Daugiau apie šią bakteriją ir jos sukeliamus pavojus naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Kauno klinikų profesorius, gastroenterologas Laimas Jonaitis.
Jis sako, kad šiuo metu infekuotumas šia bakterija pasaulyje siekia apie 50 proc., vis tik labiausiai šis užkratas yra paplitęs vargingesnėse šalyse. Lietuvoje sergančiųjų gerokai mažiau ir tyrimai su studentais parodė, kad infekuotumas nesiekia 20 proc., o vyresnėse amžiaus grupėse šiek tiek padidėja, tarkime, kas ketvirtas vyresnis nei 40 gali jau turėti šią bakteriją.
„Jeigu paimtume vyresnio amžiaus asmenis, kad ir gimusius maždaug iki 1950-ųjų metų, kuomet augimo sąlygos buvo sunkios, infekuotumas, manau, sietų apie 90 proc.“, – svarsto gydytojas.
Jis paaiškina, kad paprastai užsikrėtimas šia bakterija įvyksta vaikystėje, iki 10 metų, o užsikrėsti galima darželiuose, ligoninėse arba iš artimųjų, nes tai vyksta suvalgius nešvaraus maisto ar atsigėrus nešvaraus vandens.
Nors užsikrėtimas šia bakterija gali pasireikšti ūmiais skausmais, taip nutinka ne visiems. Tad būdai sužinoti, ar esate užsikrėtę, yra keli: testais iš kraujo, iš išmatų, kvėpavimo arba jau endoskopiniai, kai imamas audinio gabalėlis. Be to, testą dėl šios bakterijos galima pasidaryti ir namuose, ir nors jis nėra visiškai tikslus, bet pakartojus kokį nors kitą tyrimo metodą, jau galima gauti pakankamai tikslų rezultatą.
Na, o jei žmogus jau serga šia bakterija, tuomet vystosi lėtinis skrandžio uždegimas.
„Lėtinis skrandžio uždegimas neišvengiamai progresuoja, o uždegimo fone ima nykti skrandžio liaukos, atsiranda atrofija“, – sako jis.
Esant atrofijai, ten vietą ima užimti kito tipo ląstelės, o tai jau gali virsti priešvėžine būkle. Deja, bet skrandžio vėžys paprastai jokių simptomų neturi, jis randamas esant jau 3-4 stadijoms.
Ragina pasitikrinti
Gydytojas sako, kad nors išsivysčiusiose šalyse užsikrėtimas šia bakterija mažėją, bet geriau dėl to pasitikrinti.
„Pagalvokite, ar jūs norite gyventi su lėtiniu gastritu? Siūlau pasitikrinti visiems, net ir tiems, kurie niekuo nesiskundžia“, – pataria gydytojas. sako jis.
Kodėl svarbu pasitikrinti dėl šios skrandžio bakterijos ir kuo ji pavojinga, kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
00:00 Temos ir pašnekovų pristatymas
01:26 Ar visi turime helicobacter pylori bakteriją, ar ja užsikrečiame?
04:13 Kokius simptomus jaučia užsikrėtęs žmogus
07:18 Kokie yra galimi bakterijos nustatymo tyrimai
10:37 Ką bakterija daro skrandžiui, jei yra negydoma
15:57 Persirgus imunitetas įgyjamas trumpam, bet užsikrėsti antrą kartą įmanoma
18:18 Gydytojo asmenine nuomone, reikia gydyti ir vaikus
22:30 Ar šios bakterijos atvejų mažėja?
25:30 Keliautojams pataria būti atsargiems: įsiminkite, ką valgyti ir gerti
27:30 Gydytojas pataria būti sąmoningiems: bakteriją reikia išsigydyti