• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio politikos analitikai ir kiti ekspertai pateikė keletą galimų, tačiau sunkiai tikėtinų scenarijų pasaulyje, kurie gali įvykti 2025 metais. „Politico“ rašoma, jog 2024-ieji buvo chaotiški ir įtempti metai – pasikėsinimai į Donaldą Trumpą, karas Artimuosiuose Rytuose, Joe Bideno prezidentinės kampanijos žlugimas, tačiau pažymima, kad nėra pagrindo manyti, jog 2025-ieji bus ramesni metai.

Užsienio politikos analitikai ir kiti ekspertai pateikė keletą galimų, tačiau sunkiai tikėtinų scenarijų pasaulyje, kurie gali įvykti 2025 metais. „Politico“ rašoma, jog 2024-ieji buvo chaotiški ir įtempti metai – pasikėsinimai į Donaldą Trumpą, karas Artimuosiuose Rytuose, Joe Bideno prezidentinės kampanijos žlugimas, tačiau pažymima, kad nėra pagrindo manyti, jog 2025-ieji bus ramesni metai.

REKLAMA

Taip yra ne tik todėl, kad D. Trumpas greičiausiai savo antrajai kadencijai Baltuosiuose rūmuose vadovaus nestabiliai, manoma, kad pasaulyje neabejotinai bus ir netikėtų sukrėtimų – taip vadinamųjų „Juodųjų gulbių“. „Juodosiomis gulbėmis“ vadinami nenuspėjami arba nenumatyti įvykiai, paprastai turintys itin sunkių pasekmių.

Ekspertai kalbėjo apie įvairiausias katastrofas – nuo dirbtinio intelekto grėsmės iki mirtinų epidemijų, tačiau jie taip pat iškėlė ir pažangos idėjas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors galimi scenarijai yra tik prognozės, kurios 2025 metais gali ir neįvykti, tačiau pranešama, kad jų nereikėtų iš karto atmesti, atsižvelgiant į tai, jog kai kurios praėjusiųjų metų prognozės pasirodė itin įžvalgios.

REKLAMA

Didžiausia kibernetinė ataka istorijoje

2025 m. gali įvykti didžiausia istorijoje kibernetinė ataka, kurios metu bent trumpam bus sugriauta nemaža pasaulinės infrastruktūros dalis.

Manoma, jog vis populiarėjantis dirbtinis intelektas yra puikus įrankis kibernetiniams įsilaužėliams. Jis geba sukurti tikroviškai skambantį tekstą (pvz., sukčiavimo atakas, kuriomis siekiama apgaule priversti žmones atskleisti prisijungimo duomenis) ir vaizdo įrašus. Todėl manoma, kad sukčiai, pasinaudoję dirbtiniu intelektu, gali plėsti savo atakas.

REKLAMA
REKLAMA

„Slaptas susitarimas“, kuriuo siekiama sustabdyti Iraną nuo branduolinių ginklų kūrimo

Rusija tariamai bandė padėti Joe Bidenui atgaivinti tarptautinį branduolinį susitarimą, aptardama su Teheranu laikinąjį sprendimą, numatantį ribotą sankcijų sušvelninimą mainais į tam tikrus branduolinės programos apribojimus. Tačiau Iranas pasiūlymą atmetė, o jau po mėnesio Rusijos kariai įžengė į Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Rusija yra priklausoma nuo Irano dronų, kurie intensyviai naudojami kare prieš Ukrainą. Tuo tarpu žlugus Basharo al Assado režimui, Vladimiras Putinas vis labiau kritikuojamas dėl silpstančios Rusijos įtakos Artimuosiuose Rytuose, o JAV remiamas puolimas prieš Iraną parodytų, kokią menką galią turi Rusija.

D. Trumpas yra atsidūręs keblioje padėtyje: respublikonai ragina jį padėti Izraeliui surengti puolimą, kad Teheranas neįsigytų branduolinės programos.

REKLAMA

Tačiau D. Trumpą dėl karinių veiksmų perspėjo jo geras draugas Saudo Arabijos kronprincas Mohammedas bin Salmanas, kuris nenori branduolinio Irano, tačiau baiminasi Irano atsakomųjų veiksmų prieš Saudo Arabijos naftos objektus. JAV prezidentui tai reikštų sparčiai augančias energijos kainas.

Manoma, jog V. Putinas susisieks su D. Trumpu dėl slapto susitarimo, kaip sustabdyti Iraną nuo branduolinio ginklo kūrimo.

