Sekmadienio karo Ukrainoje įvykius sekite: čia.
Svarbiausi šeštadienio įvykiai:
23:50 | Arestovyčius: Chersono išlaisvinimo klausimas bus išspręstas per savaitę
O. Arestovyčius sako, kad Chersono išlaisvinimo klausimas gali būti išspręstas per artimiausią savaitę. Tam, anot jo, būtina panaudoti daugkartinio paleidimo raketų sistemą HIMARS.
23:45 | Rusijos tikslas ne Donbasas, o Juodosios jūros kontrolė
Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjas Vadimas Denysenko sako, kad pagrindinis Rusijos tikslas kare yra ne Donbasas, o Juodosios jūros kontrolė. Pasak jo, Kremlius nori tapti didžiausia jėga jūroje, o šiam tikslui reikalingas Mykolajyvo ir Odesos perėmimas.
„Šiuo metu jų minimalus planas yra Chersono regiono aneksija. Maksimalus planas, jei jiems pavyks, atakuoti Mykalyvą ir Odesą. Jų pagrindinis tikslas yra iš tikro ne Donbasas, o Odesa ir pilna Juodosios jūros kontrolė“, – Ukrainos žiniasklaidai sakė V. Denysenko.
23:30 | Ekspertas nupiešė du karo pabaigos scenarijus
Kariuomenės ekspertas Olegas Ždanovas kalbėjo apie du scenarijus, kaip Ukrainos pergale galėtų pasibaigti karas. Pirmasis scenarijus yra pesimistinis – Ukraina atkovoja teritorijas iki demarkacinės linijos, kuri buvo iki vasario 24 dienos.
Tuomet, anot O. Ždanovo, Rusija gali norėti „išsaugoti veidą“ ir sėstis prie derybų stalo, gauti reikalingą pertrauką, kad sugebėtų sukaupti naujus resursus tam, kad vėl pultų Ukrainą. O. Ždanovo teigimu, šis scenarijus reikštų, kad aktyvūs karo veiksmai tiesiog būtų atidėti į ateitį.
Antrasis scenarijus – optimistinis. Jame Ukraina atkovoja savo teritoriją iki 1991 metais nustatytų sienų.
23:07 | Arestovyčius: separatistai nekontroliuoja Lysyčansko
Ukrainos prezidento administracijos patarėjas Oleksijus Arestovyčius paneigė separatistų pranešimus, kad jie kontroliuoja Lysyčanską.
„Jie nėra Lysyčansko centre, jie neperėmė jo kontrolės. Tačiau situacija ten yra grėsminga. Viskas bus nuspręsta per dieną ar dvi“, – sakė jis.
22:51 | Zelenskis: „Skleiskite tiesą apie karą ir okupantų nusikaltimus“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išplatino tradicinį vėlaus vakaro kreipimąsi į tautą
„Kai kuriuose miestuose jaučiamas atsipalaidavimas, tačiau karas nesibaigė. Žiaurumas kai kuriose vietose kaip tik didėja ir to negalima pamiršti. Padėkime kariuomenei, padėkime savanoriams, padėkime visiems, kurie liko vieni šiuo metu.
Skleiskite tiesą apie karą ir okupantų nusikaltimus. Nesvarbu, kaip sunku šiandien, turime prisiminti, kas nutiks rytoj. O rytojus turi atnešti didžiausią naudą Ukrainai. Visi turime daryti viską, kas įmanoma to vardan“, – kalbėjo V. Zelenskis.
21:47 | Lukašenka grasina kariniu atsaku
Nelegitimus Baltarusijos vadovas A. Lukašenka grasina kariniu atsaku, jei bus smogta Gomeliui, Mozyro naftos perdirbimo gamyklai, oro uostui, Luninetso ar Bresto aerodromui.
„Atsakymas bus akimirksniu. Per vieną sekundę!“ – sakė A. Lukašenka.
Ukrainos žiniasklaida spėja, kad toks tikslus objektų išvardijimas rodo, kad tose vietose gali būti rengiamos provokacijos, siekiant apkaltinti Ukrainą ir įtraukti Baltarusiją į karą.
21:30 | Padėtis dėl vandens Mariupolyje – kritinė
Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka skelbia, kad padėtis dėl vandens tiekimo mieste yra kritinė. Pasak jo, vandens tiekimą turi tik 502 namai, o tai sudaro vos 1 proc. visų Mariupolyje esančių namų. Šiuo metu nuolatinį vandens tiekimą turi tik 5 proc. visų miesto gyventojų.
