L. Austinas ketvirtadienį Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje surengs kelių dešimčių Ukrainos rėmėjų susitikimą – tai bus paskutinės tokios derybos prieš sausio 20 dieną, kai JAV prezidento pareigas pradės eiti Donaldas Trumpas, skeptiškai vertinantis pagalbą Kyjivui.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad dalyvaus susirinkime.
„JAV lyderystė yra labai svarbi, mes rodome pavyzdį“, – naujienų agentūrai AFP Ramšteino oro pajėgų bazėje teigė L. Austinas.
„Mes ne tik prašėme šalių suteikti saugumo pagalbą – visais atvejais buvome lyderiai pagal suteiktos saugumo pagalbos dydį ir greitį, kuriuo ją suteikėme“, – pažymėjo jis.
„Labai svarbu, kad visa koalicija ir toliau teiktų karinę pagalbą. Dabar JAV vadovauja šioms pastangoms ir, tikėkimės, kad (...) tęs tai ir toliau, nes tai dar ne pabaiga“, – kalbėjo L. Austinas.
Kadenciją baigianti JAV administracija siekė, kad Ukrainai būtų suteikta kuo didesnė pagalba, kol D. Trumpas, kuris ne kartą kritikavo JAV paramą Kyjivui ir teigė, kad galėtų užtikrinti paliaubas per kelias valandas, perims prezidento postą.
D. Trumpo komentarai sukėlė būgštavimų Ukrainoje ir kitose Europos šalyse dėl JAV pagalbos ateities ir Kyjivo gebėjimo atremti Rusijos puolimą, jei nebebus tolesnės Amerikos paramos.
Nuo 2022 metų vasario, kai Maskva pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, Vašingtonas Kyjivui suteikė daugiau kaip 65 mlrd. JAV dolerių (63 mlrd. eurų) karinę pagalbą.
Be to, šią savaitę vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas žurnalistams užsiminė, kad ketvirtadienį vyksiančiame susitikime greičiausiai bus paskelbtas „svarbus pranešimas“ dėl pagalbos.
Artėjant trečiosioms Rusijos invazijos į Ukrainą metinėms, L. Austinas pažymėjo, kad karas smarkiai pakenkė Maskvos interesams, pradedant ekonomika ir baigiant gebėjimu projektuoti karinę galią užsienyje.
Prezidentas Vladimiras Putinas, kurio pajėgos yra užimtos Ukrainoje, „neturėjo galimybių reaguoti į iššūkį Sirijoje“, sakė L. Austinas, turėdamas omenyje praėjusį mėnesį sukilėlių pajėgų surengtą netikėtą puolimą, per kurį buvo nuverstas Rusijos sąjungininkas Basharas al Assadas.
„Nebegalėdamas daryti įtakos Sirijoje jis netenka savo projekcijų platformos – jis naudojosi Sirija, kad galėtų projektuoti kovinę galią Afrikoje. Tačiau dabar kyla abejonių dėl jo galimybių toliau tai daryti“, – teigė JAV gynybos vadovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!