą JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno (Entonio Blinkeno).
„Ministras pirmininkas pabrėžė, kad privalome vertinti Putino režimą pagal jų veiksmus, o ne žodžius, – sakoma Dauningo gatvės pranešime. – Putinas sukioja peilį atviroje Ukrainos žaizdoje, mėgindamas priversti šalį ir jos sąjungininkes kapituliuoti.“
„Premjeras pabrėžė kitiems lyderiams, kad turime neatlyžti, imdamiesi savo atsako“, – pridūrė B. Johnsono biuras.
20:59 | Okupantai pagrobė ukrainiečių žurnalistę
Zaparožės regione žurnalistę pagrobė Rusijos okupantai, antradienį pranešė Ukrainos nacionalinės žurnalistų sąjungos vadovė.
Skelbiama, kad Rusijos kariškiai pagrobė ukrainiečių žurnalistę Iriną Dubčenko, rašo NEXTA.
Okupantai žurnalistę nugabeno iš Zaparožės regiono į Donecką.
Priduriama, kad ukrainiečių žurnalistė I. Dubčenko savo namuosė slėpė sunkiai sužeistą Ukrainos karį.
In #Zaporozhye region, #Russian servicemen kidnapped Ukrainian journalist Irina Dubchenko, head of the National Union of Journalists of Ukraine said. She was taken to #Donetsk "to conduct investigative actions." Irina hid a seriously wounded #Ukrainian serviceman at her home. pic.twitter.com/Yn8gXwBlrn
REKLAMA— NEXTA (@nexta_tv) March 29, 2022
20:34 | Jungtinė Karalystė stiprins savo karinį buvimą Arktyje
Rusijai įsiveržus į Ukrainą Didžioji Britanija stiprins savo karinį buvimą Arktyje, antradienį paskelbė gynybos sekretorius Benas Wallace'as.
Šis regionas „yra svarbus mūsų komunikacijai, svarbus mūsų prekybai ir mūsų kelionėms, svarbus mūsų laisvėms“, sakė B. Wallace'as lankydamas karius Norvegijoje esančioje Bardufoso bazėje, kuri rengiamos treniruotės veikti žemos temperatūros sąlygomis britų Karališkųjų oro pajėgų, armijos ir Karališkojo jūrų laivyno sraigtasparnių įguloms.
Rusijos karo veiksmai Ukrainoje reiškia, kad Londonas privalo Arktyje intensyvinti žvalgybą ir stebėseną sausumoje ir jūroje, spaudos konferencijoje sakė B. Wallace'as.
20:29 | Rusija naudoja taktinį manevrą
Nors okupantai neva atitraukia dalį karinių pajėgų nuo Kyjivo, Vakarų pareigūnas teigia, kad Rusija taikos derybų su Ukraina nelaiko rimtomis.
Pasak pareigūno, V. Putinas tik naudoja taktinį manevrą, kuriuo siekiama laimėti daugiau laiko.
20:16 | Lenkija draus rusiškos anglies importą
Lenkijos vyriausybė priėmė įstatymo projektą, kuriuo nurodoma drausti rusiškos anglies importą, pranešė šalies ministrų kabineto atstovas.
19:55 | Kremlius: V. Putinas reikalauja, kad „nacionalistai“ Mariupolyje sudėtų ginklus
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad Ukrainos „nacionalistai“, įnirtingai ginantys rusų pajėgų apsuptą pietrytinį Mariupolio uostamiestį, privalo sudėti ginklus, pranešė Kremlius.
Šį reikalavimą Kremliaus vadovas išsakė telefonu kalbėdamasis su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu.
„Buvo pabrėžta, kad siekiant išspręsti sudėtingą humanitarinę situaciją šiame mieste [Mariupolyje], Ukrainos nacionalistų kovotojai privalo liautis priešintis ir sudėti ginklus“, – sakoma Kremliaus pranešime.
Anksčiau antradienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusijos pajėgų vykdoma pietrytinio Mariupolio uostamiesčio apsiaustis prilygsta „nusikaltimui žmoniškumui“.
Rusijos pajėgos laiko apsupusios pietinį Mariupolio miestą, įkalinusios maždaug 160 tūkst. žmonių be maisto, vandens ir medikamentų, ir nuolat jį bombarduoja.
19:34 | Susprogdintas rusų šarvuotis
Ukrainos Generalinis štabas pranešė, kad šalies kariuomenė sunaikino Rusijos šarvuočius „Kamaz Typhoon“.
Teigiama, kad nuo minų atsparūs šarvuočiai yra viena geriausių karinės technikos priemonių, kurią naudoja okupantai.
General Staff: Ukrainian troops destroy Russian Kamaz Typhoon armored vehicle.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 29, 2022
Kamaz Typhoon mine resistant ambush protected (MRAP) vehicles are among the Russian military’s best weapons.
Photo: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook pic.twitter.com/xmBM9Ex5jL
19:12 | Rusų ataka viename iš Ukrainos aerodromų
Rusijos okupantai apšaudė Starokonstantinovo aerodromą Chmelnickio srityje, pranešė miesto meras Nikolajus Melničukas.
Teigiama, kad per Rusijos įvykdytą ataką aukų buvo išvengta, tačiau kuro atsargos visiškai sunaikintos.
#Russian troops attacked the airfield in Starokonstantinov in the #Khmelnytsky region
This was announced by the mayor of the city Nikolai Melnichuk. According to him, there were no casualties, but the stocks of fuel were destroyed. pic.twitter.com/x4XhzuOjJhREKLAMA— NEXTA (@nexta_tv) March 29, 2022
18:44 | Rusijos žodžiais ragina aklai nepasikliauti
Neatsipalaiduoti dėl Rusijos pažadų ragina ir Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono atstovas spaudai, kuris tikina, kad nors miestų bombardavimo atvejų šiek tiek sumažėjo, tačiau Rusija privalo užtikrinti visišką karinių pajėgų išvedimą iš Ukrainos teritorijos, taip pat pasiekti bendrą taikos susitarimą su Ukraina.
18:13 | Užfiksavo Rusijos karinių pajėgų judėjimą
JAV pareigūnai praneša, kad Rusija pradeda atitraukti dalį savo karinių pajėgų, kurios buvo dislokuotas prie pat Ukrainos sostinės Kyjivo. Tai rešikia, kad Rusija keičia savo karinę strategiją.
Tuo metu Ukrainos kariuomenė pranešė pastebėjusios dalies okupantų pajėgų atitraukimą netoli Kyjivo, Černigovo teritorijų.
Socialiniame tinkle taip pat buvo pasidalinta vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip okupantų karinės pajėgos su Rusijos vėliavomis traukiasi iš Kyjivo srities.
Nepaisant to, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas teigia, kad iš Rusijos pusės nėra matoma rimtų, efektyvių ženklų, kurie galėtų reikšti taikos paskelbimą ir ugnies nutraukimą Ukrainos teritorijoje.
