Per vėliausią tokį bandymą Naujojoje Zelandijoje šiai kompanijai, siekiančiai paversti savo nedidelę raketą nešėją „Electron“ daugkartinio naudojimo aparatu, toks manevras iš dalies pavyko. Vis tik šįkart sraigtasparnio įgula, trumpam pagavusi panaudotą raketos pakopą, saugumo sumetimais buvo priversta ją paleisti. Paskui pakopa nukrito į Ramųjį vandenyną, kur ją iš vandens ištraukė paruoštas laivas.
Kalifornijoje įsikūrusi bendrovė iš atokaus Mahijos pusiasalio Naujojoje Zelandijoje reguliariai leidžia 18 m ilgio raketas, iškeliančias į orbitą palydovus.
Anksti antradienį startavusi „Electron“ į orbitą iškėlė 34 palydovus, o vėliau pagrindinis raketos greitintuvas pradėjo kristi į Žemę. Jo nusileidimą iki maždaug 10 metrų per sekundę greičio sulėtino išsiskleidęs parašiutas.
Tuomet į pagalbą atskubėjo sraigtasparnio įgula, kuri po orlaiviu ištiesė ilgą lyną su kabliu, skirtu užkabinti greitintuvo parašiuto stropus. Įgula raketą pagavo, bet sraigtasparniui tekusi apkrova pasirodė esanti didesnį nei buvo nuspėta per bandymus ir modeliavimus – taigi, pakopą teko paleisti.
Šį procesą lydėjusi emocinė įtampa buvo užfiksuota tiesioginėje transliacijoje: misijos valdymo centre žmonės džiūgavo ir plojo, kai raketa buvo pagauta, bet praėjus vos apie 20 sekundžių visas kolektyvas aiktelėjo ir atsiduso.
Vis tik P. Beckas pareiškė, kad misija buvo sėkminga. Pasak jo, beveik viskas įvyko pagal planą, o netikėta apkrovos problema tėra smulkmena, kuri netrukus bus ištaisyta.
„Jie pagavo puikų laimikį. Jiems tiesiog nepatiko, kaip jautėsi apkrova“, – sraigtasparnio įgulos veiksmus po starto vaizdo ryšiu komentavo „Rocket Lab“ įkūrėjas.
Jis pridūrė, kad apkrovos parametrų neatitikimo priežastis turėtų išaiškėti atlikus išsamią analizę. P. Beckas sakė besitikįs, jog bendrovei pavyks išgelbėti dalį arba visą panaudotą raketos pakopą, panardintą į sūrų vandenį, nors to buvo tikėtasi išvengti.
Savo naujausią misiją „Rocket Lab“ pavadino “There And Back Again” (Ten ir atgal) – aliuzija į kino trilogiją „The Hobbit“ (Hobitas), filmuotą Naujojoje Zelandijoje.
Bendrovė trumpą raketos pagavimą 1 980 metrų aukštyje sraigtasparniu „Sikorsky S-92“ pavadino svarbiu pasiekimu. „Rocket Lab“ tikisi padidinti startų skaičių ir sumažinti išlaidas, jei pavyks padaryti savo raketas pakartotinai naudojamomis.
Pirmąją daugkartinio naudojimo orbitinę raketą, „Falcon 9“, sukūrė JAV milijardieriaus Elono Musko (Ilono Masko) kosmoso technologijų bendrovė „SpaceX“.