Tokį sprendimą ministrai priėmė nepaisydami baimių, kad pernelyg griežtas Briuselio požiūris gali dar paskatinti ES priešiškas populistines nuotaikas.
Ministrai vadovavosi rekomendacijomis, kurias pateikė Europos Komisija, praėjusią savaitę oficialiai pareiškusi, kad Ispanija ir Portugalija nepakankamai stengėsi sumažinti savo biudžeto deficitą.
„Euro zonos narės rytoj (antradienį) ... vienbalsiai nubalsuos palaikyti komisijų rekomendacijas“, – pareiškė Jeroenas Dijsselbloemas, vadovaujantis 19 eurą įsivedusių ES šalių finansų ministrų grupei.
Dvidešimt aštuoniems ES finansų ministrams oficialiai patvirtinus šį sprendimą, Komisija per 20 dienų turės apsispręsti dėl sankcijų.
Tačiau manoma, kad Ispanija ir Portugalija per 10 dienų pateiks oficialų prašymą taikyti nulines sankcijas ir, be kita ko, tvirtai įsipareigos ištaisyti savo perviršinį deficitą.
„Kalbėsimės su šių valstybių ministrais“, – pareiškė už ekonomiką atsakingas Komisijos narys Pierre Moscovicis.
Didžiulės pastangos
Imtis veiksmų prieš biudžeto taisyklių nesilaikančias valstybes Komisiją ragina nemažai įtakingiausių ES valstybių narių, visų pirma Vokietija.
Nusprendus nubausti Ispaniją ir Portugaliją, dėmesio centre taip pat atsidurs pernelyg išlaidaujanti Prancūzija, kuri biudžeto taisykles greičiausiai pažeis kitąmet.
Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas pirmadienį pareiškė, kad Portugalija nenusipelnė bausmės dėl per didelio biudžeto deficito.
Anot jo, „pastaraisiais metais Portugalija dėjo nepaprastai daug pastangų. Ji nenusipelnė pernelyg griežtos drausmės“.
Pagal biudžeto taisykles, kurios dažnai yra pažeidžiamos, biudžeto deficitas neturi viršyti 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
„Absoliuti nesąmonė“
Ispanijos finansų ministras Luisas de Guindosas priminė, kad dar 2012 metais jo šalies biudžeto deficitas sudarė 10,4 proc. ir per ketverius metus jis buvo sumažintas daugiau kaip perpus.
„Esu nusiteikęs optimistiškai, nes bauda Ispanijai būtų absoliuti nesąmonė“, – pareiškė jis prieš ministrų susitikimą.
Euro zonos šalims, kurios pakartotinai nepaiso biudžeto taisyklių, Komisija gali skirti baudas, kurios gali sudaryti iki 0,2 proc. jų bendrojo vidaus produkto (BVP). Tačiau iki šiol Komisija šiais savo įgaliojimais nebuvo pasinaudojusi.
ES perviršinio deficito procedūra Ispanijai ir Portugalijai taikoma nuo 2009 metų.
Ispanijos deficitas pernai sudarė 5,1 proc. BVP ir buvo gerokai didesnis negu Komisijos nustatytas 4,2 proc. tikslas ar ES taikoma 3 proc. riba.
Portugalija savo biudžeto deficitą sumažino nuo beveik 10 proc. BVP 2010 metais iki 4,4 proc. 2015 metais, tačiau ir šis rodiklis viršijo Lisabonai nustatytą tikslą bei ES nustatytą apribojimą.