Tai liudija ir Maskvos pagrindinio derybininko Vladimiro Medinskio teiginys, kad Rusijos karinių pajėgų atitraukimas nereiškia ugnies nutraukimo.
JAV sekretorius tvirtina, kad Maskva privalo baigti agresiją, nustoti naudoti ugnį ir, žinoma, tęsti pradėtas derybas dėl taikos.
„Viena yra, ką Rusija sako, ir kita – ką daro. Mes susitelkę į pastarąjį dalyką.
<...> Ką Rusija daro – tai tolesnis žiaurus elgesys su Ukraina ir jos žmonėmis, ir tai tęsiasi mums kalbant“, – pridūrė A. Blinkenas.
First signs that some Russian troops are indeed retreating from the Kyiv direction. Large numbers of BMDs with Russian and VDV flags were spotted today on their way from the Ukrainian border to Belarus' Rechitsa and Gomel where they were loaded onto railway platforms. pic.twitter.com/6B5qTsgFRq
— Tadeusz Giczan 🇺🇦 (@TadeuszGiczan) March 29, 2022
17:57 | Ortodoksų patriarchas smerkia „žiaurią invaziją“ į Ukrainą
Pasaulio krikščionių ortodoksų dvasinis lyderis antradienį pasmerkė Rusijos „žiaurią invaziją“ į Ukrainą ir sakė, kad šis karas kelia didžiules kančias.
Stambule reziduojantis Konstantinopolio ekumeninis patriarchas Baltramiejus I, šiuo metu viešintis Varšuvoje, kalbėdamas po susitikimo su ukrainiečių pabėgėliais Rusijos pavadinimo nepaminėjo.
„Paprasčiausiai neįmanoma įsivaizduoti, kiek nuniokojimo ši žiauri invazija sukėlė Ukrainos žmonėms ir visam pasauliui“, – spaudos konferencijoje sakė Baltramiejus I. Jis pridūrė, kad solidarumas su ukrainiečiais „yra vienintelis dalykas, galintis įveikti blogį ir tamsą pasaulyje“.
17:33 | Žvalgyba pasidalijo okupantų užimtų teritorijų Ukrainoje žemėlapiu
Britų žvalgyba antradienį pasidalijo naujausiu žemėlapiu, kuris atksleidžia, kaip Ukrainos teritorijoje yra pasiskirsčiusios Rusijos kariuomenės pajėgos.
An up-to-date map of #Russian occupation troops in #Ukraine according to #British intelligence. pic.twitter.com/n6Oqkg7wni
— NEXTA (@nexta_tv) March 29, 2022
17:28 | Turkija: derybos Stambule žymi didžiausią pažangą nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios
Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čavušohlu) pareiškė, kad antradienį Stambule įvykusios Rusijos ir Ukrainos delegacijų derybos žymi „reikšmingiausią pažangą“ mėginant užbaigti šių abiejų šalių karą.
Po tris valandas trukusių Maskvos ir Kyjivo delegacijų derybų M. Cavusoglu sakė, kad šios diskusijos yra „reikšmingiausia pažanga nuo derybų pradžios“, Maskvai pasiuntus savo pajėgas į Ukrainą.
Ministras pridūrė, kad derybos trečiadienį nebus tęsiamos.
17:16 | Rusų laivą pasiuntęs Ukrainos pasienietis paleistas iš okupantų nelaisvės
Ukrainos pasienietis, sukūręs per visą pasaulį nuskambėjusią frazę „Ruskij korabl, idi na ***“, buvo susigrąžintas iš rusų nelaisvės ir atsiėmė apdovanojimą.
Ukrainos gynėjo frazė akimirksniu tapo kovos su Rusijos kariuomene simboliu. Pasiduoti Rusijos kariuomenei nesutikęs ir rusus „pasiuntęs“ ukrainiečių pasienietis Romanas Gribovas grįžo į gimtąją Čerkasų sritį, patvirtino regiono vadovas Igoris Taburecas.
⚡️The author of the slogan about the #Russian warship returned home
— NEXTA (@nexta_tv) March 29, 2022
Border guard Roman Gribov returned from captivity and received the award "For Services to #Cherkassy Region". pic.twitter.com/u1xjtnIkQP
17:08 | Išsiunčia rusų diplomatus
Olandija iš šalies išsiunčia 17 Rusijos diplomatų. Tuo metu Belgijos atstovai skelbia, kad iš šalies išsiunčia 21 rusų diplomatą, Čekija – 1 rusų atstovą.
Kiek vėliau antradienį Airija pranešė išsiunčianti 4 Rusijos diplomatus, žiniasklaidoje pasirodžius pranešimų, kad šios šalies ambasada Dubline yra tapusi šnipinėjimo židiniu.
Užsienio reikalų ministras Simonas Coveney sakė, kad „keturių aukšto rango pareigūnų buvo paprašyta palikti valstybę“ dėl veiklos, „neatitinkančios diplomatinio elgesio tarptautinių standartų“.
16:55 | Rusijos rublis sustiprėjo derybų dėl Ukrainos pažangos fone, nafta atpigo
Rublio kursas, kurio vertė smarkiai smuko prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, antradienį pasirodžius pranešimams apie pažangą Maskvos ir Kijevo derybose JAV dolerio atžvilgiu sustiprėjo daugiau nei 10 procentų o euro atžvilgiu – apie 1,2 procento.
Maždaug 12.45 val. GMT (13.45 val. Lietuvos) laiku Rusijos valiutos kursas siekė 85,42 rublio už vieną JAV dolerį.
Pastarosiomis savaitėmis rublis buvo nusmukęs iki precedento neturinčio lygio – 150 rublių už vieną JAV dolerį.
Tuo metu Europos akcijų rinkos antradienio naujienų fone auga, gerėjant investuotojų nuotaikoms.
Maždaug 12.25 val. GMT (13.25 val. Lietuvos) laiku Paryžius indeksas CAC 40 buvo ūgtelėjęs 3,4 proc., Frankfurto DAX – 3,2 proc., o Milano FTSE MIB – kiek mažiau nei 3 procentais.
Londono FTSE 100 ūgtelėjo 1,35 procento.
Naftos kainos į naujienas apie pažangą derybose tarp Maskvos ir Kijevo sureagavo daugiau nei 5 proc. nuosmukiu, sumenkus nerimui dėl tiekimo iš Rusijos.
„Brent“ naftos kaina nukrito 6,6 proc. iki maždaug 106,88 JAV dolerio už barelį, o WTI – atpigo maždaug 6,5 proc. iki 99,58 JAV dolerio už barelį.
16:47 | Londone sulaikyta rusų oligarcho superjachta
Dėl taikomų sankcijų Rusijai Jungtinės Karalystės pareigūnai antradienį sulaikė rusų oligarchui priklausančią superjachtą.