21:23 | Mina Odesos apskrityje pražudė žmogų
Rusų mina Odesos apskrityje nužudė vieną žmogų, dar vienas sužeistas.
Pasak Ukrainos kariuomenės atstovės Natalijos Humeniuk, Juodojoje jūroje, netoli Karolino-Buhaz kurorto, sprogo mina. Smūgis pareikalavo vieno civilio gyvybės, dar vienas žmogus sužeistas. Dėl incidento uždarytas įėjimas į kurorto paplūdimius.
21:08 | NATO jau ruošiasi, jei Putinas panaudos branduolinį ginklą – buvęs Lenkijos prezidentas
Buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis sako, kad NATO turi reikalą su neprognozuojama teroristine Rusijos valstybe ir turi būti pasiruošusi visoms įmanomas grėsmėms iš šios valstybės. Anot A. Kwasniewskio, Aljansas jau ruošia planą, jeigu Kremlius panaudotų branduolinį ginklą.
„Akivaizdu, kad NATO nenori provokuoti Rusijos. Yra ta „raudonoji linija“, kurios peržengti NATO dar nėra pasiruošusi.
Tačiau aš esu įsitikinęs, kad vyksta diskusijos tarp NATO ekspertų, NATO lyderių, ką daryti, jei pats Putinas peržengs dar vieną „raudonąją liniją“. Pavyzdžiui, panaudos branduolinį ginklą. NATO jau ruošiasi šiam scenarijui.
Aljansas priėmė tai, kad pagrindinė grėsmė pasauliui šiuo metu kyla iš Rusijos. Tai reiškia, kad būtina būti pasirengusiems visiems įmanomiems pavojingiems scenarijams“, – televizijos kanalui „Ukraine 24“ duotame interviu sakė A. Kwasniewskis.
Pasak jo, šią savaitę vykęs NATO viršūnių susitikimas Madride buvo ypač svarbus, kadangi jis pademonstravo, kad Aljanso valstybės dirba išvien.
„Nebuvo ir nebus jokio susiskaldymo, kurio taip tikėjosi Putinas“, – tvirtino buvęs Lenkijos vadovas.
Kalbėdamas apie karą Ukrainoje, A. Kwasniewskis pabrėžė, kad Vladimiras Putinas negali laimėti šio karo, tačiau kadangi jis paniškai bijo pralaimėti, laukia dar daugybė aukų Ukrainoje.
„Putinas norėjo užgrobti Ukrainą jau seniai. Jam Ukraina nėra valstybė, nėra tauta. Tai jo „Didžiosios Rusijos“ dalis. Bet aš maniau, kad jis tą bandys įgyvendinti kitaip, per savo politinę įtaką, ekonomiką, tačiau nesivels į karą. Aš maniau, kad Putinas savyje turi pragmatiškumo, kuris sustabdys jo agresyvias imperines idėjas. Deja, po vasario 24-osios aš nebeturiu tokių lūkesčių“, – kalbėjo A. Kwasniewskis.
Buvęs Lenkijos prezidentas sakė, kad į dabartinę situacija jis nežvelgia optimistiškai ir mano, kad aktyvūs kariniai veiksmai tęsis dar ilgai.
„Turime būti pasiruošę ilgam laikui. Daugybei mėnesių, gal net dar ilgiau, kol tęsis stiprus konfliktas“, – sakė jis.
20:28 | Lukašenka: Ukraina bandė atakuoti Baltarusiją
Nelegitimus Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad prieš kelias dienas Ukrainos ginkluotosios pajėgos bandė atakuoti karinius objektus Baltarusijoje, tačiau ukrainiečių pasiųstos raketos buvo perimtos.
Minsko diktatorius taip pat pareiškė, kad Baltarusija nenori kariauti Ukrainoje ir nei jis, nei V. Putinas branduoliniu ginklu nieko šantažuoja. A. Lukašenka tikino, kad Ukrainoje nėra nė vieno Baltarusijos kario. Visgi jis pridūrė, kad Minskas yra pasiruošęs atakuoti Baltarusijos oponentų „sprendimų priėmimo centrus“.
Primename, kad Lvivo administracijos atstovas Ondrijus Godikas šią savaitę paskelbė, kad regionas ruošiasi tikėtinam puolimui iš Baltarusijos teritorijos.
Jo teigimu, pasiruošimo metu yra įrenginėjami inžineriniai ir gynybiniai tinklai, o taip pat derinamas bendradarbiavimas su Volynės sritimi, kuri yra pačiame pasienyje su Baltarusija.
Lenkijos pasienyje su Ukraina ir Baltarusija trečiadienį pastebėti ratus sukantys trys NATO žvalgybiniai lėktuvai. Virš pačios Baltarusijos teritorijos publikacijos rengimo metu „Flighradar24“ neužfiksavo nė vieno civilių orlaivio.
Tuo pačiu metu įvairiose žiniasklaidos priemonėse Ukrainoje ir Rusijoje pasirodė informacija apie tai, kad Gomelio srityje Baltarusijoje tariamai įvesta karinė padėtis ir komendanto valanda, o kariams išduodami ginklai, rašoma „Ukraina Online“.
18:33 | Podoliakas: Rusija sėja paniką dėl puolimo iš Baltarusijos
Ukrainos prezidento patarėjas Mychailas Podoliakas sako, kad Rusija skleidžia gandus apie Ukrainos puolimą iš Baltarusijos teritorijos tam, kad pasėtų paniką ukrainiečių tarpe.
Jo nuomone, jei Baltarusija įsiveržtų į Ukrainą, tai būtų tragedija tiek pačiai Baltarusijai, tiek jos diktatoriui Aliaksandrui Lukašenkai. M. Podoliakas tvirtino tikintis, kad patys baltarusiai neigiamai žiūri į Rusijos invaziją Ukrainoje.
18:12 | Vokietijos kancleris Scholzas: Putinas yra pasirengęs labai ilgam karui
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas teigia, kad Rusijos lyderis Vladimiras Putinas karui Ukrainoje ruošėsi maždaug metus ir prognozuoja, kad Rusija dar ilgą laiką tęs savo puolimą.
Taip Vokietijos lyderis kalbėjo duodamas interviu „CBS News“. Paklaustas, kiek ilgai Rusija dar galės tęsti puolimą, kol išeikvos savo resursus, O. Scholzas atsakė, kad niekas iki galo to nežino, tačiau tai gali tęstis itin ilgai.
„Jis tam ruošėsi labai ilgai. Manau, kad sprendimas pradėti karą buvo priimtas prieš metus, o gal ir dar anksčiau, nes matosi, kad jis tam ruošėsi. Ir dėl to jis pasirengęs tai tęsti labai ilgą laiką“, – sakė O. Scholzas.
O. Scholzas (nuotr. SCANPIX)
Pasak Vokietijos kanclerio, nors V. Putinas to iki galo nepripažįsta, jis mato, kad Rusija patiria nuostolius dėl Vakarų sankcijų.
„Tai vyksta šalyje, kuri nėra tokia išsivysčiusi, kuriai labai reikia technologijų iš likusio pasaulio tam, kad būtų užtikrinti bent minimalūs gyvenimo standartai“, – aiškino jis.
Vokietija vis dar kas mėnesį moka Rusijai maždaug 2 mlrd. JAV dolerių už dujas, anglį ir kitus energetinius resursus, tačiau O. Scholzas šio fakto nedramatizuoja.
„Jis negali nusipirkti nieko už tuos pinigus, kuriuos gauna iš mūsų, kadangi sankcijos neleidžia jam įsigyti tų technologijų, kurių jam labiausiai reikia. Tai Putiną labai pykdo“, – dėstė O. Scholzas.
17:55 | Rusai bandė sunaikinti savo techniką Gyvačių saloje
Ukrainos ginkluotojų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnyj teigia, kad Rusijos kariuomenė, palikdama Gyvačių salč, bandė sunaikinti čia paliktą savo techniką ir ginkluotę.
17:14 | „Koncentracijos stovykla“ Mariupolyje – atskleidžia okupantų elgesį su vietos gyventojais
„Unian“ skelbia, kad daugiau nei 10 tūkst. Mariupolio gyventojų yra laikomi siaubingomis sąlygomis, primenančiomis koncentracijos stovyklą. Apie situaciją pranešė Mariuopolio miesto taryba.
Suimti miesto gyventojai laikomi nežmoniškomis sąlygomis. Uždaros mažos celės, kurių plotas yra šešis kvadratinius metrus, yra skirtos dešimčiai žmonių. Mariupolio gyventojai beveik negauna nei vandens, nei maisto, nėra išvedami į lauką. Jie neturi prieigos prie normalios medicininės pagalbos, yra kankinami tiek fiziškai, tiek psichologiškai.
„Okupantai sukūrė tikras koncentracijos stovyklos sąlygas, kuriose taikūs Mariupolio gyventojai stengiasi išgyventi“, – pažymi miesto valdžios atstovai.
Mariuopolio meras Vadimas Boičenka kreipėsi į Tarptautinį Raudonąjį Kryžių ir Jungtines Tautas, kad šios organizacijos atkreiptų dėmesį į nelegalų taikių gyventojų įkalinimą.
17:10 | Plinta melas apie baltarusių karių laišką Lukašenkai: tvirtina nenorintys vykdyti „savižudiškos misijos“
Ukrainos žiniasklaidoje pasirodė baltarusių karių kreipimasis į savo vadovus su prašymu nekariauti prieš Ukrainą. Kariai prašyme tai vadina „savižudiška misija“. Visgi panašu, kad baltarusių karių kreipimasis – melaginga žinia.
Dalyje Ukrainos žiniasklaidos kanalų pasklido Baltarusijos 5-osios specialiųjų pajėgų brigados kreipimasis į Baltarusijos lyderį Aliaksandrą Lukašenką su prašymu, kad šis neįsitrauktų į karą Ukrainoje.
Kreipimesi kariai tvirtina, kad įsitraukimas bus „savižudiška misija“, Baltarusijos kariai pavirs okupantais ir karo nusikaltėliais. Laiško autoriai prašo A. Lukašenkos neaukoti Baltarusijos žmonių gyvybių dėl Vladimiro Putino imperinių ambicijų.
Laišką pasirašė brigados kariai, majorai, pulkininkai leitenantai ir vienas pulkininkas.
Baltarusijos pusė tvirtino, kad šis laiškas yra netikras. Panašu, kad buvo paskleista melaginga žinia. Ukrainos žiniasklaida patikrino ir skelbia, kad didelė tikimybė, kad laiškas netikras, kadangi Baltarusijoje nėra 5-osios specialiųjų pajėgų brigados, nors yra 5-„specnazo“ (specialiosios paskirties) brigada.
Nors pavadinimai skiriasi nežymiai, Ukrainos žurnalistai ir socialinių tinklų vartotojai ėmė abejoti laiško tikrumu, nes sunku patikėti, kad patys brigados atstovai nežinotų savo dalinio pavadinimo.
17:02 | Galingas sprogimas Pavlohrade
„Unian“ skelbia apie galingą sprogimą Pavlohrade, Dniepropetrovsko sritis. Po sprogimo į dangų pakilo didžiulis dūmų debesis. Kol kas tikslinama informacija dėl sprogimo priežasčių.
16:45 | Kyjivas neigia, kad Lysyčanskas apsuptas
Ukrainos nacionalinės gvardijos atstovas Ruslanas Muzyčukas sakė, kad Lysyčansko apylinkėse vyksta įnirtingos kautynės, bet miestas tebėra kontroliuojamas ukrainiečių pajėgų.
„Šalia miesto iš tikrųjų vyksta įnirtingos kautynės, bet, laimei, miestas neapsuptas ir yra kontroliuojamas Ukrainos pajėgų“, – kariškis sakė vienai televizijai.
Rusijos remiami Ukrainos separatistai šeštadienį teigė „visiškai“ apsupę Lysyčansko miestą rytinėje Luhansko srityje, bet Kyjivo pajėgos šį pareiškimą paneigė.
„Šiandien Luhansko liaudies milicija ir Rusijos pajėgos užėmė paskutines strategiškai svarbia aukštumas, ir tai leidžia mums patvirtinti, kad Lysyčanskas visiškai apsuptas“, – Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS citavo separatistų pajėgų atstovą Andrejų Maročką.
Jei šis miestas būtų užimtas, Rusijos pajėgos galėtų toliau plėsti puolimą rytiniame Donbaso regione, į kurį Maskva susitelkė nesugebėjusi užimti Kyjivo tuojau po savo karinės invazijos Ukrainoje pradžios vasario pabaigoje.
Praeitą savaitę Rusija užėmė Sjevjerodonecko miestą, esantį kitapus Donecko upės nuo Lysyčansko.
