Jų geidžiamiausias laimikis – vagystės metu atrakintas „iPhone“.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Londone užfiksuotame vaizdo įraše matyti, kaip du vyrai, nuo galvos iki kojų apsirengę juodai, važiuoja Londono centru elektriniais dviračiais. Vienas jų netikėtai pasuka prie autobusų stotelės, kur lūkuriuoja žmonės. Akimirksniu jis iš merginos rankų išplėšia mobilųjį telefoną.
O kitame vaizdo įraše užfiksuota, kaip nežinomi asmenys ant mopedo mikliai atima telefoną iš gatve einančio vaikino. Tokių vaizdų socialiniuose tinkluose gausu. O statistika rodo, kad Londone kas 8 minutes pavagiamas telefonas.
Schema išdirbta iki smulkmenų
Pernai nusikaltėliai taip be ryšio priemonės paliko mažiausiai 70 tūkst. londoniečių, o vietiniai taip pavargo nuo vagių siautimo, kad jau ima juos gaudyti plikomis rankomis.
Tačiau kam reikalingi tūkstančiai „iPhone“, kai užrakintas jis svetimo žmogaus rankose įprastai tampa beverčiu plytgaliu? Scotland Jardo duomenimis, kone trečdalis pavogtų įrenginių per tarpininkus keliauja į Alžyrą.
Šiaurės Afrikos valstybė taiko didelius muito mokesčius išmaniųjų telefonų importui, ypač „Apple“ produkcijai. Ten net nėra oficialios „Apple“ parduotuvės. Užtat ten klesti nelegali „obuoliukų“ prekyba.
Nusikalstama schema išdirbta iki smulkmenų. Iš pradžių eiliniai vagišiai, daugiausia – migrantai iš Afrikos šalių, plėšia telefonus iš praeivių gatvėse ar metro. Vėliau juos parduoda tarpininkams už 50–250 eurų, priklausomai nuo modelio. Atrakinti telefonai kainuoja brangiau.
Parduoda pelningai
Tarpininkai jau dvigubai brangiau parduoda vogtus „iPhone’us“ kontrabandininkams, kurie išgabena juos į Alžyrą. Atvykus į vietą nusikaltėliai imasi vogtų, užrakintų telefonų atblokavimo – siunčia apvogtiems savininkams suklastotas žinutes „Apple“ vardu ir išgauna tam reikalingus duomenis ir slaptažodžius.
Jei operacija nepavyksta, telefoną tiesiog išardo dalimis. Jei pavyksta – paskutinis nusikalstamoje grandinėje esantis asmuo už „laimikį“ jau gauna maždaug 1200 eurų. Pusė šios sumos būna pelnas.
Londono policija jau stiprina patruliavimą vagysčių vietose. Kas savaitę pareigūnai konfiskuoja apie tūkstantį pavogtų telefonų ir sulaiko daugiau nei 200 nusikaltėlių.
O tokios vagystės klesti ne tik Londone. Tad ir Paryžiuje, Barselonoje bei kitose Europos sostinėse atvirose vietose rekomenduojama telefonu nekalbėti arba jį stipriai laikyti ir niekada neprarasti budrumo.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.































































































































































































































































