Tarp lyderių, atvykusių į Islamo Bendradarbiavimo Organizacijos (OIC) viršūnių susitikimą Stambule, yra sunitiškos Saudo Arabijos karalius Salmanas ir šiitiško Irano prezidentas Hassanas Rouhani, kurių šalys yra priešingose barikadų pusėse Sirijos ir Jemeno konfliktuose.
Turkijai šį susitikimą laikant proga padidinti savo autoritetą musulmoniškajame pasaulyje, prezidentas R.T.Erdoganas iškėlė sau uždavinį sušvelninti nuomonių skirtumus tarp 1,7 mlrd. pasaulio musulmonų. Ketvirtadienį vėlai vakare per oficialią vakarienę Dolmabachčės rūmuose ant Bosforo sąsiaurio kranto, iš kur sultonai šimtmečius valdė musulmonus kraštuose nuo Balkanų iki Arabijos, R.T.Erdoganas pakartojo savo raginimą musulmoniškajam pasauliui siekti vienybės.
„Mūsų didžiausiasis lūkestis šiame viršūnių susitikime – kad islamiškos valstybės visame pasaulyje pasiųstų vienybės ir bendrystės žinią visiems musulmonams“, - sakė Turkijos prezidentas, kreipdamasis į lyderius po didžiulės ceremonijų salės, kur sultonai priimdavo svečius, kupolu. „Mūsų tikslas yra suteikti visai islamiškai šeimai ateities viltį. Dievo valia, nuo šio susitikimo visiems mums prasidės nauja era“, – sakė jis.
„Žinoma, problemos, su kuriomis susiduriame, didžiulės. Išgyvename sunkų laikotarpį. Tačiau nevalia prarasti vilties“, – pridūrė jis. R.T.Erdoganas, kurio šalis dar dvejus ateinančius metus pirmininkaus OIC, penktadienį vadovaus paskutinėms viršūnių susitikimo diskusijoms, po kurių bus surengta baigiamoji spaudos konferencija.
Viršūnių susitikimą lydėjo ženklai, jog formuojasi tvirtas aljansas tarp Turkijos, kurioje gyvena daugiausia sunitai, ir kitos sunitiškos galios – Saudo Arabijos, kurių užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį pasirašė memorandumą dėl dvišalės bendradarbiavimo tarybos įsteigimo. Abi šalys kartu su maža, bet naftos ir dujų turtinga Persijos įlankos valstybe Kataru Sirijos konflikte remia sukilėlius, kovojančius su prezidento Basharo al Assado režimu.
Tuo tarpu Iranas ir Rusija, kurios santykiai su Ankara smarkiai pašlijo po to, kai Turkija pasienyje su Sirija numušė rusų karo lėktuvą, yra vieninteliai likę svarbūs B.al Assado sąjungininkai. Analitikai įspėjo, kad Turkija turėtų elgtis atsargiai stiprindama ryšius su Saudo Arabija, kad jų aljansas nebūtų palaikytas konfesine sąjunga, nukreipta prieš Iraną.
Ankaros norą išlaikyti tinkamą pusiausvyrą atspindi iškart po viršūnių susitikimo prasidėsiantis Irano prezidento H. Rouhani vizitas Turkijoje.