• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Metinėse prognozėse vis dažniau kalbama apie karo ir taikos problemas, todėl „Financial Times“ šiais metais pateikė prognozes ne tik apie technologines ar politines tendencijas, bet ir dėl konfliktų Ukrainoje, Artimuosiuose Rytuose ir Sudane.

Metinėse prognozėse vis dažniau kalbama apie karo ir taikos problemas, todėl „Financial Times“ šiais metais pateikė prognozes ne tik apie technologines ar politines tendencijas, bet ir dėl konfliktų Ukrainoje, Artimuosiuose Rytuose ir Sudane.

REKLAMA

Vyriausiasis ekonomikos apžvalgininkas Martinas Wolfas pateikė prognozę ir dėl JAV palūkanų normų, bitkoinų kainos bei dirbtinio intelekto agentų.

Pranešama, kad praėjusių metų prognozė nebuvo viena iš geriausių, kadangi joje buvo net penki neteisingi atsakymai. Didžiausia klaida: vadovaudamiesi tuometinėmis apklausomis ir situacija JAV, buvo nuvertintos Donaldo Trumpo galimybės būti perrinktam.

Be to, Japonijos palūkanų normos vis dėlto pakilo aukščiau nulio, investuotojai, kaip tikėtasi, negrįžo prie obligacijų, socialinis tinklas X nebankrutavo ir kol kas nebuvo sudarytas susitarimas dėl Partenono marmuro grąžinimo Graikijai.

REKLAMA
REKLAMA

Pateikiamos 2025 metų prognozės:

  • Ar D. Trumpas pradės plataus masto tarifų karą? Taip. Tikimasi, kad iki metų pabaigos D. Trumpas įves ne mažesnius nei 10 proc. muitus bent pusei JAV importo.
  • Ar bus sudarytas taikos susitarimas tarp Ukrainos ir Rusijos? Taip. Tačiau JAV prezidentas turės pagrasinti griežtesnėmis sankcijomis ir padidinti JAV paramą Kyjivui, kad įtikintų Maskvą rimtai įsitraukti į derybas. JAV sąjungininkai įtikins D. Trumpą bent jau iš pradžių neatmesti galimybės Ukrainai tapti NATO nare.
  • Ar JAV palūkanų normos metus baigs mažesnėmis nei dabar? Ne. Prognozuojama, kad 2025 m. gruodžio mėn. federalinių fondų palūkanų norma bus 3,9 proc. Jei taip nutiktų, tai būtų tik šiek tiek daugiau nei ketvirčiu punkto mažesnė už 2024 m. gruodžio mėn. tikslinį 4,25-4,5 proc. intervalą.
  • Ar Emmanuelis Macronas išsilaikys Prancūzijos prezidento poste? Taip. Tačiau tai, kad šis klausimas apskritai keliamas, rodo, kad žmogaus, kuris dėl savo iš viršaus nuleisto stiliaus kadaise buvo lyginamas su Jupiteriu, padėtis susilpnėjo. Likus maždaug 30 mėnesių iki antrosios kadencijos pabaigos, E. Macronas jaučia nuoskaudą dėl savo sprendimo vasarą surengti pirmalaikius rinkimus, kuriuos jo stovykla pralaimėjo.

REKLAMA
  • Ar Didingasis septynetas nusileis? Ne, bet ir aukščiau jie nepakils. „Alphabet“, „Amazon“, „Apple“, „Meta“, „Microsoft“, „Nvidia“ ir „Tesla“ žygis atspindi JAV privataus sektoriaus dinamiškumą, Silicio slėnio lyderystę skaitmeninių technologijų srityje ir investuotojų ažiotažą dėl dirbtinio intelekto. Šie veiksniai stipriai išliks ir 2025 m.
  • Ar Kinijos eksporto kainos toliau kris? Taip. Dezinfliacinis nuosmukis, kurį Kinija eksportuoja į pasaulį, dar labiau sustiprės. Kinijos bendrovių, ypač aukštųjų technologijų gamintojų, konkurencingumas reiškia, kad bendra Kinijos eksporto kaina juaniais greičiausiai dar labiau kris. Kinijos eksporto kainų indeksas, 2024 m. spalio mėn. per metus sumažėjęs 5,2 proc., 2025 m. kai kuriais mėnesiais gali smukti net iki 10 proc.
  • Ar Elonas Muskas ir Donaldas Trumpas susipyks? Ne. Nors D. Trumpas garsėja nepakantumu konkuruojantiems egoistams, nauda E. Muskui išlikti prezidento pusėje yra per didelė, kad ją būtų galima iššvaistyti.