REKLAMA

V. Putinas gali įtikinti Iraną sutikti su 5 metų pertrauka bet kokio branduolinio ginklavimosi srityje, kol D. Trumpas atgrasys Izraelį nuo puolimo.

JAV prezidentui įtikins Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu, perduodamas Saudo Arabijos kronprinco pažadą – normalizuoti santykius su Izraeliu su sąlyga, kad jis atsisakys pulti Iraną.

Ligų protrūkis netrukus pasieks epidemijos mastą

Be to, prognozuojama, jog 2025 m. kils dar vienas epidemijos protrūkis. Pagrindiniai ligos simptomai bus panašūs į gripo – karščiavimas, galvos, raumenų ir gerklės skausmai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių bus manoma, kad tai sezoninio gripo protrūkis, tačiau pirminių tipinių virusinių ligų, tokių kaip gripas, Covid-19 ir RSV, tyrimo rezultatai nerodys.

Sveikatos priežiūros pareigūnai nustatys, kad susirgę asmenys bus grįžę iš užsienio, kur dėl ligos protrūkio bus mirę daugiau kaip šimtas žmonių.

Vietos valdžia nenorės taikyti griežtų visuomenės sveikatos užtikrinimo priemonių, tokių kaip karantinas ar privalomų medicininių kaukių dėvėjimas, nes bus baiminamasi žmonių priešiškumo.

REKLAMA

Prognozuojama, kad nuo galimos ligos bus pagamintos eksperimentinės vakcinos, tačiau norintiems jomis pasinaudoti, reikės gauti leidimą.

Be to, manoma, jog epidemija labiausiai išplis JAV, o reaguodamos į tai, kitos šalys įves amerikiečiams draudimus keliauti.

Prognozuojama, kad tokiu atveju ekonomika patirs neigiamą poveikį, nes truks prekių ir paslaugų.

Atsiras D. Trumpo ir Xi Jinpingo aljansas

D. Trumpo pirmoji kadencija pasižymėjo Kinijos ir JAV prekybos karu. Artėjant antrajai kadencijai D. Trumpas sustiprino savo prieš Kiniją nukreiptą požiūrį ir pareiškė, kad pradėjęs eiti pareigas, įves 60 proc. tarifą Kinijos importuojamoms prekėms.

REKLAMA

Daugelis nerimauja, kad griežtas žaidimas prieš X. Jinpingą, kuris aiškiai parodė, kad kovos už, jo nuomone, Kinijos teises, gali paaštrinti ir taip įtemptus geopolitinius santykius. Tačiau, pažvelgus atidžiau, lygiai taip pat tikėtina, kad nutiks priešingai: atsiras D. Trumpo ir X. Jinpingo aljansas.

2016-2020 m. buvo Kinijos ir JAV konkurencijos pikas. Kinija teigė, kad aplenks JAV ekonomikoje. Ji tvirtino, kad jos politinė sistema ir ideologija yra pranašesnės už JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kinijos ilgalaikį ekonominį planą JAV ir daugelis kitų šalių vertino kaip tiesioginę grėsmę. Nuo to laiko Kinija sušvelnino savo pretenzijas į pranašumą ir kovoja su ekonominiais sunkumais, kuriuos sukėlė intensyvi Covid-19 pandemija, nekilnojamojo turto krizė, valstybės skolos, jaunimo nedarbas ir sparčiai senstanti visuomenė.

Amerikos prioritetai taip pat pasikeitė. Per 2024 m. rinkimų kampaniją D. Trumpas pažadėjo užbaigti Rusijos ir Ukrainos karą, prasidėjusį po jo pirmosios kadencijos.

REKLAMA

D. Trumpas ir Xi Jinpingas, kurie abu yra demonstravę asmeninį susižavėjimą Rusijos vadovu Vladimiru Putinu, gali bendradarbiauti su pastaruoju, siekdami sudaryti taikos susitarimą, kuris jiems būtų priimtinas.

D. Trumpas taip pat pažadėjo amerikiečiams, kad apribos imigraciją. Tai tikriausiai sumažins darbo jėgos pasiūlą ir padidins JAV vartotojų kainas. D. Trumpas taip pat gali sau leisti taikyti didelius tarifus Kinijos prekėms, tačiau jei tektų rinktis, D. Trumpas pirmenybę teiktų imigracijai, kuri buvo pagrindinis jo rinkiminis klausimas. Tai atvers duris D. Trumpui ir Xi Jinpingui derėtis ir siekti kompromiso.