Apie 38 mln. svarų sterlingų (daugiau kaip 45 mln. eurų) vertės superjachta, priklausanti rusų oligarchui, buvo sulaikyta Jungtinės Karalystės atstovų iniciatyva dėl Rusijos pradėto ir šiuo metu tebesitęsiančio karo Ukrainoje, rašo „Sky News“.
Teigiama, kad superjachtos, pavadinimu „Phi“, nuosavybė yra itin slepiama, mat laivas registruotas Sent Kitse ir Nevyje įsikūrusioje įmonėje, o pats laivas plaukioja su Maltos vėliava.
Londone areštuota superjachta yra 58,6 metro ilgio, o viduje galima rasti vyno rūsį bei baseiną.
16:16 | J. Bidenas kalbėsis su Aljanso nariais
Baltieji rūmai pranešė, kad JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį telefonu aptars situaciją Ukrainoje kartu su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, Vokietijos kancleriu Olofu Scholzu, taip pat Jungtinės Karalystės ir Italijos premjerais Borisus Johnsonu bei Mario Draghi, rašo CNN.
16:04 | V. Zelenskis: Rusijos puolimas Mariupolyje – „nusikaltimas žmoniškumui“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad Rusijos pajėgų vykdoma pietrytinio Mariupolio uostamiesčio apsiaustis prilygsta „nusikaltimui žmoniškumui“.
„Tai, ką Rusijos pajėgos daro Mariupoliui, yra nusikaltimas žmoniškumui, vykstantis visos planetos akivaizdoje realiu laiku“, – vaizdo ryšiu kreipdamasis į Danijos parlamentą sakė V. Zelenskis.
Jis apkaltino Rusijos pajėgas sprogdinant slėptuves, nors yra žinoma, kad jose slepiasi civiliai gyventojai.
15:51 | ES atmeta V. Putino reikalavimą už dujas mokėti rubliais
Europos Sąjunga, kaip ir didžiosios G7 šalys, atmeta Rusijos Federacijos reikalavimą, kad už dujas būtų atsiskaitoma rubliais.
15:39 | Saugumo garantijos Ukrainai būtų NATO 5-ojo straipsnio analogas
Skelbiama, kad ukrainiečių siūlomoje saugumo garantijų versijoje yra numatytos tokie tai įsipareigojančių padaryti šalių veiksmai: per tris paras Ukraina gali paprašyti šalių konsultacijos ir vėliau prašyti užtikrinti oro erdvės uždarymą, suteikti reikiamą ginkluotę ar karinę pagalbą.
Galiojant šiam susitarimui, Ukrainos teritorijoje nebus užsienio šalių karinių bazių, užsienio šalių karinių dalinių ir šalis neįsitrauks į karines-politines sąjungas.
Rusijos atstovas V. Medinskis patvirtino gavęs Ukrainos siūlymus dėl šalies neutraliteto garanto, o taip pat ir dėl paties neutraliteto ir nebranduolinės valstybės statuso įsipareigojimų.
Ukraina pažymi, kad referendumas ir visi kiti su šiuo susitarimu susiję teisiniai veiksmai, pavyzdžiui, ratifikavimas Radoje, turi vykti visiškos taikos metu – Rusija privalės iki tol atitraukti kariuomenę.
Dėl Krymo derybinės grupės numato tokią schemą: per 15 metų surengti dvipuses derybas dėl Krymo ir Sevastopolio statuso.
Per šį laikotarpį abi šalys įsipareigoja nenaudoti ginkluotųjų pajėgų klausimo sprendimui. Dėl laikinai Rusijos okupuotų Luhansko ir Donecko teritorijų taip pat „išskirtas klausimas, kurį turėtų aptarti Ukrainos ir Rusijos prezidentai“.
Skelbiama, kad konsultacijos su garantiją suteikiančiomis valstybėmis jau pradės, o „jau po dviejų savaičių derybos gali tapti daugiašalėmis“.
15:20 | Ukrainos premjeras: šalies ekonomika dėl karo susitraukė daugiau nei trečdaliu
Ukrainos vyriausybės vadovas Denysas Šmyhalis antradienį pareiškė, jog šalies ekonomika dėl Rusijos invazijos susitraukė mažiausiai 35 procentais.
„Matome, kad dabar, vykstant kariniams veiksmams, be to, pirmasis šokas nuo karo pradžios dar nepraėjo, mūsų vertinimais bendrojo vidaus produkto kritimas pasideda nuo 35 proc.“, – sakė jis.
Premjeras konstatavo, kad kariniai susirėmimai vyksta 10 šalies sričių, kuriose įsikūrusios įmonės, sukuriančios apie 50 proc. BVP.
„Toliau viskas priklausys nuo to, kaip atsigaus ekonomika ir verslas, nuo eksporto sektorių, kurių produkcijos tiekimą į Europą perorientuojame iš jūros į geležinkelių transportą. Visa tai taip pat turės įtakos BVP“, – pabrėžė D. Šmyhalis.
Praėjusią savaitę Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vykdomoji direktorė Kristalina Georgieva pareiškė, kad Ukrainos ekonomika dėl karo gali sunykti trečdaliu, palyginti su lygiu, buvusiu prieš Rusijos invazijos pradžią.
Anot TVF, duomenys apie BVP kritimą karo metu (Irake, Libane, Sirijoje, Jemene) rodo, kad metinis nuosmukis gali siekti 25-35 procentus.
Ukrainos nacionalinės statistikos tarnybos negalutiniais duomenimis, 2021-aisiais BVP padidėjo 3,4 procento.
15:11 | Rusijos gynybos ministerija skelbia atsitraukusi nuo Kyjivo
Rusijos kariuomenės patikino, kad nuo Kyjivo atsitraukė savo noru, o ne todėl, kad sulaukė aršaus ukrainiečių pasipriešinimo.
„Dėl to, kad derybos su Ukraina vystosi praktinėje plotmėje, priimtas sprendimas ženkliai sumažinti karinį aktyvumą Kyjivo ir Černihivo kryptimis“, – skelbiama Rusijos gynybos ministerijos pranešime.
15:05 | Podolyakas: dėl garantijų suteikimo spręs referendumas Ukrainoje
Išsamiau apie planuojamus susitarimo veiksmus papasakojo Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podolyakas. Jo teigimu, iš pradžių bus surengtas referendumas, kuriame Ukrainos piliečiai išsakys savo nuomonę dėl šio susitarimo ir dėl to, kaip jis turės veikti. Tuomet seks (garantijų suteikimo) ratifikacija suinteresuotų šalių parlamentuose ir pačios Ukrainos parlamente.
„Tai yra esminė sąlyga. Tai yra mes turime sulaukti visuomenės palaikymo, kad susitarimas iš tiesų taptų mus visus suvienijantis“, – pažymėjo jis.
