Ši misija, kurią G. Shappsas apibūdino kaip didžiausią JK misiją NATO per pastaruosius keturis dešimtmečius, skirta užtikrinti, kad būtų atremta grėsmė, kurią nuo invazijos į Ukrainą pradžios kelia Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Kariuomenės, karinio jūrų laivyno ir Karališkųjų oro pajėgų (RAF) nariai dalyvaus bendrose pratybose su kitų 30 NATO narių ir Švedijos, kuri tikisi greitai prisijungti prie Aljanso, pajėgomis.
Naujausios karinio aljanso pratybos „Steadfast Defender“ vyks visoje Europoje ir už jos ribų.
„Šiandien NATO yra didesnė nei bet kada anksčiau, tačiau iššūkiai taip pat tapo didesni“, – Londone sakė G. Shappsas ir perspėjo, kad „tarptautinei taisyklėmis grindžiamai tvarkai“ gresia vis didesni pavojai.
„Būtent todėl JK įsipareigojo NATO skirti visas savo oro, sausumos ir jūrų pajėgas“, – tęsė jis.
„Esu pasiryžęs 2024 metais padaryti dar daugiau, todėl šiandien galiu paskelbti, kad JK nusiųs apie 20 tūkst. karių vienam didžiausių NATO pajėgų dislokavimui nuo Šaltojo karo pabaigos“, – teigė jis.
JK kontingentą sudarys naikintuvai ir žvalgybiniai lėktuvai, pažangiausi karo ir povandeniniai laivai bei įvairūs kariuomenės pajėgumai, įskaitant specialiųjų operacijų pajėgas.
Londonas į pratybas Šiaurės Atlante, Norvegijos jūroje ir Baltijos jūroje siųs lėktuvnešio smogiamąją grupę, naikintuvus F-35B ir sraigtasparnius.
Be to, nuo kito mėnesio iki birželio į Rytų Europą siunčiama apie 16 tūkst. karių su tankais, artilerija, sraigtasparniais ir parašiutais.
„Griežto realizmo epocha“
G. Shappsas svarbiausioje kalboje nuo paskyrimo į šį postą rugpjūtį teigė, kad „taikos dividendai“ po Šaltojo karo baigėsi ir Vakarų sąjungininkės turi įveikti priešininkus, įskaitant Kiniją, Iraną, Šiaurės Korėją ir Rusiją.
„Gyvename griežto realizmo epochoje“, – sakė jis, pridurdamas, kad NATO priešininkai „yra kaip niekada susiję tarpusavyje“, o Vakarų sąjungininkai dėl šios grėsmės stovi kryžkelėje.
„Mūsų priešininkai intensyviai atstatinėja savo užtvaras, atgimsta seni priešai, iš naujo brėžiamos mūšio linijos, tankai stovi tiesiog ant Ukrainos vejos, o pasaulio tvarkos pamatai drebinami iš pagrindų“, – tvirtino jis.
G. Shappsas taip pat kalbėjo apie praėjusią savaitę surengtus bendrus JK ir JAV smūgius prieš Irano remiamus husių sukilėlius Jemene. Protestuodami prieš karą Gazos Ruože husiai pastaraisiais mėnesiais ne kartą atakavo laivus Raudonojoje jūroje.
Britų ministras teigė, kad smūgiai planuoti kaip vienkartinis veiksmas.
Tačiau paklaustas, ar planuojama imtis tolesnių karinių veiksmų, jis atsakė: „Aš negaliu jums nuspėti ateities.“
„Nesitaikstysime su tuo, kad pagrindinis vandens kelias (...) būtų visam laikui uždarytas tarptautinei laivybai“, – pridūrė G. Shappsas.