16:31 | Prieš G20 susitikimą – Kulebos ir Borrellio skambutis
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba tviteryje paskelbė, kad susiskambino su Europos Sąjungos užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu.
„Aptarėme žingsnius, kokius turime žengti po to, kai Ukraina tapo ES kandidate šalimi ir suderinome pozicijas prieš G20 užsienio reikalų ministrų susitikimą. Abu sutikome, kad būtinas septintasis ES sankcijų paketas Rusijai ir dėl ko dirbsime“, – rašė D. Kuleba.
16:26 | Apšaudytas Mykolajivas
Šeštadienį į Mykolajivą ir jo priemiesčius buvo paleistos mažiausiai 7 raketos. Tai paskelbė regiono karinės administracijos vadovas Vitalijus Kimas. Pasak jo, kol kas aukų nėra.
15:52 | Stiprinama Lvivo gynyba
Lvivo miesto meras Andrijus Sadovijus teigia, kad yra stiprinami miesto gynybiniai įtvirtinimai. Tai daroma dėl grėsmės, kad Ukraina bus puolama iš Baltarusijos. Anot jo, įtvirtinimai stiprinami kiekviename miesto rajone, vietos apsaugos būriai rengia papildomas pratybas.
„Situacija keičiasi, dėl to mūsų gynybos strategija taip pat turi būti pakeista ir atnaujinta“, – kalbėjo jis.
15:22 | Baigiama gelbėjimo operacija Kremenčuke
Skelbiama apie pasibaigusią paieškos ir gelbėjimo operacija rusų raketų smūgį patyrusiame prekybos centre Kremenčuko mieste. Netrukus turėtų paaiškėti tikslus žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius.
15:11 | Ukrainos separatistai teigia „visiškai apsupę“ Lysyčanską
Rusijos remiami Ukrainos separatistai šeštadienį teigė „visiškai“ apsupę Lysyčansko miestą rytinėje Luhansko srityje.
„Šiandien Luhansko liaudies milicija ir Rusijos pajėgos užėmė paskutines strategiškai svarbia aukštumas, ir tai leidžia mums patvirtinti, kad Lysyčanskas visiškai apsuptas“, – Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS citavo separatistų pajėgų atstovą Andrejų Maročką.
13:47 | Galingas smūgis Rusijos pajėgoms: milžiniški dūmų debesys iškilo Popasnoje ir Čiornobajivkoje
Sprogimo vaizdo įrašas buvo paviešintas Ukrainos Generalinio štabo „Facebook“ paskyroje. Už kadro girdimi balsai galimai priklauso ukrainiečių kariams, kurie stebėdami per ekraną įvykius neslėpė savo nuostabos dėl sprogimo galios. Teigiama, kad šis sprogimas užfiksuotas Popasnos apylinkėse.
Vaizdo įraše matyti, kaip atakos vietoje susiformuoja nedidelis dūmų stulpas. Tačiau praėjus apie 10 sekundžių detonuoja ten buvę sprogmenys ir susidaro milžiniškas dūmų ir dulkių debesis. Ukrainos kariai už kadro komentuoja, kad toks sprogimas „galėjo nunešti pusę miesto“.
Galingas sprogimas buvo užfiksuotas ir Rusijos pajėgų kontroliuojamoje Čiornobajivkoje. Kol kas nėra tiksliai žinoma, kas buvo susprogdinta, nekomentuoja šio sprogimo ir Ukrainos kariuomenė.
Pastarosiomis dienomis Ukrainos kariuomenė suaktyvino kontrpuolimą prieš Rusijos kariuomenės amunicijos saugyklas. Birželio 30-ąją bepilotis susprogdino salvinės ugnies sistemos „Uragan“ amunicijos sandėlį, o liepos 2-osios rytą šalies aviacija sunaikino amunicijos saugyklas ir apie 30 rusų karių Sniherivkos, Blahodatnos, Olhinos ir Davydova Broda apylinkėse.
12:42 | Rusijos pajėgos toliau atakuoja Ukrainos rytinį Lysyčansko miestą
Rusijos pajėgos toliau atakuoja Ukrainos rytinį Lysyčansko miestą ir jo apylinkes, mėgindamos užimti paskutinė Kyjivo pajėgų tvirtovę Luhansko srityje, šeštadienį pranešė vietos administracijos vadovas.
Ukrainos kariai pastarosiomis savaitėmis deda pastangas apginti Lysyčanską, kad jo neužimtų Rusijos pajėgos, kaip prieš savaitę nutiko kaimyniniams Sjevjerodonecko mieste. Rusijos gynybos ministerija teigė, kad pastarosiomis dienomis jos pajėgos užėmė Lysyčansko pakraštyje esančią naftos perdirbimo įmonę, bet Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus penktadienį sakė, kad kautynės dėl šio objekto tęsiasi.
„Pastarąją dieną okupantai naudojo visų jiems prieinamų rūšių ginklu“, – sakoma per platformą „Telegram“ šeštadienį paskelbtoje S. Haidajaus žinutėje.
10:55 | Kyjivas: Rusija pakeitė karo Ukrainoje taktiką
„Tai yra nauja Rusijos taktika: smogti į gyvenamuosius kvartalus ir spausti Vakarų politinį elitą, kad priverstų Ukrainą sėsti prie derybų stalo. Visa tai nesuveiks“, – pareiškė vienas iš Ukrainos prezidentūros patarėjų Mychailo Podoliakas.
Jo teigimu, Rusija visiškai neatsižvelgia į tai, kaip pasaulis reaguoja į nežmonišką puolimą sparnuotosiomis raketomis. „Jie verčia mūsų žmones spausti valdžią, kad ši pareikštų „Imkimės kokių nors teritorinių nuolaidų“. Kita vertus, rusai investuoja pinigus į savo prorusiškus lobistus kitose šalyse tam, kad šie kalbėtų, kad „gal jau kažkaip baigiam šį karą“, – aiškino vienas iš Ukrainos derybinės grupės su Rusija narių.
M. Podoliakas pažymėjo, kad Rusijos Federacija nori išgąsdinti pasaulį tiek, kad šis nusisuktų nuo karo Ukrainoje. „Atiduokite jiems viską, ko jie nori, kad tik šis siaubas nesitęstų, kad mes daugiau to nematytume laikraščiuose ar savo televizijų eteryje“, – UNIAN cituojamas prezidentūros atstovas.
Jis perspėjo, kad civilių teroras bus tęsiamas, nes Rusija jau „atsikando“ Ukrainos kariuomenės ir ten jai pasigirti nėra kuo. Todėl pereinama prie aktyvaus civilių teroro.
Tuo pačiu jis pažymėjo, kad šią Maskvos taktiką galima palaužti. „Visų pirma, mums iš tiesų reikia oro gynybos. Mums reikia ne tik oro gynybos sistemų, tačiau ir priešraketinės gynybos. Ir jas mums perduos, nes tai yra esmė, padėsianti perlaužti Rusijos karo koncepciją“, – reziumavo M. Podoliakas.
10:05 | Lenkijos mieste įamžintas Ukrainos Mariupolio gynėjų atminimas
Lenkijos šiauriniame Gdansko uostamiestyje buvo pagerbtas Ukrainos pietrytinio Mariupolio uostamiesčio priešinimasis įsiveržusioms Rusijos pajėgoms – vienas iš jo skverų pavadintas šio miesto vardu.
Skvero pervadinimo ceremoniją papildė paroda po atviru dangumi, kurioje eksponuojamos nuotraukos, atskleidžiančios Mariupolio gyventojų ir gynėjų kančias per ilgai trukusią Rusijos pajėgų apsiaustį.
Gdansko pareigūnai, kad skverui suteiktas Didvyriško Mariupolio pavadinimas yra raginimas suteikti daugiau pagalbos ir paramos Ukrainai ir jos kovai savo suverenitetui apginti.
Per daug savaičių trukusią apsiaustį Rusija uostamiestį negailestingai bombardavo, todėl Mariupolyje žuvo daugybė civilių. Lenkija, įskaitant Gdanską, suteikė prieglobstį milijonams pabėgėlių iš Ukrainos.
Gdanske taip pat yra Laisvosios Ukrainos aikštė.
09:04 | Ukraina kaltina Rusiją smogus fosforo bombomis Gyvačių salai
Ukrainos kariuomenė apkaltino Rusiją penktadienį, praėjus vos parai po Maskvos pajėgų išvedimo iš strategiškai svarbios Gyvačių salos Juodojoje jūroje, subombardavus tą teritoriją fosforo bombomis.