REKLAMA
REKLAMA
  • Ar Vokietija atpalaiduos skolos stabdžius? Taip. Bus raginama sušvelninti Schuldenbremse – konstitucinę nuostatą, pagal kurią centrinės valdžios skolinimasis bet kuriais metais negalės viršyti 0,35 proc.
  • Ar obligacijų rinka susvyruos? Ne. Galbūt ji girgždės, bet nepalūš. Investuotojai budriai stebi bet kokius požymius, kad D. Trumpo laisvesnė pozicija skolinimosi atžvilgiu ir raginimas mažinti mokesčius tuo metu, kai skolos lygis ir taip yra aukštas, gali sukelti „Liz Truss“ momentą JAV vyriausybės obligacijų rinkoje. Vis dėlto tai nėra neįmanoma, turint omenyje infliaciją, kuri gali kilti dėl tarifų ir imigracijos politikos.
  • Ar sumažės Kinijos išmetamo anglies dioksido kiekis? Ne. Kai kurių ekspertų teigimu, didžiausios pasaulyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų gamintojos išmetamų teršalų kiekis gali pasiekti net aukščiausią ribą.
  • Ar Didžiosios Britanijos leiboristų vyriausybė laikysis pažado toliau nedidinti mokesčių? Kol kas taip. Tačiau tai, kad opozicijos parlamentarai tyrinėja šį klausimą taip dažnai, byloja, kad šis įsipareigojimas yra netvirtas.
  • Ar Izraelis ir JAV smogs Irano branduolinėms jėgainėms? Ne. Tačiau Izraelis bus rimtai sugundytas. Ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu jau seniai pasižadėjo neleisti Teheranui pasigaminti branduolinio ginklo. Po metus trukusio regioninio konflikto Izraelis įgijo drąsos, o Iranas yra pažeidžiamas. Tačiau Izraeliui tikriausiai prireiktų JAV paramos ir jos žalios šviesos, kad galėtų sunaikinti Irano branduolinius objektus, o grįžtantis JAV prezidentas, nors ir nenuspėjamas, bus atsargus, kad nesukeltų kito karo regione, tačiau šis skaičiavimas gali pasikeisti, jei Teheranas priartėtų prie branduolinės bombos.
  • Ar bitkoinas pasieks 200 000 JAV dolerių? Taip. 100 000 JAV dolerių bitcoinas viršijo jau gruodžio mėnesį, todėl nors tolesnis padvigubėjimas gali atrodyti pernelyg didelis iššūkis, bet taip įvykti gali. D. Trumpo komandos nuoširdus pritarimas kriptovaliutoms, o skaitmeninio turto gynėjai paskirti į svarbiausius Vašingtono postus, jau paskatino kriptovaliutų kilimą po rinkimų iki rekordinių aukštumų.
  • Ar Indijos BVP aplenks Japonijos BVP? Ne. Tai įvyks netrukus (pagal perkamosios galios paritetą taip jau yra), tačiau labiau tikėtina, kad tai įvyks 2026 m., o ne 2025 m. TVF duomenimis, Japonija ateinančius metus baigs turėdama 4,7 proc. didesnę ekonomiką, o Indijos augimui pastaraisiais ketvirčiais sulėtėjus, prireiks daugiau nei 12 mėnesių.
  • Ar elektromobiliai sudarys daugiau nei ketvirtadalį pasaulinių automobilių pardavimų? Jei pastarųjų metų tendencijos išliktų, taip ir būtų, tačiau tikrasis skaičius gali būti šiek tiek didesnis nei 22 proc. 2025 m. bus dar vieni sunkūs metai automobilių pramonei dėl mažėjančio vartotojų, išskyrus Kiniją, entuziazmo elektromobiliams. Tačiau siekdami laikytis griežtesnių išmetamųjų teršalų taisyklių Europoje ir elektromobilių pardavimo tikslų Jungtinėje Karalystėje, automobilių gamintojai išleis dešimtis naujų elektromobilių ir toliau skirs milijardus dolerių nuolaidoms, kad jie taptų prieinamesni. Kinija vis dar bus rinkos augimo varomoji jėga, nes elektromobilių kaina susilygins su benzininių transporto priemonių kaina. Didžiausias neaiškumas yra JAV, kur būsimos administracijos priemonės gali sulėtinti perėjimą prie elektromobilių.
  • Ar Xavieras Milei'us panaikins Argentinos valiutos keitimo kontrolę? Taip. Baimindamasis sukelti infliacijos šuolį ir nerimaudamas dėl mažų atsargų, prezidentas iki šiol priešinosi griežtų apribojimų, nustatančių, kiek užsienio valiutos gali įsigyti Argentinos fiziniai asmenys ir įmonės, panaikinimui. Tačiau 2025 m. C. Milei imsis šio žingsnio. Vertindamas momentą, kada žengti šį vis dar rizikingą žingsnį, jis daug dėmesio skirs būtinybei skatinti užsienio investicijas ir įgyvendinti savo valstybės instinktus.
  • Ar karas Sudane tęsis? Taip. Sudanas tapo tarpiniu konfliktu, į kurį įsitraukė jėgos nuo Jungtinių Arabų Emyratų iki Rusijos. Pagrindiniai Sudano kovotojai – generolas Abdel Fattah al-Burhanas, faktinis prezidentas, ir greitosios paramos pajėgų vadovas Mohamedas Hamdanas Dagalo, žinomas kaip Hemeti, vis dar puoselėja pergalės iliuzijas.