M. Podolyako teigimu, Krymo klausimas buvo išskirtas derybų susitarimo dokumente: Ukraina ir Rusija tuo metu, kol vyks derybos, turėtų nenaudoti karinės jėgos dėl Krymo klausimo sprendimo.
ORDLO (okupuotos Luhansko ir Donecko teritorijos) taip pat yra išskirtos į atskirą sutarties punktą, kuris bus aptariamas derybose tarp Ukrainos ir Rusijos prezidentų, aiškino M. Podolyakas. Jis taip pat pažymėjo, kad visi ginčytini klausimai yra daugmaž aptarti, o „Ukrainos pasiūlymai yra pateikti“.
14:57 | Dar labiau išaugo aukų skaičius
Per Rusijos puolimą Mykolajive žuvo mažiausiai 9 žmonės.
Rusijos pajėgos kovo 29 d. rytą sugriovė Mykolaivo regiono valstybės administracijos pastatą. Mažiausiai 9 žmonės buvo rasti po griuvėsiais, dar 22 buvo sužeisti, pranešė Valstybinė gelbėjimo tarnyba.
14:53 | Pirmieji derybų atgarsiai
Ukraina pažymėjo, kad pirmoji derybinė pergalė – persikėlimas iš Baltarusijos į Turkiją, kuri yra matoma kaip viena iš Ukrainos saugumą garantuojančių šalių.
Ukrainos derybinės grupės vadovas Davidas Arachamija pažymėjo, kad pasiūlyta nauja šalies saugumą „neutraliteto“ atveju garantuojančių šalių grupė: Didžioji Britanija, Kinija, JAV, Turkija, Prancūzija, Kanada, Italija, Lenkija ir Izraelis. Jos veiktų tarptautinės sutarties pagrindu. Šios šalys turėtų teisinę galimybę uždaryti oro erdvę, jeigu to pareikalautų Ukraina.
„Mes turime nesureguliuotus klausimus dėl ORDLO (laikinai Rusijos okupuotos Ukrainos teritorijos) ir Krymo, todėl (saugumo) garantai neveiks šiose teritorijose. Kai kurios iš šalių jau davė pirminį sutikimą. Tai tokia sistema, kurios pagrindu mes norime pastatyti naują Ukrainos ateitį. Taip pat šie garantai turėtų padėti stoti į ES“, – pareiškė D. Arachamija.
Delegacijos atstovo teigimu, dabartinė saugumo garantijų sistema yra neveiksminga, „kas akivaizdu pažiūrėjus į Mariupolį ir Charkivą“.
„Mes susitarėme, kad visos saugumą garantuojančios šalys ne tik netrukdys mūsų stojimo į ES procesui, bet prisidės prie jo“, – aiškino D. Arachamija.
14:42 | Vyko „intensyvios konsultacijos“
Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas antradienį apibūdino kai kuriuos klausimus, kurie buvo aptarti antradienį Stambule vykusiose Rusijos ir Ukrainos derybose, kurios dabar jau baigėsi, sakydamas, kad keliais klausimais vyko „intensyvios konsultacijos“, praneša CNN.
„Svarbiausia yra susitarimas dėl tarptautinių saugumo garantijų Ukrainai. Tik šiuo susitarimu galime užbaigti karą taip, kaip to reikia Ukrainai“, – sakė Podoliakas, turėdamas omenyje ilgalaikę Ukrainos vyriausybės poziciją, kad Ukraina priims neutralų statusą tik tuo atveju, jei jis bus privalomas saugumo garantijoms.
Antroji klausimų grupė, pridūrė Podoliakas, yra „paliaubų klausimas, kad būtų galima išspręsti visas humanitarines problemas“.
Ukrainos pareigūnai sakė, kad miestus, kuriuos Rusija smarkiai bombardavo, įskaitant apgultą Mariupolio uostamiestį, ištiko didžiulė humanitarinė krizė.
M. Podoliakas taip pat užsiminė apie vaizdo įrašus ir kitus pasirodžiusius įrodymus apie akivaizdų netinkamą elgesį su kaliniais ir kitus galimus ginkluoto konflikto įstatymų pažeidimus.
„Taip pat noriu pabrėžti, kad šiandien turime dar vieną problemą, kuri auga – karo eskalavimo, neapykantos eskalavimo, karo taisyklių pažeidimų eskalavimo problemą ne tik mūšio lauke“, – sakė M. Podoliakas.
14:20 | Turkijos žiniasklaida: derybos baigėsi
Apie tris valandas trukusios Rusijos ir Ukrainos delegacijų derybos Stambule baigėsi, praneša Turkijos žiniasklaida.
Kol kas neaišku, ar derybos tęsis ir trečiadienį, kaip planuota anksčiau. Ukrainos naujienų agentūra UNIAN skelbia, kad Ukrainos ir Rusijos delegacijų nariai paliko derybų vietą. Jie atsisakė sustoti suteikti komentarų žiniasklaidai.
Tebevykstant deryboms vienas iš Ukrainos delegacijos narių – prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailo Podoliakas įvardijo esminius Ukrainos siekius derybose:
„Besąlyginės saugumo garantijos Ukrainai, paliaubos, veiksmingi sprendimai dėl humanitarinių koridorių ir humanitarinių vilkstinių, šalių karo taisyklių ir papročių laikymasis. Sunkios derybos dėl taikos mūsų šalyje“.
14:15 | Mykolajive išaugo aukų skaičius
Anksčiau pranešėme apie raketos smūgį į administracinį pastatą pietiniame Mikolajivo mieste.
Pareigūnai patvirtino, kad per išpuolį, per kurį buvo nugriauta centrinė pastato dalis, žuvo trys žmonės, o dar 22 buvo sužeisti.
13:56 | Kremlius: Abramovičius derybose dalyvauja neoficialiai
Kremliaus atstovas Dmitrijus Medvedevas teigia, kad Rusijos oligarchas Romanas Abramovičius dalyvauja dabartinėse Rusijos ir Ukrainos derybose Stambule, Turkijoje, tačiau nėra oficialus Rusijos delegacijos narys.
Abramovičius „padeda“ „užtikrinti tam tikrus ryšius tarp Rusijos ir Ukrainos pusių“, pridūrė jis.
Be to, kaip tvirtino D. Peskovas, R. Abramovičiaus dalyvavimui derybose pritarė ir Rusijos, ir Ukrainos delegacijos.
13:37 | Ukraina skelbia apie Rusijos pulkininko likvidavimą prie Charkivo
Mūšių šalia Charkivo metu Ukrainos kariuomenė likvidavo 200-osios atskiros motorizuotų šaulių brigados vadą, pulkininką Denisą Kurilą, skelbia Ukrainos sausumos pajėgos.
Pažymima, kad 200-oji brigada patyrė didžiausių nuostolių Rusijos karo Ukrainoje metu. Turimais Ukrainos kariuomenės duomenimis, Ukrainos teritorijoje buvo visiškai sunaikintos dvi 200-osios brigados batalioninės taktinės grupės. Bendri šio dalinio nuostoliai viršija 1,5 tūkst. karių.
Anksčiau Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovičius skelbė, kad Rusijos karo prieš Ukrainą metu žuvo 645 iš 648 batalioninių taktinių grupių, kurios priklausė 200-ajai brigadai.
13:19 | Analitikai: Rusija vis dar ketina užimti Kyjivą
Nepaisant Kremliaus tvirtinimo, kad kare nuo šiol suteiks daugiau dėmesio Rytų Ukrainoje, JAV karo analitikai teigia, kad Rusija neketina išsižadėti Kyjivo šturmo. Tai antradienį paskelbė JAV karo studijų institutas savo naujausioje karo Ukrainoje analizėje.
Analitikų teigimu, Rusijos pajėgos neatsisakė savo tikslo užimti Kyjivą, nepaisant Kremliaus tvirtinimų, kad jos sutelks dėmesį į Rytų Ukrainą. Taip pat analizėje rašoma:
- Ukrainos ginkluotosios pajėgos atkovojo Irpinę, esančią į šiaurės vakarus nuo Kyjivo, o Ukrainos kontratakos aplink sostinę greičiausiai sutrukdys Rusijos operacijoms jį apsupti.
- Rusijos pajėgos buvo sustabdytos šiaurės rytų Ukrainoje ir pastarąją parą nevykdė puolimo operacijų Černihivo, Sumų ar Charkivo miestuose.
- Rusijos pastangos buriant naujus šauktinius gali būti nepakankamos siekiant aprūpinti kariuomenę pasirengusiais kovoti kariais. Parengtų karių gretos yra per mažos, o naujų šauktinių parengimas gali užtikti mėnesius.
- Rusijos kariuomenė tikriausiai jau dislokavo daugumą savo atsargų Ukrainoje. Nepatikslinti daliniai ir toliau dislokuojami, tačiau pareigūnai pastebėjo „ženkliai sumažėjusį eismo intensyvumą iš Rusijos Federacijos gilumos“.
- Savo ruožtu Ukrainos karinės pajėgos teigia, kad Rusijos pajėgos persigrupuoja, kad atnaujintų dideles operacijas, skirtas užimti visas Donecko ir Luhansko sritis.
13:05 | Pasirodė „pradingėlis“ Šoigu
Daugiau nei dvi savaites iš viešumos dingęs Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pasirodė viename iš valdžios posėdžių. Anksčiau buvo skelbta apie vieno iš svarbiausių Kremliaus žmonių dingimą, sietą su pablogėjusia sveikatos būkle.
Susitikime su Rusijos ginkluotųjų pajėgų vadovybe pasirodęs S. Šoigu paskelbė, kad „spec. karinės operacijos Ukrainoje pirmojo etapo pagrindinės užduotys yra sėkmingai įvykdytos“.
Jo teigimu, Ukrainos kariuomenei buvo suduotas žymus smūgis, o tai leidžia susikoncentruoti ties „pagrindine užduotimi – išlaisvinti Donbasą“. Donbasas yra Ukrainos rytuose esanti turtinga iškasenomis teritorija, kurioje jau nuo 2014-ųjų vyksta karo veiksmai. Rusija į karo veiksmus įsitraukė ne viešai – tiekdama ginkluotę ir finansuodama vietos smogikus-separatistus. Šių metų vasario 24-ąją V. Putinas paskelbė apie „spec. operaciją“ (taip Rusijoje vadinamas karas su Ukraina, – red. past.), kurios tikslas yra Ukrainos geopolitinis neutralitetas ir Donecko bei Luhansko administracinių sričių „išlaisvinimas“.
12:48 | Černihive žuvo jau 400 žmonių
Civilių aukų daugėja. Rusijos karinės pajėgos Černihive jau nužudė apie 400 žmonių, sakė meras Atrošenka. Dar keli šimtai sužeistųjų miesto gyventojų dabar guli ligoninėse.
12:43 | TATENA vadovas atvyko į Ukrainą aptarti branduolinės saugos
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi atvyko į Ukrainą „aptarti šios šalies branduolinių objektų saugos ir saugumo“, antradienį pranešė Jungtinių Tautų branduolinės energetikos priežiūros agentūra.
„Generalinio direktoriaus vizito tikslas – inicijuoti skubią paramą Ukrainos branduolinių objektų saugai ir saugumui“, – nurodė TATENA išplatintame pranešime.
11:55 | Patarė nieko nevalgyti ir gerti
Prieš prasidedant šios dienos deryboms Stambule, Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba visiems, vykstantiems į derybas su Rusijos Federacija, patarė „nieko nevalgyti ir negerti, pageidautina neliesti jokio paviršiaus“.
Jis kalbėjo per interviu Ukrainos naujienų kanalui „Ukraina 24“.
Įspėjimas buvo paskelbtas po įtariamo Rusijos milijardieriaus Romano Abramovičiaus ir Ukrainos derybininkų apnuodijimo anksčiau šį mėnesį per taikos derybas Ukrainos ir Baltarusijos pasienyje.
11:36 | Kremlius grasina nutraukti dujų tiekimą Europai, jei už jas nebus mokama rubliais
Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai pareiškė, jog rusiškų gamtinių dujų tiekimas Europai gali būti nutrauktas, jei už jas nebus mokama Rusijos rubliais.
„Nežinau, kas nutiks, kai jie atmes šią galimybę. Kai tik sužinosime apie galutinį sprendimą, svarstysime kaip toliau elgtis. Tačiau neabejotinai labdara neužsiimsime ir dujų Vakarų Europai nemokamai netieksime“, – JAV transliuotojai PBS sakė Dmitrijus Peskovas.
„Nebus apmokėjimo, nebus dujų“, – pridūrė jis.
11:12 | Ukraina sako tęsianti civilių evakuaciją
Ukraina antradienį pranešė, kad vėl atidaro humanitarinius koridorius civiliams evakuoti iš karo nuniokotų regionų, po to, kai išvakarėse Kyjivas pareiškė laikinai stabdantis evakuaciją dėl galimų Rusijos pajėgų „provokacijų“.
„Šiandienai sutarta dėl trijų humanitarinių koridorių“, – vaizdo žinutėje platformoje „Telegram“ sakė vicepremjerė Iryna Vereščuk.
Pirmadienį ji skelbė, kad Ukrainos „žvalgyba pranešė apie galimas okupantų provokacijas humanitarinių koridorių maršrutuose“, todėl saugumo sumetimais jie nebuvo atidaryti.
10:59 | Oficialu: Romanas Abramovičius yra derybose Stambule
Rusijos oligarchas Romanas Abramovičius išties yra Stambule, Turkijoje, vykstančiose Ukrainos ir Rusijos derybose. Nors jis nesėdi prie derybininkų stalo, kadruose iš derybų matyti, kad jis sėdi derybų erdvėje su vertimo ausinėmis.
10:50 | Sumombarduotas Mykolajivo administracijos pastatas
Rusija šįryt paleido raketą į Mykolajivo administracijos pastatą. Pasak naujienų agentūros AFP žurnalistų, esančių įvykio vietoje, iš po griuvėsių ištraukti du žmonės, taip pat dar yra dingusių. Sprendžiant iš pateiktos vaizdinės medžiagos, administracijos pastatas buvo faktiškai sugriautas – raketa pataikė į patį vidurį ir pridarė milžiniškų nuostolių.
Praėjus kelioms valandoms po raketos smūgio Mykolajive dar sykį suskambo oro pavojaus sirena: regiono oro gynybos pajėgos perspėjo apie iš Krymo pakilusius naikintuvus ir perspėjo visus miesto gyventojus pasitraukti į slėptuves.
Mykolaiv region administration after the Russian missile strike pic.twitter.com/rXu9thVUGF
— Oleh Novikov 🇺🇦 (@olehbatkovych) March 29, 2022
10:45 | Erdoganas ir Abramovičius pasikalbėjo prieš derybas
Abramovičius kalbėjosi su R. T. Erdoganu prieš Rusijos ir Ukrainos derybas Stambule, skelbiama „Topor“ „Telegram“ kanale.
„Reuters“ šiuo metu cituoja du šaltinius, teigiančius, kad R. Abramovičius dalyvauja Stambulo taikos derybose tarp Rusijos ir Ukrainos.
10:26 | Erdoganas: tiek Rusija, tiek Ukraina turi „pagrįstų rūpesčių“
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas rusų ir ukrainiečių delegacijoms, susirinkusioms tęsti tiesioginių taikos derybų, antradienį pareiškė, kad „abi šalys turi pagrįstų rūpesčių“.
Derybos turi prasidėti vėliau antradienį Stambulo Dolmabachčės rūmuose. Rusijos sukeltas karas Ukrainoje pareikalavo tūkstančių gyvybių, daugiau kaip 10 mln. žmonių buvo priversti palikti savo namus.
10:04 | Rusijos raketos smogė miestui šalia Zaporižios AE
Rusijos raketos smogė taikiniui netoli Nikopolio Dniepropetrovsko srityje. Miesto valdžia skelbia, kad aukų nebuvo.
Pats miestelis yra įsikūręs netoli nuo Zaporižios atominės elektrinės, esančios kitoje upės pusėje.
10:00 | Prasideda derybos
10 val. ryto Ukrainos ir Rusijos delegacijos sėda prie derybų stalo Stambule. Jose tarpininko vaidmens imasi Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, kuris pareiškė, kad tikisi derybų proveržio.
„Atėjo laikas, kad Rusijos ir Ukrainos derybos atneštų rezultatų“, – pareiškė R. T. Erdoganas.
Pranešama, kad šiuo metu Stambule yra ir Rusijos oligarchas Romanas Abramovičius, tiesa, kol kas nėra patvirtinta, ar jis sukinėjasi ir tarp pačių derybininkų. Nexta teigimu, R. Ambaramovičius taip pat yra tarpininkas derybose.
#Ukrainian delegation arrives for talks with #Russia in #Istanbul's Dolmabahce Palace.
— NEXTA (@nexta_tv) March 29, 2022
Oligarch Roman #Abramovich, who acts as a mediator in the negotiations is also there. pic.twitter.com/qOP84FrOPS
R. Abramovičius ir Ukrainos derybininkai anksčiau šį mėnesį tapo įtariamos apnuodijimo atakos, kuria, manoma, Maskvos griežtosios linijos šalininkai siekė sužlugdyti taikos derybas, taikiniais, pirmadienį pranešė laikraštis „The Wall Street Journal“.
Pranešama, kad milijardierius verslininkas, kuriam Vakarų šalys, siekdamos daryti spaudimą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui dėl jo invazijos į Ukrainą, neseniai pritaikė sankcijas, keliavo tarp Kyjivo, Maskvos ir kitų derybų vietų.
09:47 | FT: Rusija atsisako dviejų reikalavimų iš Ukrainos
Britų leidinys „Financial Times“, remdamasis net keturiais šaltiniais, paskelbė galimą Rusijos ir Ukrainos derybų turinį. Teigiama, kad Rusija atsisako savo ankstesnių „denacifikacijos“ ir „demilitarizacijos“ reikalavimų.
Antradienį Turkijoje prasidėsiančiose derybose rusų derybinė grupė tariamai atsisako „denacifikacijos“, „demilitarizacijos“ ir rusų kalbos specialaus statuso Ukrainoje įstatymuose.
Iš Ukrainos vis dar yra reikalaujama atsisakyti narystės NATO, o taip pat branduolinio ginklo kūrimo programų ar užsienio šalių karinių bazių kūrimo.
Ukraina taip pat turėtų gauti saugumo garantijas iš 11 šalių: Rusijos, JAV, Didžiosios Britanijos, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Kinijos, Italijos, Lenkijos, Izraelio ir Turkijos.
Ukrainos stojimo į Europos Sąjungą galimybė nėra atmetama.
Sudėtingiausia situacija – Krymo ir Donbaso statusas, rašoma „Financial Times“. Šis klausimas gali būti atidėtas iki asmeninio V. Putino ir V. Zelenskio susitikimo. Ukraina nėra pasirengusi pripažinti savo sienų susitraukimo, tačiau gali būti, kad bus bandoma situaciją išspręsti „pažadu nebandyti jėga atsiimti pusiasalį ir rytinius regionus“.
Leidinio kalbintų šaltinių teigimu, Ukraina ir Vakarai skeptiškai vertina tikruosius V. Putino ketinimus, manydami, kad šis gali panaudoti derybas kaip „dūmų uždangą“, siekdamas papildyti savo karines pajėgas ir planuodamas naują puolimą.
09:31 | Rusijos pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 17 200 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai sunaikino 127 lėktuvus, 129 sraigtasparnius, 597 tankus, 1710 šarvuočių, 303 artilerijos pabūklus, 96 raketų sistemas, 7 laivus, 1178 mašinas, 73 kuro cisternas, 71 bepilotį orlaivį, 54 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas bei 21 specialiosios įrangos vienetą.
09:22 | JK: Rusija perkelia savo pajėgas
Jungtinės Karalystės gynybos ministerija paskelbė savo kasdienį karo Ukrainoje vertinimą. Jame teigiama, kad Ukrainos pajėgos surengė „lokalizuotas“ atsakomąsias atakas į šiaurės vakarus nuo Kyjivo, o rusai buvo atstumti iš kelių pozicijų.
Tačiau ministerija perspėja, kad Rusijos pajėgos vis dar kelia didelę grėsmę sostinei dėl savo smogiamųjų pajėgumų.
Pietuose, kaip rašoma ataskaitoje, Rusija tęsė puolimą prieš Mariupolį intensyviai apšaudydama miestą, bet Ukrainos pajėgos tebekontroliuoja miesto centrą.
Kitur Rusijos kariai „išlaiko blokavimo pozicijas, bandydami pertvarkyti ir perstatyti savo pajėgas“, rašoma pranešime.
08:45 | Rusijos invazija Ukrainoje yra Sirijos karo „atkartojimas“
Rusijos puolimas Ukrainoje panašus į jos veiksmus Sirijos kare, antradienį pareiškė tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“, reikšdama susirūpinimą dėl galimų karo nusikaltimų, augant civilių aukų skaičiui per jau ilgiau nei mėnesį trunkančią Maskvos invaziją.
„Tai, kas vyksta Ukrainoje, atkartoja tai, ką matėme Sirijoje“, – sakė „Amnesty International“ vadovė Agnes Callamard naujienų agentūrai AFP.
Ji kalbėjo Johanesburge, kur pristatė organizacijos metinę ataskaitą apie žmogaus teisių padėtį pasaulyje.
„Vykdomos tyčinės atakos prieš civilinę infrastruktūrą“, – sakė A. Callamard, kaltindama Rusiją, kad ši paverčia humanitarinius koridorius „mirtinais spąstais“.
„Ukrainoje matome tuos pačius dalykus, kuriuos Rusija darė Sirijoje“, – sakė ji.
08:45 | Per karą žuvo 144 vaikai
Per Rusijos invaziją į Ukrainą iki šiol iš viso žuvo 144 vaikai, o daugiau nei 220 buvo sužeisti, pranešė Ukrainos generalinė prokuratūra ir pridūrė, kad šie skaičiai tikriausiai yra daug didesni, nes mirties atvejų Mariupolyje dar nepatvirtinta.
Per apšaudymus apgadintos 773 švietimo įstaigos, iš kurių 75 buvo visiškai sunaikintos.
08:40 | Ukraina: Rusijos raketų smūgiai Charkivo srityje išlygina namus
Rusijos ginkluotosios pajėgos pirmadienį surengė raketų smūgį Liubotyno miestelyje Charkivo šiaurės rytuose ir sugriovė kelis namus, pranešė Ukrainos pareigūnai.
Charkivo apygardos prokuratūra „Telegram“ pranešime teigia, kad per ataką buvo sužeisti septyni žmonės. Pareigūnai iš griuvėsių ištraukė vieno žmogaus kūną.
08:26 | Ukraina sako turinti įrodymų, kad Rusijos pajėgos panaudojo uždraustus ginklus
Ukraina turi įrodymų, kad Rusijos pajėgos panaudojo uždraustas kasetines bombas dviejuose pietiniuose šalies regionuose, pirmadienį pareiškė generalinė prokurorė Iryna Venediktova.
Kasetinės bombos smūgio teritorijoje paskleidžia dešimtis mažų sprogstamųjų užtaisų. Dalis jų gali iš karto nesprogti ir iš esmės tapti priešpėstinėmis minomis, keliančiomis pavojų civiliams gyventojams ilgą laiką po karo pabaigos.
Tokios žmogaus teisių organizacijos kaip „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“ teigia surinkusios įrodymų, kad kasetinės bombos panaudotos teritorijose, kur buvo ukrainiečių civilių gyventojų.
„Turime įrodymų, kad kasetinės bombos buvo panaudotos Odesos ir Chersono srityse“, – sakė I. Venediktova.
08:03 | J. Bidenas sako neišsižadantis savo pareiškimo, kad V. Putinas negali likti valdžioje
JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį sakė neišsižadantis savo savaitgalio pareiškimo svarbioje kalboje, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas „negali likti valdžioje“, ir teigė, kad jis išreiškė asmeninį „pasipiktinimą“.
„Nieko neišsižadu... Noriu aiškiai pasakyti, kad nei tada, nei dabar neišreiškiau politikos pokyčio. Reiškiau asmeninį moralinį pasipiktinimą, kurį jaučiu – už savo asmeninius jausmus neatsiprašinėju“, – pareiškė prezidentas žurnalistams Baltuosiuose rūmuose.
J. Bideno pareiškimą, nuskambėjusį šeštadienį Varšuvoje, baigiantis jo trijų dienų diplomatijos maratonui, respublikonai pavadino neapdairiu, o nepriklausomi analitikai reiškia susirūpinimą, kad tokie pasisakymai net gali pailginti dabar vykstantį karą.
07:53 | Ukrainos kariuomenė sunaikino dar 8 Rusijos lėktuvus
Rusija ir toliau atakas raketomis, siekdama „visiškai sunaikinti Ukrainos miestų infrastruktūrą ir gyvenamuosius kvartalus“, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
Tokie išpuoliai laikinai okupuotuose Kyjivo, Zaporižios, Černihivo, Chersono ir Charkivo regionuose pažeidžia tarptautinės humanitarinės teisės reikalavimus, todėl Rusijos kariai ir toliau terorizuoja civilius gyventojus, sakė pareigūnai.
„Gyvenamieji namai šaudomi, apiplėšiami, žmonės pagrobiami ir laikomi įkaitais“, – rašoma pranešime.
Pasak pareigūnų, per pastarąją parą iš viso buvo sutrukdytos septynios Rusijos atakos, sunaikinta 12 tankų ir 10 kovinių mašinų.
Pranešama, kad Ukrainos oro pajėgos pirmadienį taip pat smogė 17 oro taikinių, įskaitant 8 lėktuvus, 3 sraigtasparnius, 4 bepiločius orlaivius ir 2 sparnuotas raketas.
07:32 | Ukraina išlaisvino Irpinę
Ukrainos pajėgos išlaisvino Kyjivo priemiestį Irpinę, vėlai pirmadienį per televiziją pranešė vidaus reikalų ministras Denysas Monastyrskis.
„Iš tikrųjų dabar tai vyksta lygiagrečiai: ginkluotosios pajėgos žengia pirmyn, policija žengia pirmyn, ir iš karto vyksta visiškas gatvių valymas... Taigi, miestas jau išlaisvintas, bet jame vis dar pavojinga būti“, – sakė D. Monastyrskis.
Irpinės meras Oleksandras Markušinas anksčiau pirmadienį savo „Telegram“ kanale paskelbė, kad Rusijos kariai buvo išvyti iš miestelio, esančio prie strategiškai svarbaus šiaurės vakarinio įvažiavimo į Kyjivą.
07:14 | JK: Rytų Ukrainoje veikia samdiniai iš Rusijos „Wagner“ grupės
Rusijos „Wagner“ grupė pasiuntė savo samdinius į Rytų Ukrainą, pirmadienį pranešė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija ir pridūrė, kad po Rusijos nesėkmių kovose tikriausiai dalyvaus daugiau kaip 1 000 samdinių.
„Rusijos privati karinė bendrovė „Wagner“ dislokuota Rytų Ukrainoje“, – tviteryje pranešė Gynybos ministerija.
„Manoma, kad į kovines operacijas bus pasiųsta daugiau kaip 1 000 samdinių, įskaitant vyresniuosius organizacijos lyderius“, – teigė ministerija.
Prezidentui Vladimirui Putinui artima laikoma „Wagner“ ir jos samdiniai įtariami pažeidimais Malyje, Libijoje ir Sirijoje.
„Dėl didelių nuostolių ir iš esmės sustojusios invazijos Rusija greičiausiai buvo priversta perkelti „Wagner“ personalą į Ukrainą operacijų Afrikoje ir Sirijoje sąskaita“, – teigė JK gynybos ministerija.
Praėjusią savaitę JK dėl vasario 24 dieną pradėtos invazijos į Ukrainą paskelbė daugiau sankcijų Rusijos fiziniams ir juridiniams asmenims, įskaitant „Wagner“.
06:43 | Zelenskis sureagavo į Vakarų užuominas
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naujausioje savo naktinėje kalboje griežtai sureagavo į bet kokias kalbas apie sankcijų Rusijai stabdymą ar griežtinimą tik kraštutiniu atveju. Jo teigimu – tikslas turėtų būti užtikrinti, kad sankcijos veiktų ir jų nebūtų galima apeiti.
Ukrainos lyderiui pyktį kelia kalbos, kad griežtesnių sankcijų būtų imtasi tik tokiu atveju, jei Rusija kare panaudotų nekonvencinius ginklus.
„Tik pagalvokite, kuo viskas virto. Laukiame cheminio ginklo... Mes, gyvi žmonės, turime laukti... Argi viskas, ką daro ir jau padarė Rusijos kariuomenė, nenusipelno naftos embargo? Ar fosforo bombos to nenusipelnė? Ar to nenusipelnė apšaudyta chemijos gamyba ar atominė elektrinė?
V. Zelenskis paragino Vakarus, kad sankcijų paketai būtų „veiksmingi ir esminiai“.
„Jei sankcijų paketai yra silpni arba neveikia pakankamai, jei juos pavyksta apeiti, tai Rusijos vadovybei sukuria pavojingą iliuziją, kad jie gali ir toliau sau leisti tai, ką daro dabar. O ukrainiečiai už tai moka savo gyvybėmis. Tūkstančiais gyvybių“, – sakė V. Zelenskis.
06:23 | Ukrainos delegacija atvyko į derybas
Ukrainos delegacija atvyko į Stambulą, Turkiją, taikos deryboms su Rusijos kolegomis. Delegacijai vadovauja Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas ir prezidento kanceliarijos vadovas Mychailo Podolyakas.
Grupė teigia, kad jų svarbiausias prioritetas yra užtikrinti paliaubas, nors skeptiškai vertinama, ar tai tikėtina.
Akis į akį pokalbius, pirmuosius po daugiau nei dviejų savaičių, ves Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
Planuojama, kad susitikimas prasidės antradienį 10:00 vietos (ir Lietuvos) laiku.
06:06 | Kaltina Vakarus užgrobus turtą
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, atsiliepdamas apie Vakarų sankcijas invaziją į Ukrainą padėjusiai Rusijai sako: „Nestumkite mūsų į kampą“. D. Peskovas sankcijas apibūdino kaip karą prieš Rusiją prekyboje.
„Deja, tos sąlygos, jos gana nedraugiškos. Ir jos mums yra priešai, panašios į priešus. Įėjome į fazę, totalinio karo fazę. O mes, Rusijoje, jaučiamės esantys kare, nes Vakarų Europos šalys, JAV, Kanada, Australija, jos iš tikrųjų – iš tikrųjų – veda karą prieš mus prekyboje, ekonomikoje, užgrobdamos mūsų turtą, užgrobdamos mūsų lėšas, blokuodami mūsų finansinius santykius.
Ir mes turime prisitaikyti prie naujos realybės. Jūs turite suprasti Rusiją. Jūs turite suprasti Rusiją“, – duodamas interviu PBS sakė D. Peskovas.
Kalbėdamas apie Rusijos nuolatinę įtampą su NATO, Peskovas sakė:
„Porą dešimtmečių mes kalbėjome kolektyviniams vakarams, kad bijome jūsų NATO judėjimo į rytus. Mes taip pat bijome, kad NATO su savo karine infrastruktūra priartės prie mūsų sienų. Prašau tuo pasirūpinti. Nestumkite mūsų į kampą“, – kalbėjo D. Peskovas.
Svarbiausi pirmadienio įvykiai
► Apsiaustame Ukrainos pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje mažiausiai 5 000 žmonių žuvo nuo Rusijos karinės invazijos pradžios praeitą mėnesį.
► Jungtinės Valstijos skirs 6,9 mlrd. dolerių (6,26 mlrd. eurų), siekdamos padėti Ukrainai atremti Rusijos invaziją, taip pat paremti NATO šalims, nurodoma prezidento Joe Bideno administracijos paskelbtame biudžeto pasiūlyme.
► Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio tiesioginės derybos „duotų priešingą rezultatą“, pareiškė rusų užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
► Ukrainos žvalgybos tarnybos paskelbė Europoje veikiančių šimtų įtariamų Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) agentų sąrašą, kuriame taip pat yra viena su Lietuva siejama pavardė.
► Pagrindinis Rusijos nepriklausomas laikraštis „Novaja gazeta“, kurio vyriausiasis redaktorius pernai pelnė Nobelio taikos premiją, paskelbė stabdantis leidybą iki Maskvos karinių veiksmų Ukrainoje pabaigos.
► Kremlius pranešė, kad Maskvos ir Kyjivo derybose dėl karo Ukrainoje nutraukimo kol kas nepasiekta jokio didesnio proveržio, delegacijoms rengiantis naujam derybų raundui Stambule.
► Kremlius išreiškė susirūpinimą po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas pavadino Rusijos vadovą Vladimirą Putiną „skerdiku“ dėl jo karo Ukrainoje.
► Ukraina pirmadienį pranešė, jog laikinai stabdo civilių evakuaciją iš karo nuniokotų šalies regionų, žvalgybos pranešimams rodant, kad įsiveržusios Rusijos pajėgos planuoja atakas prieš humanitarinės pagalbos maršrutus.
► Uždaroje zonoje aplink nebeeksploatuojamą Černobylio atominę elektrinę, kurią yra užėmusios Rusijos pajėgos, kilo naujų gaisrų, pranešė ukrainiečių pareigūnai.
► Nepaisant Maskvos invazijos į Ukrainą, režimo pasikeitimas Rusijoje nėra NATO tikslas, pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas pavadino Vladimirą Putiną „skerdiku“, kuris „negali likti valdžioje“.