Iš prabangiausio Tenerifės viešbučio „H10 Costa Adeje Palace“ Adechės mieste klientas pasauliui rodo ne įspūdingą pakrantės panoramą, o kaukėtus poilsiavietės darbuotojus. Vietoje malonaus šurmulio pastate – tvyrantis nerimas. O į lauką išeiti nevalia, nes duris saugo policija.
Pastate karantinui uždaryti net 1000 poilsiautojų ir, panašu, kad karantino sąlygomis jiems teks čia praleisti porą savaičių. Tokių priemonių imtasi paaiškėjus, kad iš Italijos čia poilsiauti atvykusiam ir prastai pasijutusiam gydytojui vos vakar nustatytas „Covid-19“.
„Mums pasakė, kad esame karantinuoti dėl daktaro iš Italijos, kuriam nustatomas koronavirusas. Viešbutis veikia kaip įprasta, tik negalime išeiti lauk nei per paradines, nei galines duris. Prie visų išėjimų policijos automobiliai“, – sako turistas iš Anglijo Chris Betts.
Tai trečias atvejis Ispanijoje ir pirmas turistų pamėgtoje Kanarų saloje, kurioje gyvena ir lietuviai.
Tuo metu iki šiol didžiausiame Europoje koronaviruso židinyje Italijoje – tuščios parduotuvių lentynos Milane. Italijoje „Covid-19“ jau nustatyti beveik 300 žmonių ir nusinešė mažiausiai 7 gyvybes. Kylant panikai, vietiniai ėmė šluoti lentynas, kad nepritrūktų atsargų.
Raudonąja zona pramintoje izoliuotoje Italijos šiaurėje, vaiduoklių miestą primenančiame San Fiorano gyventojams leidžiama išeiti iš namų, bet rekomenduojama su niekuo nesisveikinti.
„Esame San Fiorano. Čia mūsų draugai iš civilinės saugos kabina nurodymus žmonėms“, – pasakoja mokytojas Marzio Toniolo.
Deja, griežtos šiaurinės šalies dalies izoliacijos, panašu, per maža. Du viruso atvejai jau aptikti centriniame Toskanos regione, vienas jų – Florencijoje. Be to, virusas jau nukeliavo iki pietinės Italijos. Sicilijoje fiksuotas vienas atvejis. Iš Sicilijos į pietinį Bergamą grįžusi moteris taip pat serga koronavirusu.
Iš šiaurinės Italijos virusas jau išplito į besiribojančią Austrliją – ten Tirolyje skelbiama apie pirmą atvejį. Virusas jau ir Balkanuose – apie jauną „Covid“ nešiotoją vyrą skelbia taip pat turistų, kartu ir lietuvių pamėgta Kroatija.
Ir PSO ekspertai ir JT prognozuoja tikrą viruso bombą pasaulyje, jei nebus imtasi priemonių.
„Nesuprantu vieno dalyko: Kinija pasimokė, ten vienoje vietoje virusas išplito labai smarkiai ir tai siaubinga. Kitose 30 provincijų padėtis suvaldyta ir tai puiku. Bet kai virusas smogs kitoms šalims, bus sprogimas“, – teigia PSO atstovas Bruce Aylward.
„Jei kurios nors šalys nesiims visų būtinų priemonių, liga gali tapti nekontroliuojama. Su dramatiškomis pasekmėmis pasaulio sveikatai ir ekonomikai“, – kalbėjo Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterres.
Artimuosiuose rytuose virusas taip pat sparčiai plinta. Irane nuo viruso jau mirė mažiausiai 16 žmonių ir juo užsikrėtė net Irano sveikatos viceministras. Tuo metu Kinijoje plitimas esą jau pasiekė piką ir pristabdytas – čia pranešama apie 71 naują mirtį ir pusę tūkstančio užsikrėtusiųjų.