  • Ar turėsime dirbtinio intelekto agentų, kuriais galėsime naudotis? Taip. „Agentinis dirbtinis intelektas“ – didžiųjų technologijų, pradedančiųjų dirbtinio intelekto įmonių ir korporacijų labiausiai reklamuojama kitų metų frazė. Dirbtinio intelekto agentas – tai programinė įranga, veikianti telefone arba interneto naršyklėje ir galinti jūsų vardu atlikti skaitmenines užduotis – nuo internetinių formų pildymo iki pirkinių krepšelio sudarymo, el. laiškų siuntimo ar skambučių transkribavimo.
  • Ar bus dar vienas didelis Holivudo studijos sandoris? Taip. 2024 m. „Paramount“ tapo pirmąja Holivudo studija, kuriai teko nusileisti naujajai srautinio transliavimo ekonomikai, – Redstone'ų šeima ją pardavė technologijų milijardieriui Larry Ellisonui ir jo filmų prodiuserio sūnui Davidui.
  • Ar kompaktiniai diskai pradės ilgalaikį atgimimą, panašų į vinilinių plokštelių? Ne. Kompaktiniai diskai prieštarauja prognozėms apie jo išnykimą – pardavimus skatina šio formato populiarumas Pietų Korėjos K-pop muzikoje. Tačiau labiau tikėtina, kad nuosmukis baigsis, o ne prasidės ilgalaikis augimas. K-pop muzikoje kompaktiniai diskai dažniausiai perkami dėl pakuotės (riboto tiražo nuotraukos). Panašią pardavimo taktiką taiko ir Vakarų žvaigždės, pavyzdžiui, Taylor Swift. Tačiau kompaktinių diskų naudojimas kaip rinkodaros priemonės nėra tas pats, kas vinilo stiliaus atgimimas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų