• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Interviu: kodėl kita olimpiada vyks subtropiniame gangsterių rojuje?

Po tragiška tapusios Vakuverio žiemos olimpiados Rusija jau žvelgia į 2014 metus, kai žiemos olimpinės žaidynės vyks jos teritorijoje esančiame Sočio mieste. Premjeras Vladimiras Putinas viliasi, kad toks renginys pademonstruos, kad Rusija vėl yra supergalybė. Tačiau kritikai teigia, kad Kremliaus galvos skausmai tik prasidėjo. Praėjusią savaitę opozicijos lyderis, buvęs vicepremjeras ir kartą į Sočio merus kandidatavęs Borisas Nemcovas su žurnalo „Foreign Policy“ apžvalgininku Joshua Keatingu pasidalijo savo mintimis apie jo gimatajame mieste planuojamas rengti žaidynes.

REKLAMA
REKLAMA

Foreign Policy: Kodėl manote, kad sprendimas surengti 2014 metų žiemos olimpines žaidynes jūsų gimtajame mieste yra klaida?

REKLAMA

B. Nemcovas: Per visą Rusijos istoriją galima prisiminti vos vieną beprotišką pavyzdį, kuris primintų pastarąjį sprendimą. Po savo vizito Ajovoje Nikita Chruščiovas aplink Murmanską įsikūrusiems žemdirbiams, gyvenantiems už Arkties poliarinio rato, liepė auginti kukurūzus įšalusioje tundroje. V. Putinas dabar kartoja N. Chruščiovo patirtį.

REKLAMA
REKLAMA

Jis surado vieną iš kelių Rusijos vietų, kur žiemą būna sniego. Šias ledo čiuožyklas jis nusprendė statyti šilčiausio regiono šilčiausioje dalyje. Sočis yra subtropikuose. Čia nėra jokių čiuožinėjimo ar ledo ritulio tradicijų. Sočyje mes labiau mėgstame futbolą, tinklinį ir plaukimą. Kitoms Rusijos dalims reikia ledo rūmų, o mums jų nereikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

FP: Tačiau ar statybos nėra naudingos vietinei ekonomikai?

B. Nemcovas: Jos yra pražūtingos. Maždaug 5 tūkst. žmonių buvo išvyti iš savo namų, kad būtų atlaisvinta vieta olimpinių objektų statybai. Dėl valdžios korupcijos ir nekompetencijos jiems, priešingai nei buvo pažadėta, nebuvo išmokėta adekvati kompensacija ar suteiktas lygiavertis gyvenamasis plotas kitur. Milijardai dolerių tiesiog pranyko. Visa tai yra vardan objektų, kurie veikiausiai nebus naudojami, kai žaidynės baigsis.

REKLAMA

FP: Kokios dar problemos kyla neskaitant oro?

B. Nemcovas: Šios žaidynės bus ekonominė ir ekologinė katastrofa. Vienas kelio, kuris dabar yra tiesiamas iš Sočio į slidinėjimo trasas, esančias netolimuose kalnuose, kilometras kainuos 130 mln. dolerių. Jau dabar tai yra vienas iš brangiausių pasaulio kelių ir korupcijos simbolis. Kelias eis visiškai greta aplinkosaugiškai jautrių vietų, kurios yra saugomos UNESCO.

REKLAMA

V. Putinas mano galįs nusipirkti sėkmę. Kai Sočiui 2007 metais buvo suteikta teisė organizuoti olimpiadą, V. Putinas pažadėjo jai išleisti 13 mlrd. dolerių, kai tuo tarpu Vankuveris išleido tik 2 mlrd. Visiškai įmanoma, kad, turint omenyje korupcijos lygį Rusijoje, prireiks visų 13 mlrd. dolerių, kad kas nors būtų pastatyta ir visi gautų savo dalį. Tačiau aš nemanau, kad tai yra gerai Rusijai ar pasauliui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartais atrodo, kad Dievas nenori, kad olimpiada vyktų Sočyje. V. Putino artimas draugas, oligarchas Olegas Deripaska Sočyje bandė statyti krovininių laivų terminalą, tačiau 2009 metų pabaigoje Juodojoje jūroje praūžusi galinga audra jį sugriovė. Jie tai turėjo suprasti kaip Dievo ženklą, kad jis to nenori!

REKLAMA

FP: Kaip dėl terorizmo? Sočis yra netoli labai pavojingų Šiaurės Kaukazo vietovių.

B. Nemcovas: Aš nemanau, kad terorizmas bus didelė problema. Sočyje to nėra daug. Didesnį susirūpinimą kelia organizuotas nusikalstamumas, kuris čia yra itin aktyvus, ir vyriausybės korupcija.

REKLAMA

FP: Kokį atsaką gavote keldamas šias problemas?

B. Nemcovas: Šiandien Rusijoje yra neįmanoma kritikuoti jokio vyriausybės sprendimo vyriausybės kontroliuojamoje žiniasklaidoje. Mano judėjimas „Solidarumas“ kelis kartus siūlė dėl žaidynių surengti viešus debatus, tačiau niekas iš Rusijos Olimpinio komiteto nesutiko juose dalyvauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

FP: Kaip jūs manote, kodėl Tarptautinis Olimpinis Komitetas priėmė idėją rengti žaidynes Sočyje?

B. Nemcovas: Aš manau, kad ši organizacija patiria didžiulį V. Putino spaudimą ir tarp jo bei komiteto egzistuoja neformalus ryšys. Ilgainiui bus surengtas tyrimas dėl ko buvo priimtas toks sprendimas. Ar toks tyrimas bus atliktas prieš ar po žaidynių priklausys nuo tarptautinės bendruomenės susidomėjimo. Tačiau tiesa paaiškės ir Tarptautinis Olimpinis Komitetas turės už ją atsakyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų