Tarptautinė Ukrainos atstatymui skirta konferencija, kurią rengia britų ministras pirmininkas Rishi Sunakas, yra antroji nuo praėjusių metų vasario, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą.
Pernai liepą Lugane Šveicarijoje įvykusiame pirmajame susitikime Kyjivo sąjungininkės įsipareigojo remti Ukrainą, kurios atstatymas, kaip tikimasi, bus labai brangus ir truks dešimtmečius.
Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis tuomet sakė, kad atstatymas gali kainuoti mažiausiai 750 mlrd. dolerių (686 mlrd. eurų).
Pasaulio bankas apskaičiavo, jog Ukrainai neatidėliotinai reikia 14 mlrd. JAV dolerių (apie 13 mlrd. eurų), kad būtų likviduota įnirtingų kovų padaryta žala.
Tačiau neseniai atliktame Pasaulio banko, Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos ir Ukrainos vyriausybės tyrime teigiama, kad platesnio masto ekonomikos atgaivinimas kainuotų 441 mlrd. dolerių (403 mlrd. eurų).
Kad ir kokia būtų galutinė suma, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ją palygino su pinigų suma, kurios prireikė JAV vadovaujamam Marshallo planui dėl Europos atstatymo po Antrojo pasaulinio karo.
Ilgalaikė finansinė parama
Tarp susitikime dalyvaujančių aukšto rango pareigūnų yra JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrė Catherine Colonna.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kurio ginkluotosios pajėgos bando susigrąžinti Rusijos kariuomenės užgrobtų teritorijų kontrolę, kalbės vaizdo ryšiu.
Jungtinė Karalystė, iš pradžių vadovaujama buvusio ministro pirmininko Boriso Johnsono (Boriso Džonsono), vėliau – trumpai valdžiusios Liz Truss, o dabar – R. Sunako, buvo viena pirmųjų ir aktyviausių V. Zelenskio rėmėjų.
Pasak Dauningo gatvės, R. Sunakas nori pabrėžti Vakarų įsipareigojimą remti Ukrainą dabar ir ilgą laiką.
„Mes ir toliau remsime Ukrainos gynybą bei kontrpuolimą ir palaikysime Ukrainą tol, kol ji laimės šį karą“, – trečiadienį delegatams pasakys R. Sunakas.
Tačiau, be vyriausybių iš viso pasaulio paramos, jis nori pritraukti ir daugiau privačiojo sektoriaus pagalbos šaliai atkurti.
Antradienio vakarą R. Sunakas paskelbė, kad JK parems Ukrainą 2,74 mlrd. eurų, kad ši galėtų gauti svarbias Pasaulio banko paskolas viešosioms paslaugoms mokyklose, ligoninėse ir kitur.
Pasak jo, garantija bus suteikta per ateinančius trejus metus. Jis taip pat paskelbė apie papildomą 280 mln. eurų paramą humanitariniams projektams.
Pasak vieno diplomatinio šaltinio, tikimasi, kad Prancūzija paskelbs apie finansavimą, skirtą padėti atstatyti ypatingos svarbos civilinę infrastruktūrą.
„Rekonstrukcija savaime suteikia saugumo garantiją“, – pridūrė šaltinis. Pasak jo, siekiama, jog „Rusija žinotų, kad ši parama bus ilgalaikė“.
Konferencijoje daugiausia dėmesio bus skiriama energetikos ir technologijų sektoriams, taip pat bus siekiama išsiaiškinti, kaip būtų galima teisėtai panaudoti dešimtis milijardų dolerių įšaldyto Rusijos turto atstatymui finansuoti.
Dauningo gatvė teigė, kad daugiau nei 400 įmonių iš 38 šalių, kurių bendros metinės pajamos viršija 1,6 trilijono JAV dolerių (1,46 trln. eurų), jau pažadėjo paremti Ukrainos atsigavimą ir atstatymą.