„Šiandien apie 18 val. <...> Rusijos oro pajėgų lėktuvai Su-30 dukart surengė smūgius fosforo bombomis Gyvačių saloje“, – sakoma kariškių pranešime.
Rusijos gynybos ministerija ketvirtadienį pareiškė, kad atsitraukimas iš Gyvačių salos, esančios netoli Ukrainos pietinio Odesos uostamiesčio, yra „geros valios ženklas“, turintis pademonstruoti, kad Maskva netrukdo Jungtinių Tautų pastangoms organizuoti apsaugotą grūdų eksportą Juodąja jūra iš Ukrainos.
Ukrainiečių kariuomenė penktadienį savo ruožtu kaltino Rusiją „negerbiant net ir savo pareiškimų“.
Prie pranešimo pridėtame vaizdo įraše matyti lėktuvas, mažiausiai dukart numetantis bombas ant salos ir iškylančios baltų dūmų juostos.
Šaudmenys su fosforo užtaisais, sprogdami paskleidžiantys tirštų baltų dūmų debesis, yra padegamieji ginklai, kuriuos naudoti prieš civilius draudžia tarptautinė konvencija. Visgi šie ginklai gali būti naudojami prieš karinius taikinius.
Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukraina ne kartą kaltino Maskvos pajėgas naudojus šiuos ginklus, taip pat prieš civilių teritorijas. Rusija tokius kaltinimus visuomet atmesdavo.
Ukraina teigia, kad Rusija buvo priversta atsitraukti iš Gyvačių salos dėl Kyjivo pajėgų reguliariai rengiamų raketų ir artilerijos smūgių.
Nuo pat invazijos pradžios Gyvačių sala tapo Ukrainos pasipriešinimo simboliu, kai vienas Rusijos karo laivas per radiją pareikalavo ukrainiečių įgulos šioje saloje pasiduoti, o šie reikalavimą narsiai atmetė, papildę savo atsakymą sodriais žodeliais.
08:40 | JAV skirs dar 820 mln. dolerių vertės karinės pagalbos Ukrainai
Pentagonas penktadienį paskelbė skirsiantis Ukrainai dar 820 mln. dolerių (786 mln. eurų) vertės ginkluotės ir šaudmenų, tęsiantis įnirtingoms Kyjivo ir Rusijos pajėgų kautynėms rytų ir pietų frontuose.
Į jau 14-ąjį pagalbos ginkluote Ukrainos kariuomenei paketą įtrauktos dvi oro erdvės gynybos sistemos, daugiau raketų praeitą mėnesį Kyjivo gautoms tiksliai nutaikomoms salvinės raketų ugnies sistemoms, iki 150 tūkst. 155 mm kalibro artilerijos sviedinių, taip pat keturi papildomi priešbateriniai radarai.
Trumpo ir vidutinio nuotolio oro erdvės gynybos sistemos NASAMS yra sukurtos JAV bendrovės „Raytheon“ ir Norvegijos „Kongsberg Defence & Aerospace“.
Šios sistemos, kurių raketų paleidimo įrenginiai yra valdomi per atstumą, turi padėti Ukrainos pajėgoms apsiginti nuo pilotuojamų ir bepiločių orlaivių, taip pat sparnuotųjų raketų.
„Jungtinės Valstijos toliau dirba su sąjungininkais ir partneriais, kad užtikrintų Ukrainai pajėgumus, atitinkančius besivystančius reikalavimus mūšio lauke“, – sakoma Gynybos departamento atstovo spaudai Toddo Breasseale'o (Todo Bresilo) pranešime.
Pentagonas „pripažįsta Norvegijos bendradarbiavimą, siekiant įgalinti Jungtines Valstijas atlikti modernių oro gynybos sistemų istorinį perdavimą , padėsiantį Ukrainai apsiginti nuo Rusijos brutalių oro atakų“, pridūrė atstovas.
Paskelbus apie naujus planus perduoti Ukrainai ginkluotės iš JAV kariuomenės atsargų, karinės pagalbos, Vašingtono suteiktos Kyjivui nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną, bendra suma išaugo iki 6,9 mlrd. dolerių (6,62 mlrd. eurų).
07:21 | Ukrainos kariuomenė kontratakavo šalies pietuose: smogta amunicijos sandėliams, Rusija neteko 27 karių
Ukrainos aviacija šalies pietuose smogė Rusijos amunicijos sandėliams, sunaikino atramos punktą ir apie 30 rusų karių bei nenustatytą skaičių karinės technikos Sniherivkos, Blahodatnaja, Olhino rajonuose.
„Jau žinoma, kad prieš kariuomenė sumažėjo 27 rašistais, vienu salvinės ugnies kompleksu „Tor“, savaeige haubica „Msta-S“, 3 vienetais šarvuotų automobilių“, – skelbiama operatyvinės vadavietės „Pivden“ paskyroje „Facebook“.
Ukrainiečiai taip pat tvirtina sunaikinę tris pagrindinius amunicijos sandėlius Chersono srityje. Be to, šiame regione buvo numušti du žvalgybiniai rusų bepiločiai.
Ukrainos prezidento administracijos patarėjas pažymėjo, kad liepos 1-ąją Rusijos aviacija taip pat prisidėjo prie sėkmingų kontratakų – supainiojusi taikinius Chersone apšaudė savo karių pozicijas.
„Turime įdomią naujieną. Ką tik (apie 22 val.) Rusijos aviacija prašovė ir apšaudė savas pozicijas Chersono srityje. Pažymėtina, kad labai gerai pataikė“, – pareiškė O. Arestovyčius televizijos TSN eteryje.
Ukrainos kariuomenė kol kas oficialiai šios informacijos nepatvirtino, informacija apie galimus Rusijos pajėgų nuostolius yra tikslinama.
06:47 | Arestovyčius: „puolimo iš Baltarusijos grėsmė“ yra Rusijos dezinformacijos operacija
Ukrainos prezidento administracijos patarėjas Oleksijus Arestovyčius pareiškė, kad Lukašenkos režimas, kartu su V. Putinu kuria grandiozinę dezinformacijos operaciją, kuri vadinasi „įsiveržimo iš Baltarusijos pusės grėsmė“.
„Realios grėsmės nėra. Tam, kad ji būtų sukurta, Baltarusijos kariuomenė turi ne mažiau mėnesio ar pusantro mobilizuotis. Ji to negalės padaryti be Rusijos pajėgų, o jų ten nėra, yra tik aptarnaujantis personalas. Visos tos baisios pasakos, kad Baltarusiją tuoj įsiverš, tai yra vienas iš pigiausių šio karo memų“, – pareiškė jis kalbėdamas vienoje iš pokalbių laidų.
UNIAN taip pat pažymima, kad jo teigimu, pilnaverčiam puolimui iš Baltarusijos reikia dar 15-20 tūkst. rusų karių, kurių dabar ten nėra.
„Puolimo grėsmės iš Baltarusijos artimiausiomis savaitėmis nėra. Kada ji bus, aš juodai apsirengsiu, reikšmingai mirktelėsiu ir pasakysiu „itin didelė tikimybė“, – pridūrė jis.
06:29 | Rusija sukoncentravo savo puolimą Lysyčanske
Ukrainos kariuomenė atmušė Lysyčansko želatinos fabriko puolimą, nepaisant ankstesnių Rusijos kariuomenės teiginių apie šios teritorijos užgrobimą, skelbiama Karo tyrimų instituto ataskaitoje.
Nepaisant to, Rusijos pajėgos ir toliau bando apsupti Lysyčanską, puldamos miesto pietines ir pietvakarines teritorijas.
Pažymima, kad rusai įnirtingai atakavo artilerija ir aviacijos antskrydžiais ukrainiečių pozicija Bachmuto-Lysyčansko greitkelyje, tačiau visiškai uždaryti kelio jiems nepavyko dėl ukrainiečių atsako.
Analitikai taip pat skelbia, kad Rusija sustiprino savo pozicijas keliuose užgrobtuose Lysyčansko rajonuose.
Rusijos pajėgos aktyvavo veiksmus Lymano bei Sjeversko kryptimis, tikėtina, bandydami nukirsti ukrainiečių tiekimo maršrutus į Lysyčanską.
Svarbiausi penktadienio įvykiai
► Rusija ant Gyvačių salos numetė fosforo bombas
► Per Rusijos ataką Odesos srityje žuvo daugiau nei 20 žmonių, dešimtys buvo sužeista. Raketa pataikė į gyvenamąjį daugiabutį.
► Žiniasklaida praneša, kad Lietuva yra Europoje spaudžiama leisti Rusijos tranzitą į Kaliningradą, nepaisant anksčiau paskelbtų ES sankcijų.