REKLAMA

Todėl 2025 m. gali būti tie metai, kai D. Trumpas ir Xi Jinpingas atras, kad jie turi daug daugiau bendro nei atrodo.

Dviejų valstybių sprendimas

Jei V. Putinas nebūtų įsiveržęs į Ukrainą ir joje įklimpęs, jis dabar nebūtų taip susipynęs su Šiaurės Korėja, Iranas dabar neplanuotų gaminti bepiločių lėktuvų Rusijai, o Kinijos partnerystė su Rusija nebūtų taip smarkiai sustiprėjusi.

Tačiau jei 2025 m. kokiu nors būdu pavyktų derybomis išspręsti karą Ukrainoje, tikėtina, kad tai taip pat būtų „juodoji gulbė“ – Šiaurės Korėjoje, Irane ir Kinijoje pamatytume sunkiai nuspėjamą bangavimo poveikį.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, Šiaurės Korėja, tikėtina, į pusiasalį vėl grąžintų tūkstančius savo karių – sustiprėjusių dėl karinės patirties ir pasiruošusių galimam konfliktui su Pietų Korėja.

Vis dėlto manoma, kad netikėčiausia „juodoji gulbė“ būtų Artimuosiuose Rytuose – tai judėjimas link dviejų valstybių sprendimo dešimtmečius trunkančiame izraeliečių ir palestiniečių konflikte.

Raginimas siekti dviejų valstybių sprendimo yra numatytoji Vakarų lyderių, kurie apgailestauja dėl šio konflikto, galimybė, tačiau tikimybė, kad tai įvyks bent jau per artimiausius metus, yra didžiulė.

Palestiniečiai turėtų atsisakyti dabartinės vadovybės ir rasti būdą, kaip susivienyti su nauja vadovybe, kuri galėtų jiems atstovauti derybose.

Be to, reikėtų susitarti dėl Gazos Ruožo atstatymo ir valdymo. Galiausiai, reikėtų didelio didžiųjų arabų šalių vyriausybių, ypač Saudo Arabijos ir JAE, postūmio.

Rinkos griūtis sukels pasaulinę paniką

Pasibaigus JAV prezidento rinkimams, piktavaliai veikėjai 2025 m. sutelks dėmesį į naują taikinį – finansų rinkas.

Dirbtinis intelektas geba įvertinti pažeidžiamumą: orientuojasi į įmones, kurių finansiniai rodikliai yra silpni, arba įmones, kurių nuomonė visuomenėje yra neigiama ir kurios gali būti jautrios rinkos sukrėtimams.

REKLAMA

Tada belieka skleisti dezinformaciją: kurti gandus apie įmonės vadovybę, kurti netikrus finansinio sukčiavimo įrodymus.

Prieš pradėdamas ataką, dirbtinis intelektas automatiškai sukuria milijonus scenarijų, išbando įvairius kintamuosius, kad optimizuotų geriausius kanalus ir laiką dezinformacijos kampanijai skelbti.

Klimato kaita taps įprasta

JAV vis aktyviau siekia įveikti klimato krizę, nes 2024 m. vos per dvi savaites JAV pietryčius nusiaubė du didžiuliai uraganai.

Dėl rekordiškai šiltų vandenynų vandenų uraganai „Helene“ ir „Milton“ nuniokojo greitkelius ir namus bei atkirto ištisus miestus nuo likusio pasaulio.

Iš viso 2024 m. stichinės nelaimės JAV pareikalavo daugiau nei 24 mlrd. dolerių (apie 23 mlrd. eurų), tuo tarpu devyni iš dešimties amerikiečių praneša, kad asmeniškai nukentėjo nuo ekstremalių oro sąlygų, o padariniai jaučiami visur.

Todėl manoma, jog 2025-ieji gali būti lūžio taškas, kai klimato kaita taps įprasta.

Netikėti geopolitiniai aljansai 

Manoma, kad technologinė pažanga gali lemti netikėtus geopolitinius aljansus, keičiančius santykius su Artimaisiais Rytais, JAV, Afrika bei Indija.

Tokia raida iš esmės pakeistų pasaulio ekonominį ir politinį vaizdą taip, kaip šiuo metu vargu ar galime įsivaizduoti.

REKLAMA

Yra tikimybė, kad D. Trumpas galėtų nutraukti karo veiksmus tokiose vietovėse kaip Gazos Ruožas, Sirija ir Pietų Libanas, tarpininkauti siekiant taikos ir stabilumo, kuris galėtų atverti kelią demokratiniams pokyčiams Sirijoje ir Libane.

Šis scenarijus priklausytų nuo sudėtingų tarptautinių derybų ir dalyvaujančių šalių noro įtvirtinti laimėjimus ir siekti taikos – tai būtų sudėtinga užduotis, tačiau ji galėtų iš esmės pakeisti Artimųjų Rytų socialinę ir politinę struktūrą.

Slapta Pietų Korėjos branduolinių ginklų programa

Maža to, prognozuojama, jog Pietų Korėja gali sukrėsti pasaulį dėl netikėto branduolinio ginklo bandymo. Manoma, kad Pietų Korėjos prezidentas Lee Jae-myungas pareikš, jog valstybė tapo branduoline ir pasitrauks iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties.

Baltarusijos žmonės galės išvysti laisvę

Vienas iš „Juodųjų gulbių“ scenarijų skelbia, kad Baltarusijos žmonėms pavyks nuversti prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

Naująja išrinkta prezidente taptų Sviatlana Cichanouskaja, kuri įtvirtins Rusijos valdžios silpnumą, atsižvelgiant ir į B. al Assado pralaimėjimą Sirijoje. Ji paragins Baltarusijos žmones būti pasirengusius akimirkai, kai jie galės išeiti į gatves ir nuversti režimą.

REKLAMA

Baltarusijos gyventojai galėtų išsilaisvinti, pasinaudodami susilpnėjusia V. Putino padėtimi ir jo nesugebėjimu išgelbėti A. Lukašenkos.

Galios praradimas pakeis amerikiečių gyvenimą

2025 m. dėl energetinio saugumo gali nutikti neįtikėtinas įvykis. Kadangi dirbtinis intelektas toliau įsibėgėja, kriptovaliutoms atsiveria žalesnės pievos, o po Covid-19 pandemijos visiškai atsigauna ekonomika, neabejotina, kad 2025 m. energijos poreikis smarkiai išaugs.

Dėl to ne tik smarkiai padidės išmetamųjų teršalų kiekis, bet ir kils didelis pavojus energetiniam saugumui ir tinklų gedimams, kurie taps dar dažnesni dėl ekstremalių oro sąlygų.

Šios problemos esmė – nacionalinio saugumo rizika. Neturint energijos, bet kuri apskritis, miestas ir šalis yra pažeidžiami kibernetinių atakų, nukreiptų prieš sveikatos priežiūros ir finansų sistemas.

Praradus elektrą, iš esmės pasikeis JAV žmonių gyvenimas, o politinis atsakas bus skubus ir chaotiškas.

Gali būti per sunku atsispirti pagundai griebtis branduolinių ginklų

Rusijos žiniasklaidoje jau girdėjome komentarus, kad galimas branduolinių ginklų panaudojimas būtų visiškai pagrįstas atsakas į nesėkmes kare su Ukraina.

Jei tokios branduolinės valstybės kaip Rusija, Kinija ir Šiaurės Korėja pradės agresyvius išpuolius prieš savo kaimynes, siekdamos „galutinės pergalės“, ir jei šie išpuoliai bus nesėkmingi, gali būti per sunku atsispirti pagundai griebtis branduolinių ginklų.

REKLAMA

Daugiau galimų „Juodųjų gulbių“:

  • Lemiamas proveržis kvantinės kompiuterijos srityje. Manoma, kad kvantinė kompiuterija, galinti pakenkti dabartinėms kriptografinėms apsaugoms, 2025 metais taps realybe. Tai pasireikš, kai privatūs asmenys ir įmonių duomenys taps nebesaugūs.
  • Atsiskyrėliai. JAV prezidentas D. Trumpas, įpusėjus pirmiesiems savo kadencijos metams patenkins judėjimo „Didysis Aidaho“ vadovybės prašymą paremti siekį, perkeliant 15 apygardų iš Oregono į Aidaho valstiją.
  • JAV kariuomenė žengs į amžių be skiepų. Prognozuojama, kad 2025 m. JAV kariuomenėje skiepai nebebus privalomi, tačiau kariškiai, kurie norės pasiskiepyti, galės tai padaryti valstybės nekompensuojamomis vakcinomis.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų